Miasto kości

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Dary Anioła (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
2 039
City of bones
Anna Gręda

Inne wydania

Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed...

Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą zmarli Łowcy. Cisi Bracia prowadzą archiwa wszystkich Łowców Cieni, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich.

Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak aż do Powstania, wojny domowej, pod przywództwem zbuntowanego Łowcy, Valentine’a, który niemal na zawsze zniszczył tajemny świat Łowców. I mimo że od śmierci Valentine’a minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły. Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął…

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/

Opinie czytelników (31975)
puma86 | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Cóż mogę powiedzieć ,czekałam dość długo na tę książkę, gdy już znalazła się w moim zasięgu mocno się rozczarowałam. W zasadzie sama nie wiem czego się spodziewałam po niej,jedno jest pewne bardzo opornie się po niej przemieszczałam .Postanowiłam obejrzeć ekranizację gdyż pomyślałam że wywrze na mnie jakieś emocje, jednak uczucia po nim się nie zmieniły . Zdarza się że książka nie przemawia do czytelnika i w moim przypadku tak właśnie było.

kasandra_85 | 2013-08-17
Przeczytana: sierpień 2013

BlackBerry | 2010-10-19
Przeczytana: maj 2010

"Miasto kości" to pierwsza część trylogii "Dary Anioła". Z początku wydawało mi się, że nie będzie to nic specjalnego. Może i fajne, ale na pewno nie powali mnie na kolana. No i tu się myliłam.
Jak przeczytałam pierwsze rozdziały, to następnego dnia czekałam tylko żeby wrócić do domu i znów móc zacząć czytać. Przeczytałam ją w jakieś trzy - cztery dni. Czas z tą książką upłyną mi naprawdę bardzo fajnie i szybko. Z niecierpliwością czekam na kolejne części :).

Violy | 2012-08-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2010, 2011, 2012

„(...) bardzo łatwo jest stracić wszystko, co uważało się za dane na zawsze.”*

Pamiętam doskonale, jak zaczęła się moja przygoda z książką. Chodziłam wtedy do 3 klasy szkoły podstawowej i razem z koleżanką po raz pierwszy wybrałyśmy się do biblioteki publicznej. Wchodząc do niewielkiego pomieszczenia wypełnionego regałami pełnymi książek zaparło mi dech. Tyle utworów w jednym pokoju, a wszystkie mogą trafić w moje ręce! Szperając między półkami, co zajęło mi nie licząc około godziny czasu, natrafiłam na półkę z utworami J.K. Rowling. Seria o Harrym Potterze już wtedy figurowała na liście bestsellerów New York Timesa. Od razu chwyciłam za pierwsze dwa tomy. Kiedy wróciłam do domu położyłam się na łóżku i zaczęłam czytać... W tamtym momencie słowa "czas" i "miejsce" całkowicie straciły dla mnie znaczenie. Liczyłam się tylko ja i książka. Razem z bohaterami byłam w Hogwarcie, odwiedzałam chatkę Hagrida czy też chadzałam do Zakazanego Lasu. Od tamtej pory minęło osiem długich lat....

Izabela Pycio | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Bardzo ciekawa kreacja magicznego świata, intrygujące nadnaturalne stworzenia. Czytało się lekko i przyjemnie, fabuła wciągała, choć momentami wydawała się nieco schematyczna. Doceniam tajemniczy klimat książki, mocne zakończenie i wyrazistość bohaterów, także tych drugoplanowych. Dobra dawka fantasy dla młodzieży, wywołuje pozytywne wrażenia czytelnicze.

Sela9030 | 2009-12-31
Przeczytana: październik 2009

rzadko tak piszę o książkach, ale poprostu ją uwielbiam! ;) polecam wszystkim miłośnikom fantasy, romansu a także dobrego humoru ;)

Zafon1 | 2015-08-21
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Mam wrażenie, że jestem ostatnia osobą, która sięgnęła po tę książkę. Nie byłam zbytnio przekonana do tej serii i zabierałam się za nią z wielką niechęcią. Mimo wszystko chciałam poznać historię, którą zachwyca się tak wiele osób.

Na początku jesteśmy wraz z Clary i Simonem w klubie Pandemonium. Wśród tańczącego tłumu dziewczyna dostrzega podejrzanie wyglądające postacie, jeden z nich ma nóż. Mówi o tym swojemu przyjacielowi, a on idzie wezwać pomoc. Natomiast Clary chcę sprawdzić co się dzieję, więc szuka mniemanych przestępców. Tak właśnie zaczyna się „Miasto kości”. Poznajemy Clary, odważna dziewczyna, widząca rzeczy, których widzieć nie powinna. Tylko ona zobaczyła niebezpieczne postacie. Jesteśmy ciekawi kim są tejemnicze osoby. I jak najszybciej chcemy się tego dowiedzieć. Dziewczyna jest Przyziemną, która zobaczyła przystojnego Jace’a i Aleca.

