Norwegian Wood

Okładka książki Norwegian Wood Haruki Murakami
Okładka książki Norwegian Wood
Haruki Murakami Wydawnictwo: Vintage Ekranizacje: Norwegian Wood (2010) literatura piękna
Noruwei no mori
Ekranizacje:
Norwegian Wood (2010)

boże murakami napisz mi życie

boże murakami napisz mi życie

Po prostu świetna i niesamowicie smutna historia. Może to kontrowersyjna opinia, ale to moja ulubiona książka Murakamiego. Z jakiegoś powodu wyjątkowo złapała mnie za serce i trafiła do mnie jak żadna inna.

Już wiem dlaczego tak lubię książki Murakamiego. Nikt, tak jak on, nie opowiada o smutku. Polecam, bardzo piękna historia.

Czytałem kilkanaście lat temu. Była to pierwszy kontakt z twórczością Murakamiego i wrażenie - na mnie, niewyrobionym czytelniku - pewne uczyniła. Efekt - książki Murakamego szt 7. Dzisiaj, uznaję ją i całą twórczość raczej za dosyć banalną, aczkolwiek sprawnie napisaną. Czytając inne jego powieści, daje się wyczuć, że na tle książek swoich rodaków książki są mało japońskie. Literatura Kraju Kwitnącej Wiśni to jednak zupełnie inne klimaty. Książki Murakamiego za bardzo zalatują zachodnimi produkcyjniakami. Sprawa się wyjaśniła, kiedy zajrzałem do jego biografii. Pisarz prawie 10 lat mieszkał we Włoszech i USA.
I te 10 lat widać, słychać i czuć.

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem.
Pozornie o niczym a tak naprawdę o wszystkim.

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem.
Pozornie o niczym a tak naprawdę o wszystkim.

Pierwsze spotkanie z Murakamim i chyba najlepsze.

Pierwsze spotkanie z Murakamim i chyba najlepsze.

Książka nie dla każdego. Wrażliwość i postrzeganie świata przez Japończyków jest nam obca. Otwartość na sprawy intymne, które bohaterki i bohater omawiają bez skrępowania miejscami szokuje. Narracja jest wolna - czasami wręcz ślimacza. Dużo kontrastów. Treść wydaje się być raz zbyt prosta, raz zbyt udziwniona. Jest w tym jakiś magnetyzm. Ale ogólnie nie jest to łatwa lektura. Trudno mi było podjąć czytanie, gdy robiłam przerwy. To obcy świat, obcy mentalnie ludzie. Bardzo specyficzna pozycja.

Jeśli ma ta książka jakąś skomplikowaną głębię, to ja jej nie dostrzegłem. Ot, trochę zagubiony nastolatek, jak każdy młody dorosły. Ot dziewczyny, koledzy i nieprawdopodobny odsetek samobójstw na kartkę kwadratową. Do tego kilka szczegółowych scen seksu, w sumie też niepotrzebnych.
Lekko wchodzi, ale czego ma dowodzić, jaki jest cel jej powstania — bladego pojęcia nie mam, bo ani to filozofia, ani stylistyczny majstersztyk, ani rozrywka.

Wow… fantastyczna, nostalgiczna smutna ale wyborna. Jak dobre Whisky lekko “cierpkie” gorzkawe ale dopracowane wybitne i wyszukane dzieło.Naprawdę warto ją przeczytaćz.

• Literatura japońska
  • Japonia