Jaka pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
poradniki

Książka-poradnik, która bardzo rzetelnie i w przystępny sposób przedstawia zasady opracowania tekstów pod względem edytorsko-typograficznym. Uczy, jak pisać i redagować różne teksty. Dzięki licznym wzorcowym przykładom pisanie i redagowanie przestaje być sztuką trudną.a bogata i uporządkowana wiedza z zakresu edytorstwa i typografiia opis struktury 55 gatunków tekstów użytkowych, takich jak e-mail, nekrolog, podanie, prezentacja, protokół, referat, wraz z przykładami ich realizacjia wskazówki ułatwiające samodzielne komponowanie tekstów aPrzedstawione tu zasady opracowania edytorsko-typograficznego tekstu są swego rodzaju dopełnieniem normy ortograficznej i interpunkcyjnej oraz normy językowej. Czytelnik korzystający z tego opracowania przekona się, że zawarte w nim zalecenia dotyczą wielu ważnych kwestii pojawiających się podczas opracowania tekstu od strony merytorycznej i formalneja. (ze wstępu do Poradnika redaktora)aNiektóre gatunki, opracowane w kilku odmianach stylistycznych, np. e-mail, życzenia, pozdrowienia czy gratulacje, przedstawione zostały w odmianie oficjalnej i nieoficjalnej. Wynika to z troski o poprawny wariant stylistyczny każdej nowo napisanej wypowiedzi. Warto bowiem pamiętać, że wykroczenie przeciw normie stylistycznej jest tak samo rażące jak wystąpienie przeciw normie gramatycznej czy ortograficzneja. (ze wstępu do Wzorów tekstów użytkowych)

Julia Wosinek | 2016-03-16
Agnieszka Żarnowiecka | 2015-10-30