Decydujący dzień. Inwazja Aliantów w Normandii

Wydawnictwo: Bellona
Fighting Them on the Beaches. The D-Day landings June 6, 1944
historia
Sofia

Józef Stalin wyraził następująca opinię na temat lądowania alianckiego w Normandii przeprowadzonego 6 czerwca 1944 r.: "Historia wojen nie zna przedsięwzięcia, które można by porównać do tego, jeżeli chodzi o zakres koncepcji, ogrom skali i kunszt wykonania". Istotnie D-Day z 6 czerwca 1944 r. był największą operacją desantową w historii. Po latach szkoleń i niezwykle precyzyjnych...

Istotnie D-Day z 6 czerwca 1944 r. był największą operacją desantową w historii. Po latach szkoleń i niezwykle precyzyjnych ustaleniach taktycznych, potężna armia złożona z oddziałów brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich, francuskich i polskich przygotowana była do uderzenia na silnie bronione plaże Normandii, a ponad milion żołnierzy miało wziąć udział w jednej z największych europejskich, starannie zaplanowanych bitew. Od jej przebiegu zależeć miała przyszłość Europy, a nawet świata.

źródło opisu: Bellona Spółka Akcyjna, 2010

źródło okładki: księgarnia.bellona.pl

archiwista_cyklista | 2014-08-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Lepiej najpierw przeczytać, potem ewentualnie kupić. Konstrukcją nie różni się od innych książek w tym temacie. A czy treścią? Tyle tego przeczytałem, że mi się miesza

| 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, D - day

„Decydujący dzień” to kolejna książkowa pozycja dotycząca lądowania wojsk alianckich w Normandii. Książka przeznaczona jest dla każdego a w szczególności dla tych co chcieliby zapoznać się z tą bitwą a przerażają go opasłe książki. Ta pozycja jest krótka i ma około 350 stron. Autor w sposób chronologiczny przedstawił przygotowania, desant oraz jego skutki. W książce mamy ukazane najważniejsze wydarzenia oraz ich bohaterów. Oprócz opisów z pola walki autor przytacza sporo ciekawostek i historii wokół wydarzeń z czerwca 1944 roku. Jak dla mnie istną perełką jest rozdział poświęcony walce wywiadów niemieckiego i brytyjskiego. Autor przytacza tu sporo historii o losach wielu agentów niejednokrotnie ze spora dawką humoru jak choćby niemiecki szpieg w amerykańskim sklepie pozdrawiający ekspedienta „heil Hitler”. W rozdziałach opisujących samą bitwę na plażach Normandii (każdej plaży poświęcony jest osobny rozdział) śledzimy losy jej bohaterów tych których odwaga przyczyniła się do...