Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Tuwim, poeci polscy
joly_fh

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia "Kwiaty polskie" zestawiano z "Panem Tadeuszem". Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: "Miłość ci wszystko wybaczy" śpiewaną przez Hankę Ordonównę, "Grande Valse Brillante" w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.
Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima - poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.

źródło opisu: Iskry, 2013

źródło okładki: www.iskry.com.pl

Koronczarka | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Z Tuwimem zaznajomiłam się, jak każdy, w dzieciństwie i przyjęłam to, że pisze, tak jak pisze, bez specjalnego zdziwienia. A oczy otworzyły mi się na jego talent znacznie później za przyczyną tych słów:
"Na rogu Ruin i Kresu,
Na rogu Gruzów i Śmierci,
Na rogu Zwalisk i Zgrozy,
Na rogu Marszałkowskiej i Jerozolimskiej,
Co padły sobie w płonące objęcia,
Żegnając się na zawsze, całując płomiennie -
Zjawiła się pękata warszawska babina,
Nieśmiertelna paniusia z chusteczką na głowie,
Postawiła, dnem do góry, skrzynkę na rumach,
Podparła ją - meteorem: jakimś szczątkiem Miasta
I zawołała nieśmiertelnym tonem:
"Do chierbaty, do chierbaty,
Do świeżego ciasta!"
Że to człowiek słabego charakteru (o czym pisze Urbanek bez szukania sensacji i z pewnym współczuciem dla poety), nic nie poradzimy, ale jeśli kogoś dotknął Palec Boży, to nawet jak pisze ody o Stalinie, nie sposób nie zauważyć, że słowa płyną spod jego ręki z godną zazdrości łatwością i wdziękiem. Bo on już taki czarodziej jest. A...

Medellin | 2015-10-26
Przeczytana: 24 października 2015

Urbankowi udała się rzecz niezwykła. Napisał biografię Tuwima w tak wciągający sposób że trudno się z nią rozstać choćby na chwilę. Na kartach książki widzimy człowieka wszechstronnego, geniusza poezji, niestrudzonego poszukiwacza wszelakich kuriozów, pełnego benedyktyńskiej cierpliwości autora leksykonów, wspaniałego przyjaciela, męża i ojca, a jednocześnie człowieka pełnego wahań, dręczonego fobiami i poczuciem winy, dokonującego trudnych wyborów.

Po przeczytaniu biografii pospiesznie dodałem Tuwima do listy ulubionych autorów, lekko zmieszany tym, że nie było go na niej wcześniej.

książek: 2030
Wojciech Gołębiewski | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

UWAGA; Recenzja jest trochę osobista, bo poezja Tuwima jest mnie wyjątkowo bliska.
Urbanek /ur.1960/ wyspecjalizował się w książkach biograficznych. Pisał o Wieniawie, Tyrmandzie, Kisielu, Waldorfie, Broniewskim, Brzechwie, no i o Tuwimie. O Tuwimie napisał w 2oo4 roku, ale ja nie czytałem, więc nie wiem czy ta nowa wersja mnie w pełni zadowoli. A wymagania mam duże, bo jest jedynym polskim poetą, którego twórczość znam i rozumiem, jako że poezji unikam wskutek nabytej traumy w liceum, kiedy to polonistka nękała mnie odwiecznym pytaniem: „Co nam poeta chciał powiedzieć ?”. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest tytuł utworu wieszcza-Tuwima: „Całujcie mnie wszyscy w dupę”.
W wieku lat pięciu poznałem „Lokomotywę”, a jako 15-latek zakochałem się w „Kwiatach Polskich”. A teraz, jako, że jestem stary plociuch, to przypomnę, że jego siostrą była Irena Tuwim, ...

Jeżynka | 2018-07-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 lipca 2018

Wirtuoz słowa, poeta totalny, miłośnik języka, bibliofil i człowiek ciekawy świata. Kochał Polskę ale bez wzajemności bo jego żydowskie pochodzenie zawsze było dla Polaków solą w oku. Z kolei społeczność żydowska uważała go za zdrajcę ich kultury i tradycji z którą tak naprawdę prawdziwą więź poeta poczuł po powrocie do kraju z kilkuletniej emigracji.
Ten konflikt tożsamości rządził jego życiem. Od zawsze towarzyszyło mu poczucie wyalienowania a brutalne ataki antysemitów z jednej strony i Żydów z drugiej często były komentarzem (mało merytorycznym) jego twórczości.

A twórcą Julian Tuwim był niezwykle płodnym. Zostawił po sobie nie tylko wiele tomów wierszy, utworów dla dzieci ale także teksty satyryczne (przez wiele lat jego nazwisko było najgorętszym na scenie kabaretowej przedwojennej Warszawy) oraz teksty piosenek śpiewanych przez Hankę Ordonównę, Ewę Demarczyk czy Marka Grechutę.

Mariusz Urbanek, jak zwykle z precyzją zegarmistrza i pasją detektywa, przybliża czytelnikom...

Agacha | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Tuwim jakiego nie znałam. Postać tragiczna. Warto przeczytać książkę Mariusza Urbanka. Dobrze napisana, i niejedno można się dowiedzieć o człowieku, który kojarzył mi się raczej wyłącznie z wierszykami dla dzieci. Polecam.

Ela | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 lutego 2014

W mojej szkole podstawowej (jak pewnie w większości podstawówek w tamtych czasach) korytarze obwieszone były dużymi zdjęciami polskich literatów. Tak wyglądał mój pierwszy kontakt z Julianem Tuwimem. I przez wiele lat poeta był dla mnie starszym panem ze szkolnego korytarza. Później stał się autorem cudownych wierszy dla dzieci, których większość jeszcze dziś umiem wyrecytować z pamięci. Im lepiej poznawałam twórczość Tuwima, tym bardziej umacniałam się w przekonaniu, iż „wielkim poetą był”. I tym mocniej chciałam się dowiedzieć, jakim był człowiekiem.

