Wolna miłość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Nadzieja na miłość i lepsze jutro… Romans na przekór metryce, zapomniane uroki codzienności oraz sposoby na oswajanie i pokochanie siebie dzień po dniu to w skrócie najnowsza książka Romy Ligockiej. Autorka z dużą dozą sympatii podpatruje rzeczywistość wskazując najlepsze strony życia. Miłość z natury swojej i istoty musi być wolna. Ale jak dać komuś miłość nie odbierając mu jednocześnie...

Nadzieja na miłość i lepsze jutro…

Miłość z natury swojej i istoty musi być wolna. Ale jak dać komuś miłość nie odbierając mu jednocześnie wolności? Jak kochać dojrzale? Tym, którzy sądzą, że z pierwszą zmarszczką maleje nasze prawo do erotyki, bo może natura tak chce, powiem tylko, że skoro w wielu dziedzinach kpimy sobie z natury – zmieniamy ją i poprawiamy – to dlaczego nie w tej? Miłość. Starość – przyjaciółki czy rywalki? A może obie są w nas jednocześnie?

Ja dzisiejsza, nie jestem już tą wczorajszą i nawet jej sobie nie przypominam. Wokół nas przecież nieustannie zmienia się świat i my się w nim zmieniamy.

Dlatego proszę Państwa: dziś w nocy przestawiamy zegary: niech biją już tylko w naszym własnym rytmie – w rytmie naszych serc.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2597/Wolna-milosc

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5633

Gigantyczna dawka ponadczasowej mądrości

Z prozą Romy Ligockiej zetknęłam się kilka dobrych lat temu. Jako pierwszą z jej książek przeczytałam „Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku”. Autorka zauroczyła mnie pięknym stylem, eleganckim językiem, świetnym przekazem, który zawiera olbrzymią dawkę emocji i najintymniejszych przeżyć. Pani Roma przed swoimi czytelnikami odziera się z wszelkiej prywatności, niczego nie ukrywa. Dopóki nie spotkałam się z zapowiedzią „Wolnej miłości” nie przeczytałam żadnego felietonu tej wspaniałej pisarki.

Felieton to forma krótka i zarazem moim zdaniem bezlitosna. Pisząc go trzeba mocno się natrudzić, by w niewielu słowach przekazać sedno myśli, swoje przeżycia i spostrzeżenia. Felieton to specyficzny rodzaj publicystyki, w którym autor zwykle wyraża swój osobisty punkt widzenia. Napisanie dobrego felietonu wymaga od jego twórcy zwierzenia się i bycia szczerym. A to czasem nie jest łatwe i wymaga odwagi.

„Wolna miłość” to zbiór aż 28 felietonów, które poruszają bardzo różne sprawy. Ich tematyka oscyluje wokół spraw codziennych, aczkolwiek ważnych. Ligocka pisze o miłości, przyjaźni, przemijaniu, dojrzewaniu, osobistych przeżyciach związanych ze świętami, pracą, podróżami. Tytuł książki to zarazem tytuł pierwszego z utworów. Jest on bardzo intrygujący. Czy miłość jest wolna? Czy zakochanie nie wplątuje nas w okowy uczucia? Nie czyni nas niewolnikiem drugiej osoby, która zajmuje główne miejsce w naszym sercu? Autorka apeluje o rozsądek nawet w najgorętszym uczuciu. Postuluje, że najtrudniejsze, choć i najpiękniejsze w miłości jest jej współistnienie z wolnością. Zatem nie należy kochać zaborczo. Czyż to nie fenomenalne stwierdzenie?

Każdy z felietonów to sezam wspaniałych sentencji, mądrych przesłań i przemyśleń. Można rzec, iż po felietonach można bardzo łatwo sporządzić portret psychologiczny ich autora. Jeśli odnieść to do Ligockiej to ujrzymy kobietę dojrzałą, która jest romantyczką potrafiącą czasem twardo stąpać po ziemi. Nie jest młodą damą, która patrzy z niepokojem w lustro, czekając na pierwszą zmarszczkę czy siwy włos. Ona jest świadoma swojej metryki i upływania czasu jaki jest jej dany. Z przemijania jednak nie czyni tragedii. Autorka akceptuje upływ lat, proces dojrzewania, który naturalną koleją rzeczy dąży ku starości i końcowi ziemskiej wędrówki. Z prozy Romy Ligockiej płynie przesłanie, by cieszyć się każdą chwilą życia, każdym dniem – nieważne czy jest on lepszy czy gorszy. Życie właśnie takie jest – stworzone z blasków i cieni. I z tym, by piękniej żyć trzeba umieć się pogodzić. Upór w tej materii prowadzi do frustracji i zapędza do ślepej uliczki.

