Thirteen Reasons Why

Wydawnictwo: Razorbill
159514188X
angielski
Kevorkian

Clay Jensen returns home from school to find a strange package with his name on it lying on his porch. Inside he discovers several cassette tapes recorded by Hannah Baker - his classmate and crush - who committed suicide two weeks earlier. Hannah's voice tells him that there are thirteen reasons why she decided to end her life. Clay is one of them. If he listens, he'll find out why. Clay spends the night crisscrossing his town with Hannah as his guide. He becomes a firsthand witness to Hannah's pain, and learns the truth about himself-a truth he never wanted to face.

Thirteen Reasons Why is the gripping, addictive international bestseller that has changed lives the world over. It's an unrelenting modern classic.

źródło opisu: amazon.com

źródło okładki: własne

Piotr | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Książkę przeczytałem zupełnie przypadkowo, ale był to trafiony wybór. Co mnie skusiło? Pewnie informacja dotycząca ilości języków, w których ukazała się ta książka. To naprawdę międzynarodowy fenomen.

Kiedy Clay wraca do domu ze szkoły, przed drzwiami znajduje tajemniczą przesyłkę adresowaną do niego. W środku są kasety magnetofonowe oraz list. Nadawcą jest Hannah - dziewczyna, która dwa tygodnie wcześniej odebrała sobie życie. Dołączony list wiele wyjaśnia. Każdy z adresatów dostaje jasne instrukcje. Nie można przerwać odsłuchiwania taśm, gdyż grozą poważne konsekwencje, a co najważniejsze każda z osób, która je otrzymała,ma bezpośredni związek z samobójstwem dziewczyny.

Przyznaję bez bicia. Odetchnąłem po tej lekturze. To wielka bomba emocjonalna, która przygwoździła mnie na kilkanaście godzin. Trzynaście powodów śmierci i nie wiadomo, kiedy trafi na mnie - myślał główny narrator.

Autor nakreślił problem samobójstw nastolatek w sposób można rzecz nowatorski. Całą analiza...

mclena | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2015 ✔
Przeczytana: 29 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych."

Ok. Przeczytałam skuszona popularnością i szczerze nie rozumiem fenomenu tej powieści. Owszem w dosadny sposób przedstawia cały łańcuch przyczynowo-skutkowy, ale ma jak dla mnie tak wiele niedociągnięć, że kompletnie do mnie nie przemówiła.

Książka przedstawia historię Clay'a który pewnego dnia otrzymuje paczkę z kasetami magnetofonowymi od koleżanki, która popełniła samobójstwo, a na nich jak wskazuje tytuł "Trzynaście powodów" (osób) które popchnęły ją do takiej decyzji.

Zacznę od tego, że nie podobało mi się to że Hannah zrobiła ze swojego samobójstwa takie przedstawienie, mimo że byłam ciekawa co znajdę na końcu oraz co takiego zrobił Clay, że Hannah umieściła go wśród swoich powodów, bo naprawde polubiłam chłopaka i było mi go żal (co później było wyraźnie uzasadnione) jednak nie chciałam dac się zwieść, dopuki nie doczytam całości, to jednak samobójstwo z powodów...

veinylover | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

„Na złość babci odmrożę sobie uszy”. Ależ głębokie przesłanie...

No cóż, przeczytałem. Książka niemiłosiernie mnie umęczyła.
Kiedy w opisie dowiedziałem się, że to bestseller "New York Timesa" przetłumaczony na 31 języków pomyślałem sobie, że ludzkości w zbiorowości swej coraz więcej klepek wypada z dekla.
Jakich możemy się spodziewać owoców z promowania takich książek?
Otóż mnóstwo masochistek zapragnie popełnić samobójstwo uprzednio rozsyłając opowieść o swym nieszczęściu wszystkim możliwym bliskim i znajomym czując się istotą na wskroś bohaterską, jako że wiadomo iż najlepiej jest uczynić na złość babci odmrażając sobie uszy.
W każdej populacji jest od 4 do 10% (różnie podają) psychopatów, zatem w każdej klasie, na każdym roku uczelnianym, w każdym środowisku działa ich co najmniej jeden, a prawie na pewno - kilku. Oni to, z racji swojego całkowitego braku empatii przejmą się samobójstwem małolatki mniej, niż tym że papierosy się skończyły i trzeba iść do sklepu po nowe. Po...

