Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail

Wydawnictwo: Vintage Books
Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail
angielski
Leena

NATIONAL BESTSELLER A Best Nonfiction Book of 2012: The Boston Globe, Entertainment Weekly A Best Book of the Year: NPR, St. Louis Dispatch, Vogue At twenty-two, Cheryl Strayed thought she had lost everything. In the wake of her mother’s death, her family scattered and her own marriage was soon destroyed. Four years later, with nothing more to lose, she made the most impulsive decision of...

NATIONAL BESTSELLER

A Best Nonfiction Book of 2012: The Boston Globe, Entertainment Weekly
A Best Book of the Year: NPR, St. Louis Dispatch, Vogue

At twenty-two, Cheryl Strayed thought she had lost everything. In the wake of her mother’s death, her family scattered and her own marriage was soon destroyed. Four years later, with nothing more to lose, she made the most impulsive decision of her life. With no experience or training, driven only by blind will, she would hike more than a thousand miles of the Pacific Crest Trail from the Mojave Desert through California and Oregon to Washington State—and she would do it alone. Told with suspense and style, sparkling with warmth and humor, Wild powerfully captures the terrors and pleasures of one young woman forging ahead against all odds on a journey that maddened, strengthened, and ultimately healed her.

źródło opisu: http://www.cherylstrayed.com

źródło okładki: http://www.cherylstrayed.com

"Strach w znacznym stopniu rodzi się z tego, co sami sobie wmówimy"

Każdy chciałby odnaleźć siebie, stać się lepszym, innym człowiekiem, zlokalizować sens swojego życia, zwęszyć trop, którym zacznie się podążać, aż w końcu odkryć, że można, że się da, jeśli tylko znajdziemy w sobie pokłady nieokreślonej odwagi, mnóstwo samozaparcia, chęci i hartu ducha...

Na szlaku można spotkać wspaniałych ludzi - dobrych duszków,"zaprzyjaźnić" się z naturą, która w górskich okolicach nie zawsze bywa bezpieczna.
I nade wszystko przeżyć przygodę, którą się zapamięta na całe życie.

Czytając historie podróżniczki Cheryl zapragnęłam wiosny, by ruszyć w drogę i zdobywać górskie szczyty.

Zatem "Dzika droga" to wartościowa i pozytywna książka o sztuce szukania siebie w samym sobie.
I bardzo inspirująca.

Polecam!

nadzieja1925 | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"- Wymyśliliśmy ci szlakowe imię. [...]
- Królowa PCT."

PCT, czyli Pacific Crest Trail to wysokogórski szlak pieszy w Stanach Zjednoczonych.

"Dzika droga" jest autobiografią Cheryl Strayed, która jako młoda kobieta wyrusza w podróż liczącą 1700km.

Po nieudanych doświdczeniach w życiu: nieciekawym dzieciństwem, problemach z ojcem, śmiercią matki i rozwodem, Cheryl postanawia odnaleźć siebie w swojej przygodzie życia. Czy jej się udało? Wnioskując po powstaniu książki i filmu na jej podstawie możemy z łatwością zgadywać. A jej podróż, przeżycia i ludzie, których spotkała, tworzą wspaniałą historię, którą warto przeczytać.

A jeśli mowa o tym, od samego czytania o jej zdartych stopach i odchodzących paznockiach aż mi robiło się słabo. Za to dobroć ludzka, podwożenie autostopowiczów, pomoc na szlaku, czy chociażby zrobienie kanapki lub użyczenie prysznica – bezcenne.

Najlepsza nauka na życie. Zmierzenie się z samym sobą. Ze swoimi słabościami. Polecam!

Gosia | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 października 2013

Jest to autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu siebie, własnego miejsca i celu w życiu. Bohaterka opowieści - Cheryl - młoda mężatka traci matkę w wyniku szybko postępującej choroby. Nie jest na to gotowa. Rodzina się rozpada, a ona zdradza męża, eksperymentuje z narkotykami, przez co rozpada się jej małżeństwo. Wszystko to powoduje, że w akcie rozpaczy i odseparowania się od popełnionych błędów wyrusza na górski szlak, aby zmagać się z ciężkim plecakiem i samą sobą. Ab gdzieś odnaleźć siebie. W sumie książka nie powinna być zła, bo autorka opisuje własną prawdziwą historię, własny ból, głód, strach, ale też zawarte przyjaźnie i życzliwych jej ludzi. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że ta książka po prostu jest słaba literacko i stąd moja trochę zaniżona ocena.

