Moje życie z Mozartem

2013-11-01
2008-01-01
Jan Maria Kłoczowski
Jan Maria Kłoczowski

Chciałabym zakrzyknąć Mozartowskim "Et incarnatus est", jednak nie byłabym w zgodzie z prawdą, bo nie ma tu mocy. Owszem– książka jest hołdem, uwielbieniem złożonym Mozartowi, którego muzyka okazała się ratunkiem – odciąga od samobójstwa, staje się lekiem na ślepe zaufanie do rozumu i przerostu intelektu, przywraca oczarowanie światem. Chaotyczne te listy– z jednej strony niekłamana wdzięczność połączona z miłością, z drugiej dziesięcioletnia przerwa, by na powrót zachłysnąć się nutami geniusza. Pisarz przyznaje, że nadaje chwilom religijnego sensu, dlatego chce święcić miłość, mimo że nie jest zbyt religijny. Wątpi w istnienie Boga, ale w muzyce słyszy jego śpiew pozwalający wznosić się ku niebu, ku czułości Stwórcy. Za chwilę Bóg zaprasza Schmitta do samolotu (sic!),by wspólnie podziwiać dzieło stworzenia. Stąd też mało wiarygodnie brzmi wyznanie miłości. Brak intensywności przeżywania muzyki, mimo że autor chwali się mistycznymi doświadczeniami. Przynajmniej wie, jaka muzyka będzie rozbrzmiewać na jego pogrzebie - akt I fragment kwintetu "Czarodziejskiego fletu".

Ciężko ocenić tę pozycję. Z jednej strony przemyślenia autora zawarte w części z listów zmuszają czytelnika do głębokiej refleksji nad życiem i przemijaniem. Kolejna część jednak nie wnosi w życie czytelnika nic ciekawego i odkrywczego. Ot tak opublikowane zwierzenia autora.
Warto przeczytać, jeżeli chce się poznać całość twórczości i osobę Schmitta. Jeżeli nie ma się takich aspiracji można spokojnie przejść obok tej pozycji obojętnie.

To powieść ukazująca oblicza "wszystkich" emocji zależnie od sytuacji, musimy postawić czoło zadaniu jakie jest nam dane wykonać w życiu...

Przyznam szczerze z panem Schmittem chyba niezbyt się lubimy. Jak dla mnie czasem jest zbyt filozoficzny, zbyt Coelhowski, jeśli mogę tak powiedzieć. Jednocześnie czytając przy małym dziecku, nie mam czasu ani ochoty na taki typ literatury, a samego Coelho po prostu nie lubię (więc wszystko, co mi go przypomina, jest nudne).

Nietypowa książka. Listy do autora muzyki, która ma wpływ na życie autora. Różne etapy życia, różna muzyka. Zachęca do posłuchania Mozarta. Warto...

Mam do niej szczególny sentyment, ponieważ zaszczepiła we mnie uwielbienie dla Mozarta :)

"Potęga muzyki...
Muzyka zdolna jest,(...),przeprowadzić nas ze stanu chorobliwej rozpaczy w zachłanność radowania się."
Dla każdego z nas pewnie jest to inna muzyka, która pomaga nam w życiu ukoić emocje. Dla autora akurat to był Mozart. Ciekawe spostrzeżenie pisarza na temat geniuszu i dzięciństwa, cierpienia i muzyki, bólu i radośći ze śmierci.

"Potęga muzyki...

Może ja nie mam takiej wrażliwości na muzykę ale E.E.Schmitt pisze wspaniałe i uwielbiam wchodzić w jego świat.

Osobista książka autora w formie listów pisanych do Mozarta. To książka o odkrywaniu własnej artystycznej drogi, o fascynacji Mozartem i także trochę o Mozarcie. O jego muzyce, która była źródłem zmian zachodzących w samym autorze. Wybrane utwory Mozarta znajdują się na płycie dołączonej do książki. Można czytać i słuchać jednocześnie. Ciekawy duet.

Piękna

Piękna