Caroline Anne | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

"Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u Ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie."

A jednak, bohaterka książki "Trzynaście powodów" znalazła sposób na wyłączenie zgiełku, na ucieczkę.
Tym sposobem było niestety samobójstwo.
Dlaczego mówię o tym już na początku?
Dlatego, że od tego właśnie ta książka się zaczyna.

A tak dokładniej: zaczyna się, gdy główny bohater - Clay Jensen - po powrocie ze szkoły, znajduje przed drzwiami zaadresowaną do niego paczkę. Nie wiadomo jednak przez kogo owa paczka została wysłana, gdyż brak na niej adresu zwrotnego. Ale nie to jest najdziwniejsze.
Najdziwniejsza jest zawartość tejże paczki.
W środku bowiem chłopak znajduje kilka kaset magnetofonowych, nagranych przez Hannah - koleżankę z klasy - która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo.
Kasety, które otrzymał Clay są swego rodzaju...

_____ | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Nie miałam żadnego powodu, by chcieć przeczytać tę książkę. Gdzieś mi się obiło o uszy, że serial jest teraz na topie a że zobaczyłam dostępność w wersji papierowej pomyślałam, że dlaczego by nie spróbować? Niestety nie był to zbyt przemyślany ruch z mojej strony. Czytało się owszem – bardzo szybko, ale cóż z tego gdy jest to zwyczajny przerost formy nad treścią.

13 absurdalnych powodów – oto tytuł jaki powinna nosić ta książka. Dziewczyna odbiera sobie życie pozostawiając po sobie trzynaście kaset, w których wyjaśnia powody tej decyzji. Są one kompletnie nielogiczne, bezsensowne i śmieszne, przyznam, że dawno nie czytałam czegoś takiego. Obwinia wszystkich robiąc z siebie ofiarę. Momentami nie wiadomo nawet czy chwali się czy żali. Jedyną intrygującą zagadką było dla mnie to dlaczego główny bohater – chłopak przeciętny i niczym się nie wyróżniający znalazł się na tej czarnej liście. Gdy już przyszło mi się dowiedzieć omal nie wybuchnęłam śmiechem.

Typowo amerykańska książka...

Karol | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony naprawdę fajny pomysł, cały motyw z kasetami i kolejką ludzi którzy muszą je odsłuchać jest całkiem oryginalny, ale z drugiej wydaje mi się że to wszystko trochę przerosło autora.

Osobiście dla mnie największym problemem jest konstrukcja tej historii i jej narrator. Clay jest dosyć irytującą postacią, a fakt że musi dorzucić swoje trzy grosze do prawie każdego zdania Hannah(Hanny?) nie pomaga mu w zdobyciu mojej sympatii. Szczególnie w pierwszych rozdziałach było mi dosyć ciężko wciągnąć się w historię, bo nagrania głównej bohaterki były przerywane jakimiś mocno oczywistymi komentarzami Claya. Wyglądało to trochę tak jakby autor na siłę starał się nam przekazać jak powinniśmy zinterpretować daną sytuację i jak powinno to na nas wpłynąć.

Przez to tak naprawdę ciężko było mi sympatyzować z Hannah(Hanną?) przez większość część książki. Sporo kaset wydawało się mieć dosyć błahe podstawy i tak naprawdę dopiero w samej...

Eleckra | 2018-02-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2018

"Mierna to literatura."- napisała Octopus w jednej z zamieszczonych tu opinii. Wyjątkowo trafne podsumowanie. A jednocześnie bardzo upraszczające.

Książka jest przejmująca. Jay Asher ma nieprawdopodobny talent do ukazywania ludzkiej rozpaczy. Cały problem w tym, że nie jest to rozpacz Hannah, ale Claya. Chłopak dostał paczkę z kasetami nagranymi przez dziewczynę, w której był zadurzony. Dziewczynę, która kilka tygodni wcześniej popełniła samobójstwo. Nagrania kieruje ona do ludzi odpowiadających w największym stopniu za jej decyzję. Aby pożegnać się, wyjaśnić, podsumować, może się zemścić. Może się nie znam, nie rozumiem, ale przedstawione przez nią powody w większości wydają mi się... Idiotyczne. No ale... To nie studium psychologiczne, tylko powieść młodzieżowa.

