torsje zaranek
inne
iza122

Autor przedstawia historię Aleksa, pisarza, którego losy splatają się z losem młodej studentki Glorii. Ona ma być remedium na jego niemoc twórczą, on ma sprawić, by jej życie wróciło na właściwe tory. Jednak nic nie jest takie proste i oczywiste, jak się Aleksowi wydaje. Poznaje tajemnicę Glorii i nieświadomie zaczyna grać rolę, jaką mu wyznaczyła. Doprowadzi to do wydarzeń, których ani Aleks, ani Czytelnik nie mają prawa się spodziewać.

źródło opisu: WFW

źródło okładki: google

Izabela | 2015-04-17

Intrygująca, zaskakująca i interesująca do ostatniej strony. Czyta się z zapartym tchem. Serdecznie polecam.

tajus | 2014-02-05
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Tytuł powieści Łukasza A. Zaranka, pisarza, dziennikarza, autora kontrowersyjnej "Nadyii", pozwala osobie sięgającej po "Torsje" myśleć, iż nie będzie to lektura obfitująca w przyjemne treści albo wręcz przeciwnie - od tego przecież są metafory i inne językowe atrakcje. Okazuje się jednak, że zdecydowanie to pierwsze. Książka na swój sposób nie jest łatwa w odbiorze, zahacza o ohydę i wstręt, a większość jej bohaterów pławi się we własnych wymiocinach będących efektem ich tkwienia w beznadziejności otaczającego świata. Utwór szokuje, zawstydza, dołuje, jest trudny do przełknięcia, jakkolwiek to nie brzmi. Niewiele brakowało, a przerwałabym jego lekturę po przeczytaniu kilkunastu, a potem kilkudziesięciu i setki stron. Szkoda, że tego nie zrobiłam.

Główny bohater "Torsji" to trzydziestoośmioletni Aleks Woźnicki, którego za Chiny nie da się polubić. To pisarz cierpiący na niemoc twórczą, autor jednej książki, "Niewolnic", która odniosła duży sukces zarówno w Polsce, jak i Niemczech....

Wioleta Sadowska | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Coraz mocniej zaciera się w ludziach umiejętność demaskowania kłamców rzeczywistości. Stajemy się pionkami w grze, do której ani nikt nas nie zapraszał, ani której tym bardziej nie wygramy".

Przywołana na początku książki myśl przewodnia Księgi Koheleta "Vanitas vanitatum et omnia vanitas" czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność" zwiastuje jej treść w postaci przemyśleń na tle egzystencjalnym. Przemyślenia odnoszące się do istoty życia i jego marnej, tymczasowej natury. Każdy z nas bowiem w swojej egzystencji przechodzi swoiste, życiowe torsje.

Łukasz A. Zaranek to pisarz, poeta i dziennikarz, absolwent filologii polskiej. Autor udziela się na kilku płaszczyznach: jest działaczem społecznym, kulturalnym i sportowym, pracuje z osobami niepełnosprawnymi, zajmuje się polityką samorządową, a także jest dziennikarzem lokalnej prasy. Lubi również podróżować po krajach basenu Morza Śródziemnego. Zaranek w 2011 r. wydał swoją debiutancką i równocześnie kontrowersyjną książkę...

kowalski | 2013-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Zaranek bardzo chce szokować, i zapewne niektórych "Torsje" zszokują, a przynajmniej zawstydzą. Osobiście nie mam nic przeciwko mocnej literaturze - Palahniuk jest jednym z moich ulubionych pisarzy - jednak "Torsjom" brakuje dojrzałości i wyrafinowania. Zaranek nie stara się nawet budować jakiegokolwiek nastroju; wali kawę na ławę, nie przejmując się związkami przyczynowo-skutkowymi czy wprowadzaniem jakiegokolwiek sensu w historię, którą opowiada. Rezultatem jest powieść bardziej przypominająca fikcyjne opowiadania z BRAVO, niż kreację poważnego, dojrzałego pisarza.

reader | 2013-11-19
Przeczytana: 10 listopada 2013

Rewelacyjna książka! Niesamowita fabuła,zaskakująca, docierająca do serca czytelnika.Uwielbiam i czekam na kolejną książkę autora "Torsji". Z przyjemnością polecam.

Krzysztof | 2013-11-15
Przeczytana: 01 października 2013

książka zdecydowanie ciekawsza, niż debiutancka Nadyia.
Trzyma w napięciu i zaskakuje na każdym kroku.
Polecam :)