Czytając „Wolną miłość” jeszcze bardziej poznałam życie Romy Ligockiej. W trakcie lektury miałam wrażenie, że siedzę z autorką w jakiejś uroczej secesyjnej kawiarni, przy stoliczku położonym na uboczu. Popijamy herbatę w pięknych porcelanowych filiżankach. Pani Roma patrzy mi głęboko w oczy i opowiada. Mówi szczerze. Zwierza mi się z intymnych przeżyć, ze wspomnień, które mimo upływu lat zapadły jej głęboko w pamięć. Dopadło mnie wrażenie, że Ligocka chce dać mi dobre rady. Takie jak babcia wnuczce, jak matka mającej wyfrunąć z rodzinnego gniazda córce. Rady, które mają mi pokazać jak pięknej żyć, jak jeszcze bardziej czerpać ze studni życia. Jak magazynować i przechowywać wspomnienia w spiżarni duszy.

Z każdego tekstu bije mądrość, dojrzałość, wrażliwość.

Jestem zachwycona tą książką na tyle, że będę do niej wracać. Na pewno będzie się to działo często i w chwilach dobrych, i w tych, w których zabraknie mi szczęścia. Lektura słów autorki „Kobiety w podróży” jest w stanie zastąpić mi terapeutyczną sesję u specjalisty. Wyciszyć, dać szansę spojrzeć z dystansem na to, co ważne, co boli czy cieszy. Taka bowiem jest proza Romy Ligockiej, po prostu niezwykła. Magiczna i terapeutyczna.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

natalia | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Słowa Ligockiej sprawiają, że chce się żyć pełniej - poprzez dostrzeganie, uważność na to, co dookoła, przez doświadczanie i smakowanie. Lektura "Wolnej miłości' pozostawiła mnie z poczuciem, że dużo jest w świecie do zachwycania się. I jeszcze z rozbudzoną na nowo chęcią stworzenia własnej historii, która pewnego dnia zostałaby uwieczniona na papierowych stronach.

bartłomiej-hajduk | 2017-03-28

Parę słów o miłości, tej nie zawsze dozwolonej...

Tiger | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 marca 2017

Bardzo lubię książki Pani Ligockiej. Szczególnie upodobałam sobie jej felietony. Praktycznie każdy z nich niesie ze sobą mądrość życiową. Można siedzieć z otwartą książką i zeszytem i notować coraz to nowe cytaty. Warto do twórczości Pani Romy wracać.

klubak | 2017-01-16

Uwielbiam książki Ligockiej. Są pełne życiowych sytuacji, z których każdy może coś dla siebie wziąć. Super.

Domiczella | 2016-07-29

Refleksje Romy Ligockiej, zawarte w formie błyskotliwych felietonów. Warto przeczytać.

Agnieszka | 2016-04-07
Przeczytana: 10 marca 2016

Swobodne przemyślenia Ligockiej, do których pretekstem są krótkie opowiastki z życia. Można przeczytać, kilka fajnych cytatów się znajdzie, ale w sumie dotrwałam do końca głównie dlatego, że to autorka niesamowitej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" (za to też daję o jedną gwiazdkę więcej). I dlatego że książka krótka;)

książek: 1995
Konwalia | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Co poradzę, że kocham Romę Ligocką. Jej sposób postrzegania świata jest bardzo mi bliski. Każda książka tej autorki jest dla mnie jak ciepła kołderka w chłodny poranek, jak filiżanka kawy ( notabene o kawie jest nawet osobny felieton). Polecam osobom otwartym na otaczające nas piękno tego świata.

smile | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Wszystkie książki Romy czyta się błyskawicznie! I ta nie była wyjątkiem. Szybko się czytało, a z każdą kolejną stroną kotłowało się coraz więcej myśli. Myśli, o których się zapomina w codziennym życiu. Lubię twórczość tej autorki i z chęcią będę sięgała po jej następne książki. Polecam:)

"Jak łatwo nam się poczuć tą jedyną i jakież zdziwienie, kiedy się nią być przestaje."

Monika | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kilkanaście pięknych opowiadań autorstwa pani Ligockiej...Chociaż to nie mój ulubiony gatunek zawsze z chęcią czytam.Polecam!

misia55 | 2014-12-13

Książka skłaniająca do refleksji...