Książka „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” udzieliła wyczerpującej odpowiedzi na moje pytanie. To obszerna biografia poety, wzbogacona licznymi fragmentami jego utworów zdjęciami oraz wywiadem z przybraną córką Ewą. Autor przedstawia nam Tuwima jako genialnego twórcę, ale raczej słabego człowieka, uwikłanego w czasy, w jakich przyszło mu żyć. Człowieka hojnego, gotowego zawsze nieść pomoc, a jednocześnie małostkowego i zawistnego o...

Renax | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Przede wszystkim znów dziękuję Dobrej Duszy za pożyczenie mi książki, tak poszukiwanej przez wielu. Tym, którzy jej szukają, powiem: warto się za nią 'nachodzić'.
Kolejna genialna biografia poety. Chociaż, nie tylko biografia, bo jest to świetne studium epoki i studium człowieka.
W książce możemy dowiedzieć się o życiu Tuwima, o jego wzlotach, upadkach, twórczości i traumach. Urbankowi udało się pokazać Dwudziestolecie Międzywojenne w całym blichtrze, zachłyśnięciu poezją, kabaretem, estradą, wolnością, ale i ksenofobią i antysemityzmem.
Przedstawił późniejsze wybory poety, po 1939 roku i po zakończeniu wojny.
Książka pozostanie we mnie przez kilka dni, jak zwykle po przeczytaniu biografii autorstwa pana Urbanka. Poprzednio, przy Broniewskim przez dłuższy czas rozmyślałam kwestię powojennych powrotów polskich emigrantów. Teraz, będę zastanawiać się nad antysemityzmem i wrogością w Polsce, nad cienką granicą pomiędzy krytyką celebryty a szkalowaniem człowieka, i nad tym, jak...

Anna | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Cieszę się, że dane mi było przeczytać biografię jednego z największych polskich poetów okresu międzywojennego - Juliana Tuwima. Nie jestem fanką poezji, nie przepadam za twórczością rymowaną, ale teraz sięgnę do wierszy i poematów Tuwima. Dotychczas jedyne co czytałam - były wiersze dla dzieci; co za wstyd.

Biografia Juliana Tuwima autorstwa Mariusza Urbanka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jest przede wszystkim wnikliwa i - mam nadzieję - obiektywna, oparta na szeroko dostępnym materiale archiwalnym, obejmującym wspomnienia samego poety, jego siostry, bliskich, przyjaciół, a także przeciwników i wrogów. Dla mnie Tuwim, wyłaniający się z kart tej książki, to postać wybitna, ale równocześnie tragiczna, jakby zagubiona w otaczającej go rzeczywistości, zwłaszcza tej po II wojnie. Przez całe swoje życie czuł się do bólu Polakiem; nigdy nie uczył się hebrajskiego, nie mówił ani nie pisał w tym języku, a jednak postrzegano go jako Żyda, zdrajcę. Raz zarzucano mu zdradę swoich...

Bożena | 2017-03-27
Przeczytana: 25 marca 2017

Dla mnie mistrzostwo świata w kategorii "biografie". Rzetelna, wyważona biografia wielkiego poety, tłumacza, satyryka i genialnego autora piosenek. Książka Mariusza Urbaniaka powinna stanowić wzór jak pisać biografie. Autorowi udało się doskonale zachować proporcje pomiędzy informacjami o życiu prywatnym i twórczości Juliana Tuwima. Widać, ze autor darzy sympatią "wylęknionego bluźniercę", ale jednocześnie jest obiektywny. Z przedstawionych faktów, przytoczonych wypowiedzi i cytatów możemy sobie zbudować własny obraz osoby, jaką był Julian Tuwim. Poeta to z pewnością niedoceniony, choć wiele z jego twórczości przeniknęło do potocznej polszczyzny, ale z tego wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Po lekturze biografii zapragnęłam sięgnąć znowu po "Kwiaty polskie" i jak zwykle nie mogę jej odnaleźć w mojej przepastnej bibliotece. obawiam się, że znowu wzbogaciłam czyjś księgozbiór
Świetnym dopełnieniem jest wywiad z przybraną córką poety. Poza tym książka zawiera bibliografię i indeks,...

deana | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2014, Polecam
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Tuwim był dla mnie przede wszystkim autorem wierszy dla dzieci, na których się wychowałam. W liceum ,,kazali" przeczytać ,,Wiosna (dytyramb)" ale moje pokolenie nie szokował, nie budził emocji. Na studiach usłyszałam ,,DO prostego człowieka" w wykonaniu zespołu Akurat i o ile utwór ten jest jednym z moich ulubionych, to długo nie wiązałam go z osobą poety.
Książka Mariusza Urbanka próbuje pokazać całą złożoność osoby Tuwima. Prezentuje go nie tylko jako genialnego poetę, satyryka, bibliofila, szperacza osobliwości, redaktora, Polaka, Żyda ale przede wszystkim jako człowieka, próbującego żyć w zgodzie ze swoimi ideałami w trudnych okresach naszej historii. Człowieka, starającego się pomagać innym. Człowieka, walczącego ze swoimi słabościami oraz z niesprawiedliwymi i krzywdzącymi opiniami innych.
Warto sięgnąć i bliżej zapoznać się bliżej z tym, który był określany ,,Księciem poetów polskich". Przy okazji można się zdziwić jak wiele znamy cytatów Tuwima, które na stałe weszły do...