historia
Elevander

Książka ta pokrótce opisuje greckie kolonie leżące na północnym i zachodnim brzegu Morza Czarnego: od położonej najdalej na wschód Fanagorii po Apollonię na południowym-zachodzie. Autorzy przedstawiają zarys historyczny tych miast oraz stan badań archeologicznych, jakie były tam prowadzone do końca lat 50. XX wieku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariat-conroy.pl/product_thumb.php...»

"Od Fanagorii do Apollonii" to książka poświęcona greckim miastom nad M. Czarnym. Bardziej niż historyczna jest to praca archeologiczna: Autorzy prezentują w niej dawne osady greckie, w których prowadzone były badania. Sporo miejsca poświęcono wykopanym tam artefaktom. Osobiście liczyłem na szerszy opis historii tych kolonii. Praca oparta jest na niezłej literaturze przedmiotu (choć sprzed 50 lat) i zawiera dużo czarno-białych ilustracji przedstawiających produkty tamtejszej oryginalnej grecko-scytyjskiej kultury. Do tego napisana jest przystępnym językiem i dobrze się ją czyta.

Tomasz Babnis