Wyzwanie czytelnicze LC

Metoda Vojty. Praktyczny poradnik dla rodziców.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
9788320042429
zdrowie, medycyna
Przemek

Autorka--certyfikowany międzynarodowy instruktor metody Vojty--od kilkunastu lat stosuje tę terapię w praktyce. W poradniku przystępnie przedstawia: - podstawy teoretyczne i praktyczne metody Vojty - motoryczny rozwój dziecka - objawy zaburzeń w pierwszym roku życia i porady fizjoterapeuty - etapy badania neurokinezjologicznego według Vojty W ostatnim rozdziale książki zamieszczono...

- podstawy teoretyczne i praktyczne metody Vojty
- motoryczny rozwój dziecka
- objawy zaburzeń w pierwszym roku życia i porady fizjoterapeuty
- etapy badania neurokinezjologicznego według Vojty

W ostatnim rozdziale książki zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, takie jak: "Czy metoda jest bolesna?", "Czy mogę zrobić krzywdę mojemu dziecku w trakcie ćwiczeń" i wiele innych.

Dokładne wyjaśnienie terminów stosowanych w tej terapii, a także bogaty materiał ilustracyjny sprawiają, że książka staje się niezwykle pomocnym kompendium wiedzy dla rodziców i opiekunów dzieci wymagających leczenia zaburzeń neurologicznych.

źródło opisu: PZWL, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przemek | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Książka ustępuje podręcznikowi dr Banaszek pod wględem ścisłości względem zagadnień neurologicznych, ale zyskuje na tym, co podkreślono w tytule: na opisie praktycznych aspektów terapii. Są tu szczegółowe ilustracje, pokazujące pozycje ułożeniowe, kompleksowe opisy punktów stymulacji. Są to te rzeczy, które terapeuta zazwyczaj próbuje przekazać rodzicom, a które czasami rodzic niedokładnie notuje i czuje potrzebę ich sprawdzenia.
Co do kwestii opisu podstaw neurologicznych, wyczuwa się, że autorka nie jest neurologiem i boi się kategorycznych stwierdzeń w tej dziedzinie (np. częste używanie słowa "jakby" w miejscach, gdzie powinna podać ścisłe wiadomości). Fakty podawane są też trochę bez planu, czasami ma się wrażenie, że autorce coś się przypomniało w ostatniej chwili (czy znalazła coś w literaturze) i to dopisała. Również opis rozwoju motoryki niemowlęcia wydaje mi się lepiej zrobiony u dr Banaszek; jest bardziej zdecydowany i powiązany z Monachijską Diagnostyką Funkcjonalną, o...

Agnieszka | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Jak dla mnie - idealny poradnik dla rodziców "zagubionych" i nierozumiejących metody Vojty. Wszystko opisane w przystępny i zrozumiały dla laika sposób.

Ania Nowak | 2018-06-16
Na półkach: 2018, Przeczytane