Clay jest zrozpaczony. Zdruzgotany. Przybity. Załamany. Dowiedział się właśnie, że jest jedną z przyczyn samobójstwa swojej koleżanki. Jego reakcje, jego emocje, jego zachowanie to najlepsze, co można w tej książce...

"Bez trudu wyobrażałam sobie, jak życie - szkoła i wszystko inne - będzie się toczyć beze mnie."

W którym momencie chęć życia przeradza się w niejasne myśli o samobójstwie? A kiedy te niejasne myśli przekształcają się w coś bardziej ostatecznego i nieodwołalnego - w zamiar, decyzję?

Czy Hannah poczuła ulgę, kiedy już zdecydowała? Ulgę, że już nie będzie musiała cierpieć? Czy też żal, że tak się to wszystko skończy? Jakie uczucia przeważały?

"Odchodzę. Stawiam na sobie krzyżyk."

Wiele ludzi twierdzi, że nigdy, w żadnej sytuacji, nie byliby w stanie się zabić. Może tak jest rzeczywiście. A może po prostu nigdy nie znaleźli się w sytuacji, z której nie widzieliby innego wyjścia... Czasem człowiek po prostu się poddaje, a wszelka walka traci sens. Czasem najłatwiej jest odpuścić, bo już nie mamy siły... Zwycięża rozpacz...

Może właśnie tak czuła się Hannah - niemoc i niechęć do walki pokonała chęć życia, a poczucie, że chce po prostu zniknąć, zwyciężyło nad wszelkimi innymi...

Nina | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 02 lipca 2018

Gdybym była nastolatką oceniłabym tę książkę na pewno inaczej i na pewno dużo wyżej. Cóż... nastolatką już dawno nie jestem więc ekscytacji wielkiej nie było.Co nie znaczy, że nie czytałam z pewnym zaciekawieniem. A przeczytałam tylko dlatego, że zamierzam obejrzeć serial, który ponoć jest niezły, a nie mam w zwyczaju najpierw oglądać, potem czytać :)
13 powodów, dla których nastolatka popełnia samobójstwo. Niektórzy powiedzą, że bzdurne to powody, że dziewczyna przewrażliwiona, że to takie nieprawdziwe. Powiem krótko - przypomnijcie sobie jacy byliście w tym wieku, jak inaczej odbieraliście emocje, krytykę, plotki na Wasz temat, krzywe spojrzenia czy złośliwości. A czy przypadkiem gdzieś w Waszym otoczeniu jakiś nastolatek nie zabił się właśnie z takich powodów?
Książkę oceniam jako przeciętną, ze względu na sposób przedstawienie tej historii, który we mnie nie wzbudził większych emocji. Natomiast temat jest ważny, temu nie przeczę. Młodzież powinna przeczytać.

Angelic | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Najpierw usłyszałam o serialu przygotowanym przez Netflix, a później o książce. Wisiała na mojej liście 'do przeczytania' i kiedy zastawiałam się, za jaką powieść powinnam się zabrać w następnej kolejności, padło właśnie na nią.
Powiem szczerze, że ta historia wciągnęła mnie od pierwszych stron, a sposób narracji był bardzo ciekawy i oryginalny. Poznajemy tu bliżej postać Claya, chłopaka który jest kolejną osobą na liście powodów śmierci Hannah. Poruszanie się po mieście ze słuchawkami na uszach, tak silnie przeżywając emocje zdruzgotanej dziewczyny, słuchając jej głosu i podążając wskazaną przez nią ścieżką, ma w sobie coś niesamowitego. Myślę, że ogromna nauka drzemie w tej książce, przeznaczona szczególnie dla współczesnych nastolatków. Każde złe zachowanie, poniżanie, wyśmiewanie się z kogoś, może mieć poważne konsekwencje i wpłynąć na czyjąś psychikę i samoocenę, o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Książka zdecydowanie warta polecenia, napisana w sposób który moim skromnym...