Książka ciekawa była od samego początku. Jednak po około 70 stronie, naprawdę się wciągnęłam. Nie bardzo podobała mi się postać...

Snafu | 2011-04-17
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Miasto kości to właściwie taki paranormalny romans jak Zmierzch czy Szeptem (które nie za bardzo przypadły mi do gustu), ale moim zdaniem jest lepszy od wyżej wymienionych.

Jeśli chodzi o podobieństwa do tego typu książek to mamy tu oczywiście nieporadną nastolatkę, której życie zmienia się diametralnie, gdy poznaje JEGO. ON nazywa się Jace i oczywiście COŚ do siebie czują (a co- tego nie powiem :) ). I oczywiście Jace nie jest człowiekiem.
Jak to bywa w tego typu powieściach język jest prosty, akcja wartka i czyta się szybko.
Co do znaczących podobieństw to chyba tyle.

Nie ma tu jak w Zmierzchu czy Szeptem całkowitego oddania miłości pomiędzy głównymi bohaterami. Nie musimy stale czytać jak to on kocha ją a ona jego i jak to nie mogą być ze sobą (pewnie prawie widzicie jak przewracam oczami :P).
Sama postać Jace'a jest dość ciekawa, jego wygląd nie uosabia charakteru. Jace wygląda, jeśli poznamy już jego charakter, całkiem niewinnie :)

Autorka tworzy całkiem interesujący,...

Miasto Kości pochłonęło mnie od pierwszej strony. Zupełnie nie mogłam się od niego oderwać, wstrzymywałam oddech nie wiedząc, co może się zdarzyć za chwilę. Jest to jedna z niewielu książek, które wzbudziły we mnie takie emocje. Ostatnio często wpadam na taką literaturę. Na taką, o której nie mogę zapomnieć i wiem, że jest niezwykła. Miasto Kości, pomimo rozczarowania (zaraz wyjaśnię jakiego), należy do tego niewielkiego zbioru dzieł.

Od dłuższego czasu miałam tę książkę na półce, ale nie byłam w stanie po nią sięgnąć. Powiedziałam sobie, że najpierw skończę te inne "zachwycające" serie, a potem zabiorę się za Miasto Kości, które błędnie postrzegłam za przeciętne czytadełko.

Historia opowiada o piętnastoletniej Clary Fray. Jest ona przeciętną nastolatką, która pewnego dnia wybiera się ze swoim przyjacielem do Pandemonium - ulubionego klubu Clary. W pewnym momencie jej uwagę przyciąga niebieskowłosy chłopak. Wydaje jej się, że jest w nim coś dziwnego. Gdy dziewczyna go...

Martha Oakiss | 2015-07-26
Przeczytana: lipiec 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tę książkę już czytałam. Kiedyś. Jeszcze nim zrobiła się popularna. Problem w tym, że wtedy odstraszała mnie fantastyka i, jeśli dobrze pamiętam, to Miasta Kości nawet do końca nie doczytałam. Szkoda, że dopiero teraz, że dopiero dziś, doceniłam, jaki skarb miałam w dłoniach kilka lat temu. Ale już go nie wypuszczę.

Clary, piętnastolatka, jest Przyziemną, czyli zwykłym człowiekiem. Ale jednak nie takim zwykłym – ma Wzrok, widzi coś, czego widzieć nie powinna. Widzi demony, a także Nocnych Łowców, którzy na ów demony polują. Ba, widzi nawet cudnego, naturalnie blondwłosego, leworęcznego łowcę z ciętym językiem, który zapowiada się być chodzącym ideałem. Ale głupia nie widzi zakochanego w niej na zabój przyjaciela! I to jest takie bolesna i okrutne, bo czytelni(czka) nie wie, kogo ma kochać i kogo ma shippować!

Po pierwsze – miałabym pewne zastrzeżenia co do samej Clary. Raz wydawała mi się głupiutką blondynką, za chwilę waleczną kick-ass. Czasem...

zobacz kolejne z 31965
Ekranizacja "Miasta kości" już w kinach

Historią napisaną przez Cassandrę Clare najpierw zachwyciły się setki nastolatków. Później potencjał dostrzegł w niej reżyser Harald Zwart. "Dary Anioła: Miasto kości", bo pod takim tytułem funkcjonuje film, przyciągnął do kin fanów książki.