Parabellum. Prędkość ucieczki

Cykl: Parabellum (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
II wojna światowa
joly_fh

W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki... W tym samym czasie młodszy z braci...

W tym samym czasie młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław, myśli przede wszystkim o własnych zaręczynach. Tylko jak ma powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką?

Pierwszego września bójki i zaręczyny przestają być ważne.

Powieść Prędkość ucieczki otwiera cykl Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę obu braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie... Oraz kochać piękne kobiety.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Ucieczka przed wojną

Pierwszego września trzydziestego dziewiątego roku losy świata odmieniły się na zawsze. Wybuch drugiej wojny światowej zmienił życie tak wielkiej liczby ludzi, że ciężko jest skupić się na tragediach samych jednostek, jakie za sobą pociągnął. A jednak wielu autorów wciąż próbuje sprowadzić historię wojny do perspektywy pojedynczych osób - tym razem, tego zadania podjął się Remigiusz Mróz w otwierającej cykl Parabellum książce „Prędkość ucieczki”.

Tytuł ten, który jest przecież nazwą znanej wielkości fizycznej, w ciekawy sposób odnosi się do treści książki. Prędkość ucieczki jest bowiem kilkuwątkową opowieścią o staraniu uwolnienia się - ucieczki - od potworności wojny. Bohaterowie książki to młody polski sierżant Bronisław Zaniewski, który po wybuchu wojny wraz z niedobitkami własnego oddziału stara się znaleźć sens dalszych działań i nie poddać się wrogowi oraz jego brat Stanisław z narzeczoną Marią, uciekający z powoli ogarnianej przez wojnę Warszawy. Remigiusz Mróz przedstawia jednak akcję nie tylko z punktu widzenia młodych Polaków, bowiem jednym z głównych bohaterów czyni też niemieckiego oficera Christiana Leitnera - ukazuje drugą stronę medalu, czyli naród walczący o własne, wpojone przez propagandę ideały, jakkolwiek niewłaściwe mogłyby się wydawać przeciwnej stronie.

Losy bohaterów, początkowo zupełnie odrębne, z czasem zaczynają się krzyżować i wiązać ze sobą. „Prędkość ucieczki” jest jednak pierwszą częścią dłuższego cyklu, dlatego niektóre wątki dopiero zaczynają się rozkręcać, pozostawiając wiele kwestii, które znajdą rozwiązanie w kolejnych tomach. Akcja rozwija się stopniowo, napięcie rośnie ze strony na stronę, a wydarzenia stają się coraz mniej przewidywalne - jak to na wojnie, której losy bywają często nieodgadnione, a kolejne kroki trudne do zaplanowania. Poszczególne wątki przeplatają się bardzo gęsto - autor co i rusz skacze od jednej grupy bohaterów do innej, nie pozwalając czytelnikowi na dłużej zaczepić się w jednej historii - jak w filmie, gdzie co kilka minut pojawia się nowa scena, z innymi postaciami. Dzięki temu każdą z przedstawionych historii przyswaja się równie łatwo, a podawanie małych porcji każdego wątku wzmaga apetyt czytającego.

Autor ma przyjemny, prosty styl, dlatego lektura nie powinna sprawić nikomu trudności – a wręcz przeciwnie, być samą przyjemnością. To sympatyczna - pomimo z gruntu nieprzyjemnego tła wydarzeń - opowieść, dobra zarówno dla miłośników powieści przygodowych jak i literatury wojennej. Można by wprawdzie powiedzieć, że okrucieństwa wojny u Mroza nie wydają się tak potworne - prawdopodobnie dlatego, iż autor próbował złapać równowagę między czytadłem dla każdego, a typową historią wojenną. Miejscami może wydawać się to trochę naiwne i odrobinę razić, podobnie z resztą jak niektóre przyjęte rozwiązania fabularne. Udawanie głuchoniemego, lub przebieranie się w wrogi mundur to naprawdę stary i ograny numer. Mimo wszystko jednak, można przymknąć oko na pewne niedociągnięcia, które nie rzutują specjalnie na całokształt książki.

„Prędkość ucieczki” to interesująca, trzymająca w napięciu opowieść o trudach wojny, miłości i poświęceniu. Świetny początek naprawdę dobrze zapowiadającego się cyklu. Z niecierpliwością czekam na kolejne części.

Paweł Kukliński

allison | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Nie ulega wątpliwości, że "Parabellum" czyta się szybko i lekko. Niekoniecznie przyjemnie, gdyż irytujące jest zderzenie przesadnego patosu z łopatologiczną wykładnią historii drugiej wojny światowej. Momentami miałam wrażenie, jakbym czytała jakiegoś bryka dla gimnazjalistów.
Nie spodobał mi się też język, w którym podniosłe słownictwo (niewiasta, patriotyczne uniesienia, bohaterska śmierć) miesza się wciąż z żołdackimi wulgaryzmami.

