Terapia metodą Vojty

Das Kind in der Vojta-Teraphie. Ein Begleitbuch fuer die Praxis
medycyna, poradnik,
zdrowie, medycyna
Przemek

Książka ma pomóc wszystkim, którzy rozpoczynają wdrażanie rehabilitacji metodą Vojty w osiągnięciu sukcesów leczniczych, a także zachęcać do wymiany opinii na temat terapii. Każdy rozdział książki stanowi zamkniętą całość i może być czytany oddzielnie. Przedstawiono w nich: powstanie koncepcji terapii i objaśnienia niezbędne do jej zrozumienia; omówiono rozwój dziecka w 1 roku życia; wskazano...

Przedstawiono w nich: powstanie koncepcji terapii i objaśnienia niezbędne do jej zrozumienia; omówiono rozwój dziecka w 1 roku życia; wskazano podstawowe zasady przeprowadzania diagnostyki; omówiono odruchową lokomocję--podstawowe zagadnienie książki; przedstawiono powiązania i interakcje między dzieckiem, rodzicami i terapeutami w czasie prowadzenia rehabilitacji; zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

źródło opisu: Elsevier Urban & Partner, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przemek | 2013-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Nie mogę powiedzieć, że książkę całą "przeczytałem", bo czytałem tylko potrzebne mi rozdziały (resztę tematu znam wystarczająco dobrze z innych pozycji). Jednak to co przeczytałem, w szczególności podstawy neurologiczne, jest omówione zupełnie przyzwoicie, nawet nieśmiało mówi się o wzmacnianiu siły synaps. Jest to pierwsza pozycja, w której na piśmie znalazłem, że odstęp między ćwiczeniami powinien wynosić 3-4 godziny (min. 2); dotąd miałem tylko ustną informację o tym. Nie było natomiast o tym, że wzorce pełzania i obrotu zapisane są poniżej kory mózgowej.
Również opisy odruchów terapeutycznych i ich wyzwalania są opisane bardzo dokładnie i uzupełnione ilustracjami. Trochę pobieżnie jest potraktowana może diagnostyka metodą Vojty.
Język publikacji jest bardziej medyczny niż w przypadku np. pracy J. Surowińskiej, ale już podobny do tego z pracy G. Banaszek.
Reasumując, książka całkiem dobra.