Niezłomna

1999-01-01
1999-01-01
Anna Bańkowska
wojna Anglia Marines

Rzeczowa i konkretna, chociaż nasycona nieco mniejszą dawka emocji, które ta autorka potrafi przelewać na papier w swoich utworach. Tu mamy miejscową ludność niewielkiej kornwalijskiej wsi i niby przyjaźnie nastawionych żołnierzy alianckich. To co króluje w tej powieści - to konkretyzm sytuacji i duża dawka opisów przyrody.

“Niezłomna” Daphne du Maurier to książka jakże niepodobna do “Rebeki” czy “Mojej kuzynki Racheli”. Nawet pomimo podobnego klimatu kornwalijskich posiadłości, w których rozgrywa się akcja, nawet mimo ulokowania w fabule wyrazistych portretów kobiecych. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy miłosne czy zdrady małżeńskie, dokonujące się w zamkniętym kręgu rodziny, bo zakres ujawnionych przestępstw jest o wiele szerszy i ma rangę państwową.

Zadziwiające, że w powieści wydanej w roku 1972, kiedy jeszcze Wielka Brytania oficjalnie nawet nie przystąpiła do Unii Europejskiej, nie mówiąc o Brexicie, autorka kreśli historię z gatunku klasycznego political fiction. Czy Daphne du Maurier w tej książce daje jedynie upust swej gruntownej znajomości polityki brytyjskiej, czy też prorokuje odległą, o pięć dekad prawie, przyszłość?

Czego dotyczy zatem fabuła? Oto Wielka Brytania, po ponoć bardzo nieudanej przyjaźni ze Wspólnotą Europejską (sic!) łączy siły ze Stanami Zjednoczonymi tworząc szeroko rozumianą unię polityczną, gospodarczą i walutową pod skrótem USUK. Nie wiadomo, z jakich powodów zawiązanie unii wymaga obecności wojsk amerykańskich na brytyjskiej ziemi, w tym w Kornwalii. Krok po kroku relacje między jankesami a lokalną ludnością od bardzo przyjaznych zmieniają się w regularną okupację. Zaczyna się od blokad na drogach i przepustek, potem unicestwiona zostaje łączność komunikacyjna i telefoniczna, dostawy wody i energii. Przeciwnicy narażeni są na brutalne przesłuchania, aresztowania a w końcu dochodzą słuchy o pierwszych obozach koncentracyjnych...

W całej powieści najbardziej nieustępliwego i niezłomnego ducha wykazuje właścicielka posiadłości Trevanal, blisko osiemdziesięcioletnia Mad, niegdyś słynna aktorka, a obecnie opiekunka siedmiu adoptowanych chłopców. Od początku nieufnie podchodząca do całej idei i dostrzegająca w unii oznaki upadku Zjednoczonego Królestwa.

Akcja toczy się dosyć szybko, a nasze zainteresowanie wypadkami wzrasta. Od zamordowania psa należącego do Mad, poprzez morderstwo jednego z amerykańskich marines, wydarzenia nabierają coraz szybszego tempa, zaś Kornwalijczycy narażeni są na coraz to bardziej drastyczniejsze restrykcje. Ich wrogość i opór wobec okupantów narastają. Nie ma tu grozy, chociaż napięcia nie brakuje.

Warto poczytać coś zupełnie odmiennego od tematów, do których przyzwyczaiło nas pióro autorki. Chociaż nie jest to powieść wybitna, bo w zbytnim uproszczeniu autorka opisuje skomplikowane polityczne relacje, to trzeba jej przyklasnąć za zupełnie trafne spostrzeżenia dotyczące np. dyktatury oraz zróżnicowanych postaw wobec wroga w warunkach okupacji.

Niby, nic, nieskomplikowana historia, a czyta się wyśmienicie.

Niby, nic, nieskomplikowana historia, a czyta się wyśmienicie.

Po autorce takich książek jak "Rebeka" czy "Moja kuzynka Rachela" można spodziewać się zdecydowanie czegoś lepszego, ale ja już mam ogromną sympatię do stylu pisania i historii, które tworzy Daphne du Maurier i koniec końców "Niezłomna" mi się podobała. Dostajemy historię mieszkańców pewnej niewielkiej angielskiej wioski, na którą lądują marines. Mieszkańcy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości pełnej restrykcji, zakazów i nowego porządku. Do tej pory wolni ludzie nie do końca zgadzają się na taki rozwój wydarzeń. W pewnym momencie dochodzi do tragedii, która jeszcze bardziej napędza koło. Książka jest sprawnie napisana, akcja toczy się raczej szybko, czytelnik nie nudzi się, a wręcz jest ciekawy, co jeszcze się wydarzy. Autorka wykreowała ciekawe barwne postaci, do których nawiązuje tytuł. Bo tutaj każdy jest "niezłomny". Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się Mad i Emma, ale tak naprawdę również inni bohaterowie są twardzi, odważni i nieustępliwi. Historia jest prosta, momentami aż za bardzo, ale nie odbiera to przyjemności z czytania. Mimo że nie jest to książka wybitna to warto przeczytać, choćby dla samej autorki.

