Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Wydawnictwo: Aletheia
religia
Ag2S

Peter Sloterdijk (ur. 1947), jeden z kilku najważniejszych dziś intelektualistów niemieckich, filozof kultury, w pierwszej dekadzie XXI wieku poświęcił kilka swoich prac kwestii religii. Niniejsza książka jest pod tym względem najbogatsza treściowo i intelektualnie. Trzy monoteizmy wywodzące się „od Abrahama”, judaizm, chrześcijaństwo i islam, dzielą dziś między siebie większość ogółu wierzących na świecie, a nawet obejmują w sumie większość ludzkiej populacji. Swoim zelotyzmem, „gorliwością” stanowią dla świata i dla siebie nawzajem niemałe ryzyko, gdyż każdy z nich aspiruje do monopolu na prawdę i rywalizuje o nią z pozostałymi. Jako dopełnienie obrazu współczesności czwartym „monoteizmem” okazuje się komunizm. Sloterdijk przeprowadza głęboką analizę natury tych ruchów oraz możliwości i ryzyka konfrontacji. Rozważa szanse sprowadzenia ich na „drogę cywilizacyjną” i wykonując rozmaite eksperymenty myślowe, jak ten z powrotem do nieksenofobicznych religii przedmonoteistycznych, poszukuje możliwości „rozładowania” nagromadzonego w monoteizmach potencjału walki. Rysowany tu obraz religii nie jest wizją Nietzschego: solidarnego stowarzyszenia słabych, lecz wydobywa aspekty ksenofobii, dogmatyzmu i nieprzejednania. Historyczne i współczesne dowody na te aspekty są mocne. Czy podlegają one ucywilizowaniu i czy wyczerpują obraz monoteizmów, to pytanie do rozstrzygnięcia na dziś i kwestia nadziei na jutro.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/133/gorliwosc-boga

MorsMetaMalorum | 2018-04-08
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Książkę tą zacząłem dosyć sporym zgrytem, kiedy Sloterdijk odwołuje się do pytania Mühlmanna "czym jest transcendencja" - "zapoznaniem powolności" czyli po prostu jej warunkiem dostatecznym (a kontekst sugeruje, że także koniecznym) jest międzypokoleniowy fenomen. Zupełnie nie pasuje mi ta definicja (która przynależy raczej kulturze), która nie wyjaśnia niczego, ale później jest lepiej. Zdecydowanie rozdział 5 prezentuj najwyższy poziom, analizując binarną (lub wielowartościową) logikę dyskursu, która jest w konflikcie z totalizującą logiką monoteizmu "secundum non datur".
Warte są analizy i opinie odnośnie zarówno formułowania się monoteizmów, które poddane są właściwie tej samej krytyce. Może najwięcej do życzenia zostawia "czwarty pierścień Lessinga" czyli komunizm - Bierdiajew czy Voegelin dogłębniej wyjaśniali to samo już prawie sto lat temu.
Co do remediów autor jest wyjątkowo niekonkretny jak na niego, chce nieliteralnego powrotu do czasów przed Echnatonem będąc świadomym...