Zranione stany świadomości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
Zranione stany świadomości
Ewik

Książka zajmuje się psychologicznymi i terapeutycznymi aspektami subiektywnego doświadczenia zranienia. Poczucie zranienia występuje zwłaszcza w bliskich relacjach, powodując zerwanie więzi. W miejsce osób pojawiają się negatywne role (oprawcy, ofiary, mściciela, terrorysty, prześladowcy i in.), którym towarzyszy „zraniony” stan świadomości. W analizie problemu autorka opiera się na...

W analizie problemu autorka opiera się na psychologii zorientowanej na proces A. Mindella.
Przedstawia m.in. teoretyczne ujęcie problematyki zranionych uczuć, doświadczenie zranienia, dynamikę wewnętrznych przeżyć, typowe wzorce komunikacji w stanie zranienia (zranione stany świadomości), wskazuje możliwości nawiązania głębszych kontaktów dzięki poznaniu zranionych uczuć, otwarciu na doświadczenie zranienia, nabyciu efektywnych sposobów komunikowania własnych doświadczeń urazowych.

Książka wypełnia znaczną lukę w dziedzinie psychologii doświadczeń urazowych i ich terapii.

źródło opisu: http://www.eneteia.pl/index.php?page=shop.product_...(?)

źródło okładki: http://www.eneteia.pl/index.php?page=shop.product_...»

Lidia F | 2015-02-21
Przeczytana: 10 marca 2015

Rewelacja. Polecam.

Ksiązka porusza temat bliski każdemu - temat zranień, z perspektywy psychologii procesu, która ponoć zwana jest "nowoczesnym taoizmem"(coś w tym jest). Opisuje założenia tej gałęzi psychologii, wprowadza pewne pojęcia umożliwiające łatwiejsze komunikowanie się i poruszanie w świecie tematu zranienia, opisywanie tego wewnętrznego doświadczenia. Pozwala zrozumieć, co właściwie dzieje się z nami w momencie zranienia, przejmowanie kontroli przez postaci ofiary, mściciela, prześladowcy, bohatera i wybawcy, które zamieniają się ze sobą.
Ostatnia część mówi o tym, jak radzić sobie ze zranieniami, w kontekście wcześniejszej teorii. Jak komunikować to, co "chce się wydarzyć" z pełną świadomością postaci, które chcą się ujawnić, tak aby sytuacja prowadziła do bliskości i zrozumienia, a nie do jeszcze większych zranień. Pozwala wziąć odpowiedzialność za swoje wewnętrzne doświadczenie i uczucia i pogłębiać relacje. Moim zdaniem świetna!