Dwie twarze Krystyny

Seria: Seria z Jamnikiem
Wydawnictwo: Czytelnik
jan_marian

Wydanie pierwsze, nakład 100290 egzemplarzy.

źródło opisu: •

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Ell | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2019, Trójka e-pik

Lektura tego kryminału to otwarcie drzwi do minionej rzeczywistości lat 70-tych. W wielu momentach niezrozumiałej dla młodszego pokolenia. Niewiele lub nic nie mówią dziś takie hasła jak: meldunek, zespoły adwokackie, dancing, wkładka paszportowa, książeczka walutowa, NRD, wybranie wolności, dewizówki, Pewex itd.

O tamtych realiach można napisać niejedną książkę, ale najbardziej autentyczny materiał dostarcza zawsze literatura powstała właśnie wtedy. Będąc dla autora naturalnym tłem akcji, po latach jest ciekawym źródłem informacji.

W tym przypadku fabuła nie jest ponadczasowa, ale ściśle zależna od realiów w których jest osadzona. W dzisiejszych czasach motywacje działań bohaterów i popełnianych przez nich czynów w ogóle nie mogłyby się zdarzyć.

Nie jest to literatura z górnej półki - dialogi dominują do tego stopnia, że powieść chwilami nuży, tak jest przegadana. Mamy tu popularny wtedy mocno upolityczniony schemat - dobrzy i sprawni milicjanci nie tylko za biurkiem, ale w...

Kinga | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Fajna książka. Dobrze i szybko się czyta.

Monika | 2018-12-02

Jak na Edigeya słabiutko. Jak na kryminałek z lat 70. może być. Troszkę przegadany i bez specjalnego napięcia, ale przeczytać można.

Edigey nawet nieco powyżej swoich standardowych możliwości :) Wciągająca intryga i aż dwa ciekawe zwroty akcji. Gdy natomiast idzie o styl i postacie, to mamy tu pewien dysonans. Rzuca się w oczy, że autor bardzo się starał, by wyszło jak najatrakcyjniej dla czytelnika, ale też widać, że pewnego pułapu nie był w stanie przeskoczyć. Szczególnie tyczy to tej drugiej sprawy, naprawdę wiele pracy włożono tu w budowę interesujących postaci i siatki relacji między nimi, ale mimo to mnie to nie kupiło. W każdym razie nie tak jak powinno. Ale mimo to warto, jeśli ktoś lubi klasyczne kryminały :) PS: wtedy słowo "pederasta" na określanie geja mogło paść z ust pozytywnej postaci :)

Skylla | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Podróż sentymentalna :-). Zakończenie lepsze niż większość intrygi.

fik | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

typowy kryminał z PRLu, niezawodni polscy milicjanci itp, ale intryga dosyć ciekawa i ciekawe zakończenie,pomysł dobry no i miło chociaż na chwilę się przenieść w tamte czasy