Znaleźć myszołowa

Ilustrowała Maria Orłowska-Gabryś.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

JackTheDevil | 2017-09-06

Typowa powieść dla młodzieży, napisana niestety bez specjalnego polotu. To, co w niej najbardziej irytuje, to główny bohater - czyli myszołów. Ptaszysko okazuje się niejednokrotnie wredne, a jego młody opiekun cierpi chyba na syndrom sztokholmski, bo taki stan rzeczy nie tylko mu odpowiada, ale wręcz czerpie z niego satysfakcję. Do końca - nota bene, do bólu przewidywalnego - można dobrnąć tylko siłą inercji, bo i książka jest krótka. Żeby nie było: lubię powieści dla młodzieży, ale ta niestety to po prostu słabizna.

anaso | 2016-01-14

W podstawówce pani bibliotekarka proponowała tę książkę niemal każdemu młodemu czytelnikowi. Ja się zawsze wzbraniałam. Przeczytałam ją po wielu latach. Jest piękna. Wprowadza nas w świat dzikiej natury, koegzystencji między człowiekiem, a zwierzętami. Pokazuje, że należy mieć szacunek, a nie tylko bezmyślnie oczekiwać posłuszeństwa nawet jeśli uratujemy dzikie zwierzę.
Mimo, że książka jest dla dzieci odkrywa wiele ciekawych aspektów. Warta przeczytania przez wszystkich miłośników przyrody.

Malk | 2014-01-12
Przeczytana: czerwiec 1994

Świetna książka dla trochę starszych dzieci. Opowieść o chłopcu, który znajduje pisklę myszołowa, ratuje je, tresuje do polowań i zaprzyjaźnia z nią - bo to Ptaszyna.
Pięknie napisana historia o przyjaźni, odpowiedzialności i szacunku dla innych - ludzi, zwierząt i przyrody. Do tego piękne ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś! Zdecydowanie polecam.