Na szczęście, powieść ma też zalety. To brawurowa akcja, która nieraz graniczy z prawdopodobieństwem, ale potrafi porwać czytelnika.
Jeśli potraktuje się tę książkę jako lajtową, awanturniczą wariację na temat wojny i wejdzie się w zaproponowaną przez autora, nieco schematyczną konwencję, może to być udana lektura. Nie należy jednak spodziewać się po niej głębokich przeżyć.

awiola | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

"Niemieccy krwiopijcy tylko czekają, żeby wgryźć się w nasze szyje."

Dla czytelników nie zaznajomionych z nomenklaturą wojenną, tytuł książki, o której dzisiaj wam opowiem może nie być zrozumiały. Cóż bowiem oznacza słowo "parabellum"? Nie posiadając takiej wiedzy musiałam zajrzeć do słownika, według którego parabellum to "rodzaj krótkiej broni palnej, niemiecki ośmiostrzałowy pistolet samopowtarzalny kalibru 9 mm, charakteryzujący się oryginalną konstrukcją zamka". Cokolwiek by to miało oznaczać, jedno jest pewne: najnowsza powieść Remigiusza Mroza to tematyka stricte wojenna.

Remigiusz Mróz to dwudziestosześcioletni doktorant w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, który może się pochwalić kilkoma publikacjami naukowymi. Autor na swojej stronie stwierdza, iż cierpi na obsesyjno-kompulsywne zaburzenia funkcjonowania w wyniku których posiada kilkanaście niewydanych dotychczas powieści historycznych, politycznych oraz science-fiction. Autor zadebiutował powieścią "Wieża...

lacerta | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Nie przepadam za literaturą osadzoną w czasie wojny. Nigdy nie potrafiłam się wciągnąć w losy bohaterów. Tym razem było zupełnie inaczej.

Wiele słyszałam o "Parabellum", głównie pozytywnych opinii, jednak jakoś nie mogłam się przekonać do sięgnięcia po książkę. Aż pewnego dnia w bibliotece moja ciekawość zwyciężyła.
Remigiusz Mróz stworzył niesamowitą powieść z niesamowitymi postaciami. Zżyłam się z bohaterami - polubiłam Bronka i kapitana Obelta, który rozśmieszał minie jak nikt inny, podziwiałam inteligencję Leitnera, za wszystkich trzymałam kciuki.
Sięgając po książkę nie spodziewałam się tylu uczuć, które odczuwałam podczas lektury - złość, smutek, radość, ulgę i rozczarowanie.

Remigiusz Mróz stworzył niesamowitą powieść. Teraz rozumiem wszystkie zachwyty. Wielki podziw dla autora za to, że udało się mu wciągnąć w swoją historię, tak niechętnie nastawionego do tej tematyki czytelnika, jakim jestem ja. Wielkie brawa.

Anna | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Jakkolwiek tłem tej książki są autentyczne wydarzenia z historii Polski, a szczególnie pierwszy miesiąc wojennych walk z Niemcami we wrześniu 1939 roku, nie mniej pozwolę sobie potraktować ją jako powieść przygodowo-awanturniczą, bliższą stylem powieściom "płaszcza i szpady".

Niczego nie ujmuję książce, jej wartkiej akcji, bohaterom, opisywanym zdarzeniom. Czyta się ją dość szybko, między innymi dzięki licznym dialogom, pomysłowości autora, zwrotom akcji. Z zainteresowaniem śledziłam kolejne etapy ucieczki do Francji Staszka Zaniewskiego i jego narzeczonej Marii, ich niebezpieczne spotkania z niemieckimi żołnierzami, pomysłowość i odwagę, a niekiedy wręcz brawurę.
Trzymałam kciuki za drugiego z braci Zaniewskich - Bronka, sierżanta rozbitej na pograniczu z Rumunią jednostki, który wraz z pozostałymi przy życiu trzema innymi żołnierzami, usiłuje stawić opór niemieckiej inwazji, mordom i bestialstwu.
Wciągnęła mnie ta książka, choć po przeczytanych recenzjach i opiniach,...

Pinkiman | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Jest to moje pierwsze spotkanie z naszym lokalnym, wschodzącym autorem ale nadzwyczaj udane. Książkę czyta się bardzo szybko. Mocno chce się poznać dalsze losy bohaterów, których da się polubić i zaczyna nam na nich zależeć. Jedynym minusem (dla osób wrażliwych na takie aspekty), to mocne uproszczenie historii, przestawienie jej w czarno-biały sposób i dość nieprawdopodobnie jeśli chodzi o wydarzenia. Mimo tego - warto spróbować. Wiem, że chętnie sięgnę po kolejne książki autora :)

Roland | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Wojenna zawierucha

Wszechstronność literacka Remigiusza Mroza jest zdumiewająca. Autor pokazał, że potrafi odnaleźć się w wielu gatunkach, owszem z różnym skutkiem, lecz wspólnym mianownikiem jego powieści jest wciągający styl. Jako doktorantowi prawa, historia Polski nie powinna stanowić problemu, więc należało się spodziewać, że prędzej czy później jakaś powieść będzie dotyczyła przeszłości naszego kraju. W ten sposób drodzy współczytelnicy otrzymaliśmy nie jedną a całą trylogię osadzoną w realiach II wojny światowej, a którą otwiera „Parabellum. Prędkość ucieczki”. Napisanie porządnej powieści rozgrywającej się w czasach II wojny światowej jest zadaniem nader trudnym. W dobie tylu powieści, literatury faktu oraz kinematografii nie łatwo zachęcić współczesnego odbiorcę tymże tematem. Trylogia „Parabellum” Remigiusza Mroza raczej nie ma szans w kategorii powieści stricte historycznej. Raczej adekwatne jest patrzenie na nią jako trylogię sensacyjną, awanturniczą,...

