Popol Vuh. Księga Rady Narodu Quiché

Seria: Bibliotheca Mundi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Popol Vuh
Emilia

Popol Vuh - Księga Rady jest poetycką opowieścią przywołującą tradycje kosmogoniczne, mitologiczne i historyczne narodu Quiché, Indian Majów z Gwatemali. Dzieło to uznane jest za szczytowe osiągnięcie literackie Indian amerykańskich. Jest jednocześnie cennym,gdyż jednym z niewielu pozostałych, dokumentem historycznym ludów Gwatemali i Meksyku.
/ze Słowa Wstępnego/

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie

panna_lovegood | 2018-04-22
Przeczytana: 29 marca 2018

Bardzo doceniam surowość i autentyczność tego tłumaczenia (np. zostawianie oryginalnych imion bóstw, archaiczna składnia itd.). Jednocześnie dla kogoś, kto nie zna tej mitologii chyba lepszym rozwiązaniem jest bardziej przerobiona i opracowana wersja. Takowa istnieje i zamierzam się za nią również zabrać. Tutaj wiele fragmentów jest niezrozumiałych. Niemniej jednak obcowanie z biblią Majów jest mistycznym i fascynującym przeżyciem. Dużym minusem jest redakcja przypisów - są potrzebne przy czytaniu, a znajdują się na samym końcu, więc co chwilę trzeba wzdychać, przerywać, iść na koniec i szukać.

AndrzejJesz | 2015-02-20

Pozycja jest specyficzna i trudno ja ocenić według przyjętych, nawet subiektywnych kryteriów. Książka pozwala zagłębić się z w zupełnie innym świecie. Trudno w ogóle się zorientować, co w niej jest mitem, a co kronikarskim zapisem dziejów. Osobiście, najbardziej utknęła mi w pamięci Księga II, przedstawiająca życiorys tzw. "Bohaterskich bliźniąt" Hunahpu i Ixbalanque. Bohaterowie ci pojawiają się już w Księdze I, kiedy to jeszcze przed ostatecznym stworzeniem człowieka, podejmują się iście widźźmińskich obowiązków. Ich zadaniem jest eliminacja wszelkich istot, które ośmieliły się zagrozić potędze bogów. Wspomniana wyżej Księga II opowiada o pochodzeniu herosów, ich burzliwej młodości i ostatecznej walce z Panami podziemnej krainy Xibalba. Hunahpu i Ixbalanque nie byli bynajmniej wprawnymi wojownikami. Ich jedyną broń stanowiły dmuchawki, służące do polowania na ptaki. Wszelkie braki w uzbrojeniu nadrabiali sprytem, determinacją i umiejętnością tworzenia iluzji. Na dodatek często...