Dobrze napisana i dobrze przetłumaczona powieść.
Tytuł adekwatny do treści a bohaterka naprawdę taka jest, bez fajerwerków i wyczynów w stylu Batwoman.
Jeśli chodzi o grozę - jest, i to taka wynikająca z możliwych wydarzeń a więc najstraszniejsza.

Dobrze napisana i dobrze przetłumaczona powieść.

Myląca okładka, mylący polski tytuł i obciążający cień Rebeki... Nie ma tu nic z romansu i koronek, raczej polityczna fikcja - UK po wystąpieniu ze struktur europejskich (sic!) popada w kryzys i zostaje popada w dość zaborcze łapki USA. Okupacja pod pozorem przyjaznej unii, ruch oporu, dumni Brytyjczycy vs zadufani w sobie amerykańscy marines. Warto przeczytać, zwłaszcza że książka napisana w czasach, kiedy o Brexicie jeszcze nikt nie słyszał :)

Autorkę tak świetnej książki jak "Rebeka" z pewnością stać na coś lepszego niż tak przeciętna historia bez ducha i klimatu. Spodziewałam się jakiejś tajemniczej historii, a tu ot zwykła opowieść - czyta się z nadzieją na jakiś zaskakujący finał i ..nic. Ta cała fikcyjna unia państw, niby okupacja amerykańska i obywatelski opór anglików nie trzyma się kupy i nie ma jakiejś sensownej pointy. Naczytałam się i nic z tego nie wyniosłam.
Jak to mówią - nie mecyje.

2061

Niepowtarzalny klimat buduje ta pisarka:-) Wszystkie powieści, jakie czytałam do tej pory są jak z filmów pana H., co ja piszę - są lepsze!

Uwielbiam tę pisarkę, jej styl pisania. Bardzo przyjemnie się czyta, ale historyjka wydaje się powierzchowna, napisana na siłę. Być może ma jakiś głębszy polityczny sens, albo miała w czasie, kiedy była pisana, ale mi fabuła się nie spodobała, a tym bardziej dziwne zakończenie. Polecam jej inne książki!

"Niezłomna" to druga książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać. Pierwszą była absolutnie wspaniała "Rebeka"- na szczęście dla mnie, na nieszczęście dla tej recenzji, głównie z tego względu, że postawiła ona baardzo wyoką poprzeczkę dla innych dzieł du Maurier które miałam zamiar pochłonąć. Niestety,druga książka mocno mnie zawiodła. Ta historia nie ma żadnego "ducha" czy specyficznego dla angielskich powieści klimatu, nie wciąga, główne bohaterki zmagają się z wydarzeniami w chaotyczny sposób (odczułam akcję jako nieco pourywaną),ich emocje są nie tyle płytkie, ile bardzo ciężko uchwytne (autorka chyba sama nie wiedziała czy zdecydować się na opisywanie wewnętrznych przeżyć postaci czy nie, i wyszedł z tego takie trochę miszmasz) i mam wrażenie że była pisana w pośpiechu oraz bez pomysłu. To oczywiście tylko moja opinia, ale tak ją odczułam podczas czytania. Plusy na pewno za wiele cennych przemyśleń, wplecionych w fabułę, noi za samą tematykę- jak rozumiem miał tu zostać ukazany los ludzi zaskoczonych okupacją, w trudnej i niezrozumiałej dla nich sytuacji, z którą wcześniej się nie zetknęli, a przede wszystkim naturalny instynkt człowieka w takich niesprawiedliwych sytuacjach, jakim jest natychmiastowy opór i bunt. Sam pomysł bardzo fajny, ale niestety wykonanie niestety kiepskie. Podobało mi się zakończenie książki, bardzo ciekawe i symboliczne, zdecydowanie nie spodziewałam się czegoś takiego. Cieszę się, że nie sięgnęłam najpierw po tą książkę, bo prawdopodobnie nie przeczytałabym kolejnych. Polecam jako lekką lekturę, na wakacje, aczkolwiek jest wiele dużo lepszych, także wedle uznania :)

• Daphne du Maurier
  • Biblioteka - przeczytane