Ewa-Książkówka | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Czas II wojny światowej przywoływany jest w literaturze bardzo często – mam wrażenie, że nawet częściej niż inne wydarzenia historyczne. Najwięcej jest o nim mowy – co chyba naturalne – w literaturze faktu, ale i krąg beletrystyki czerpie z tego tematu całymi garściami. Historii, których akcja toczy się w tym właśnie okresie, nie brakuje; jest w czym wybierać. Dlatego przed autorami, decydującymi się właśnie na II wojnę światową jako tło historyczne swoich powieści, stoi bardzo wysoka poprzeczka: napisać coś, co nie zginie w natłoku innych tytułów, ale się wyróżni i zapadnie w pamięć.

Ostatnio wpadł mi w ręce jeden z takich tytułów, którego autorem jest nasz rodzimy pisarz, Remigiusz Mróz. Zapoczątkował on cykl powieści tomem pt. „Parabellum. Prędkość ucieczki”. Mamy tu rok 1939, groźba wkroczenia wojsk niemieckich do Polski jest już bardzo realna, tak jak i rozpoczęcie działań militarnych. Nikt jednak nie wiedział, że będzie to konflikt na tak wielką skalę – spodziewano się...

Nina | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Świetna książka, jest w niej wszystko, co czytelnika wciąga i pociąga :) Wojna, wątek miłosny, perypetie bohaterów, od których oderwać się nie można. Ja nie mogłam, prawie zarwałam noc i siłą woli powstrzymałam się od rozpoczęcia części drugiej. To głównie historia dwóch braci Zaniewskich, których wojna zaskoczyła w dwóch różnych miejscach Polski. Ale to też historia ludzi z nimi związanych, czy przypadkowo spotkanych podczas wojennej zawieruchy. I napisana, jak to u Mroza, lekkim piórem i z dużym poczuciem humoru, mimo poważnego tematu. Polecam

Basia_Pelc | 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

Tekst dostępny także w Czytelni:

Pierwsze co pomyślałam: Parabellum - co to za tytuł? co to znaczy?
Hmm, dziwny - prawda? Kojarzy Wam się z bronią? Bo mi wcale. Bardziej z jakąś salmonellą;) Wybór nazwy Parabellum i tytuł pierwszego tomu tej trylogii tłumaczy nam autor na swojej stronie http://remigiuszmroz.pl/o-tytule-i-garsc-recenzji/. Podoba mi się ta nazwa, brzmi ładnie, przyciągająco, tajemniczo...

Co tu dużo mówić, jestem zachwycona tą książką, naprawdę!

To historia dwóch braci Zaniewskich, oraz ich towarzyszy niedoli, którzy szukają swojego miejsca w ogarniętej II wojną światową Europie. Bracia "będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie... Oraz kochać piękne kobiety." - tekst z tylnej okładki.

Sierpień 1939, Bronisław Zaniewski (starszy z braci) służy w jednostce wojskowej pod granicą rumuńską. Ma kłopoty, pobił się ze swoim...

Gabriela P | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Do książki „Parabellum. Prędkość ucieczki” Remigiusza Mroza podchodziłam mimo wszystko dość sceptycznie. Wychwalana pod niebiosa, tak samo jak zresztą jej autor, budziła we mnie pewne wątpliwości. Niemniej ciekawość wzięła górę i po roku rozmyślań na jej temat, wreszcie ją przeczytałam.

Książek o II wojnie światowej mamy na pęczki. Opowiadają mniej lub bardziej fikcyjne historie i pod tym względem „Parabellum” daleko nie odbiera. Akcja powieści toczy się głównie we wrześniu 1939 roku, śledząc losy kilku bohaterów. Mamy tu porywczego Bronisława Zaniewskiego, który nie obawia się przyłożyć nawet swojemu przełożonemu, sierżantowi Chwieduszko, choć może to za sobą pociągnąć spore konsekwencje. Jego młodszego brata Stanisława i jego narzeczoną Marię, żydówkę, która doskonale wie, że musi uciekać z Warszawy inaczej zginie. Dodatkowo śledzimy też poczynania niejakiego Christiana Leitnera. Niemiecki kapitan Wehrmachtu jest z pewnością jedną z najciekawszych postaci tej książki, a wszystko...

Alfabet pisarza: Remigiusz Mróz

Bez wątpienia należy do grona najbardziej rozpoznawanych polskich pisarzy kryminałów. Rocznie publikuje więcej książek niż przeciętny Polak czyta. W swoim alfabecie zdradza kto jest jego największą inspiracją, dzięki komu zaczął pisać i jakimi rakietami gra w badmintona.