Moje życie z Mozartem

Ma vie avec Mozart
Jan Maria Kłoczowski
literatura piękna
Ag2S

To być może najbardziej osobista z książek Schmitta Listy, które Eric-Emmanuel Schmitt pisze do Mozarta, to właściwie quasi-autobiografia pisarza - zapis jego młodzieńczych fascynacji oraz intelektualnych i artystycznych wyborów. To opowieść o muzyce, miłości, rozczarowaniach, ale też chwilach olśnień, radości i sukcesach. Być może najbardziej osobista z książek Schmitta, który odsłania w...

To być może najbardziej osobista z książek Schmitta

Listy, które Eric-Emmanuel Schmitt pisze do Mozarta, to właściwie quasi-autobiografia pisarza - zapis jego młodzieńczych fascynacji oraz intelektualnych i artystycznych wyborów. To opowieść o muzyce, miłości, rozczarowaniach, ale też chwilach olśnień, radości i sukcesach. Być może najbardziej osobista z książek Schmitta, który odsłania w niej nieco ze swojej prywatności i dzieli się z czytelnikami swoją ulubioną muzyką.
Do książki dołączona jest płyta z wybranymi przez autora fragmentami utworów Mozarta, fragmentami, które odegrały ważną rolę w życiu Schmitta.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3977,Moje-zycie-z-Mozartem

Ika | 2019-08-16

"Czy będę miał czas, by odkryć wszystkie cuda, których tyle na całej planecie? Ilu z nich nie poznam? Obym dożył w dobrym zdrowiu przynajmniej do 90tki... Ocalił mnie Mozart: Nie opuszcza się świata, w którym można usłyszeć coś równie pięknego. Nie popełnia się samobójstwa na ziemi, która wydaje takie i podobne owoce. Uzdrowienie przez piękno... Żaden psycholog nie wpadłby na zastosowanie takiej kuracji. Wymyślił i przepisał mi ją Mozart. "

Właśnie tak zaczyna się jedna z najbardziej poczytnych powieści (zaraz po chwytającej za serce książce w formie listów "Oscar i Pani Róża") Erica-Emmanuel Schmitta. Wpadłam roztrzęsiona do biblioteki i pierwsze co zrobiłam, to podeszłam do półki uginającej się od książek, sięgając po "pewniaka". Bo w prozie Schmitta pomyłek czy bylejakości nie ma. Początkowo myślałam, że będzie to typowa spowiedź nastolatka, rozczarowanego życiem i wszystkim dookoła, ale autor sprawia, że powieść tchnie duchem osoby dojrzałej, potrafiącej dostrzec wiele więcej...

Martyna | 2019-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Kolejna pochłonięta książka Schmitta, kolejna uczta dla duszy.
Książka może wydać się chaotyczna dla tych, którzy nie znają życiorysu Schmitta, w innym przypadku odczuwa się to jako podróż niezwykle intymną i szczerą.

Joanna | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Są sprawy, które powinny zostać prywatne. Lub przynajmiej zachowane tylko dla bliskich i przyjaciół. Taka jest ta książka. Bardzo intymna. Przepełniona uwielbieniem patetycznym. Do muzyki Mozarta, która narratora uwolniła od myśli samobójczych, dzięki której odzyskał on wiarę, nadzieję, siłę i chęć do życia.

Całość złożona jest z listów do Mozarta i kreuje obraz człowieka na przełomie wielu lat i bogatego w różne doświadczenia. Cenię sobie bardzo niektóre opowieści Schmitta. Ten tytuł jednak do mnie nie trafia.

Plusem jest na pewno dołączenie do książki płyty cd ze wspomnianymi przez autora utworami. Można słuchając próbować zrozumieć słowa zapisane w tej książeczce. I peany, które autor tych słów wygłasza.

mmacig99 | 2019-02-22

Niesamowita poprzez dodaną do ksiązki płytę, dzieki temu mozemy lepiej zrozumieć się z autorem.

matram | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

„Moje życie z Mozartem” to bardzo specyficzna rozmowa prowadzona między autorem, a jego mistrzem – Mozartem – którego muzyka miała ogromny wpływ na życie pisarza i w której odnajdował odpowiedzi na trudne pytania, nurtujące go na przestrzeni lat. Schmitt prowadzi więc nietypowy dziennik. Jego nieregularne wpisy mają jednak adresata i jest nim właśnie Mozart. Jemu zwierza się ze swoich rozterek, pyta go o wskazówki kiedy pojawiają się wątpliwości i w tych listach dziękuje mu również za odpowiedzi, które odnajdywał za każdym razem w muzyce.

Bardzo osobista książka z wieloma wątkami autobiograficznymi, w której Schmitt miejscami może zbyt otwarcie mówi o swoich prywatnych sprawach, co jednak bez wątpienia przybliża czytelnika do pisarza. Poza tym możemy dowiedzieć się z niej sporo o muzycznych fascynacjach autora, który sam wybrał muzykę znajdującą się na dołączonej do książki płycie. (Ja mój egzemplarz nabyłam w antykwariacie i niestety nie posiadał kompaktu. Na szczęście, na...

Gosia | 2019-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Ta książka to akurat Eric-Emmanuel Schmitt w swojej najlepszej formie.
Chociaż widzę po opiniach, że sporo osób nie podziela mojego zdania. Trudno.
Może trzeba przeczytać jeszcze raz powoli, a nie tylko przebiec wzrokiem.
Ostatnio pasjonują mnie erudyci - tak zwani ludzie renesansu, dobrze wykształceni, oczytani, mający wiedzę z szerokiego zakresu i wrażliwość oraz inteligencję, która pozwala im łączyć tę wiedzę w jakąś wartość dodaną.
Takim człowiekiem wydaje się być właśnie Eric-Emmanuel Schmitt, który jest pisarzem, dramaturgiem, filozofem i znawcą wielu innych dziedzin.
Jak wielką trzeba wykazać się wrażliwością, by przed samobójstwem uratowała go muzyka Mozarta. Przecież nie ma się co czarować, by okazało się to lekarstwem przeciw samobójstwom, bo do mało której osoby muzyka aż tak przemówi. I jak wielką trzeba wykazać się otwartością, by tak się odsłonić i otwarcie o sobie mówić.
Kilka książek temu w książce "Balzac i chińska Krawcówna" czytałam o znaczeniu literatury w...

Hefajstosek | 2018-12-08
Przeczytana: grudzień 2017

Ależ ta książka jest niesamowita.Schmitt znów mnie oczarował słowem,klimatem,tematyką,wszystkim.

Książka składa się listów pisanych przez bohatera-narratora do Mozarta.W listach poruszane są różne problemy życiowe.Bohater przeżywa rozterki,najpierw młodzieńcze poczucie bezsensu egzystencji,później osamotnienie z powodu śmierci przyjaciół i bliskich i poszukiwanie Boga.Aż dociera do punktu wyjścia i zastanawia się nad śmiercią - swoją śmiercią.
Na wszystkie problemy,które go męczą znajduje odpowiedź w twórczości Mozarta,w poszczególnych utworach lub ich fragmentach.One dają mu odpowiedzi,napędzają do działania,inspirują,oczarowują.
Forma pisania listów do zmarłych nie jest wcale nowatorska.Już w średniowieczu Petrarka napisał list do Cycerona,w którym opisał mu swoje rozczarowanie jego twórczością.

Książkę tę można chłonąc wyjątkowo jeszcze jednym zmysłem.Otóż,oprócz tekstu pisanego mamy dołączoną płytę z utworami Mozarta opisanymi w treści listów.Autor zaznacza w tekście...

emilia-milkaslonce | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Nie ma nic piękniejszego niż walka ze śmiercią na rzecz muzyki.

Andrzej | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Moje życie z Mozartem to częściowo autobiografia a częściowo złożenie hołdu muzyce Mozarta oraz jemu samemu.W Moim życiu z Mozartem Eric Emmanuel Schmitt pisze o tym jak muzyka Mozarta wpłynęła na jego życie od wieku młodzieńczego do wieku dojrzałego,widoczna jest tu fascynacja i uwielbienie Mozartem.Zaletą książki jest to że autor wymienia ulubione utwory Mozarta które wpłynęły na jego osobę i które autor zalicza do ulubionych.
Moje życie z Mozartem to książka która opowiada o fascynacji autora muzyką Mozarta ,wywierając na nim ogromny wpływ.

Daria Dulas | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Jest to bardzo, ale to bardzo osobista książka. Dowiedziałam się z niej wiele o autorze, bardzo doceniam jego wrażliwość i sposób odbierania rzeczywistości. Poruszyła mnie bardzo, choć jestem kobietą, udało mi się wczuć w emocje odczuwane przez głównego bohatera. Wzruszająca i bardzo intymna. Czuję ogromny szacunek do człowieka, który nie boi się, a wręcz arogancko przedstawia swoją wizję świata, jej kształtowanie się poprzez lata.