Gąska | 2014-01-14
Przeczytana: październik 2013

Dzika droga" to książka którą napisało życie. Opowiada ona historię dwudziestosześcioletniej kobiety która nieco zagubiła się w swoim życiu. Cheryl po stracie bliskiej osoby nie potrafi odnaleźć się w nowym życiu. Życiu w którym jej mama przeszła na drugą stronę rzeki. Zmagając się ze stratą, przeżywa rozpad rodziny, rozwód, przygody z heroiną, przypadkowy seks. W pewnym momencie postanawia zmienić coś i wyrusza w samotną podróż szlakiem PCT (Pacyfic Crest Trial). Podczas swej trzymiesięcznej podróży pokonuje wiele kilometrów zmagając się z opadami atmosferycznymi, dzikimi zwierzętami i innymi przeciwnościami losu. Poznaje również wielu przyjaciół którzy tak jak ona wyruszyli szlakiem i dopingowali ją w jej postanowieniu. Książka pokazuję, że niemożliwe jest możliwe, a własne słabości można pokonać przy odrobinie silnej woli.
Podczas wędrówki okazuje się, że jest kompletnie nieprzygotowana do wyprawy. W za ciasnych butach i z za ciężkim plecakiem wyrusza w świat. Poradniki które...

Ani | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Pacific Crest Trail to liczący ponad 2 tyś mil pieszy szlak turystyczny w Stanach Zjednoczonych, ciągnący się przez trzy stany: Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Autorka książki przebyła 1100 milowy odcinek, rozpoczynając swą wędrówkę na pustyni Mojave, a kończąc przy Bridge of the Gods. Zapisem tej podróży jest właśnie „Dzika droga”.
Książkę czyta się rewelacyjnie, bardzo ciężko się oderwać mając przed oczami tak sugestywne opisy przyrody i codziennych przeżyć bohaterki na szlaku. Dla mnie jednak „Dzika droga” mogłaby zostać "Dziką drogą" – dodatkowy podtytuł jest zupełnie zbędny. Dlaczego? Bo nie uwierzyłam autorce w jej mentalną przemianę, w jej osobiste katharsis poprzez wędrowanie. Cheryl wyruszyła na PCT by uwolnić się od ciężaru przeszłości, podsumować dotychczasowe życie. Być może jej się to udało, ja jednak jako czytelnik nie poczułam tego jej oczyszczenia. Nie zmienia to jednak faktu, iż podziwiam autorkę za trud i wysiłek na szlaku, za odwagę wyruszenia na samotną...

Ania | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 października 2015

Siląc się na obiektywizm muszę przyznać, że książka mogłaby być lepiej napisana. Mniej monotonnie, z wyraźniej zarysowaną przemianą wewnętrzną, dzięki której bohaterka odnajduje siebie robiłaby większe wrażenie.
To jednak nie miało dla mnie większego znaczenia. Uwielbiam wędrówki z plecakiem podczas których mogę doświadczyć ciszy, bliskości natury oraz możliwości oderwania się i nabrania dystansu od codzienności. To wszystko znalazłam w historii Cheryl, w jej przeżyciach i codziennych wzmaganiach na szlaku. Bilskie było mi jej zmęczenie, obolałe ciało i obdarte stopy. Ja również, kiedy brakuje mi sił, odliczam dystans licząc kroki setkami :)
Literacko - 6 gwiazdek, z podziwu za odwagę i siłę - 8 gwiazdek.

FromNorwayWithLove | 2013-08-10
Na półkach: Przeczytane, Podróż
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Interesujące z czysto ludzkiego punktu widzenia. Dobra do czytania w pociągu, metrze, poczekalni u dentysty...

Ale jest coś jeszcze. Mimo że sama nienawidzę pieszych wypraw z plecakiem, łażenia po kamieniach, korzeniach, strumieniach i innych niemiejskich rekwizytach, to podczas czytania relacji z wyprawy Cheryl zachciało mi się wyciągnąć z szafy moje górskie buty...

Uwaga, ta książka inspiruje!

Evik | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba nie polubiłabym się z Cheryl Strayed.
Owszem. Podziwiam ją za samotnie podjętą wędrówkę. Sama nie podjęłabym się samotnej wyprawy (choćby z uwagi na wagę plecaka).
Wędrówka szlakiem PCT (Pacific Crest Trail) jest fascynująca i niebezpieczna. Na trasie można natknąć się na dzikie zwierzęta i grzechotniki. Wszystkie potrzebne rzeczy trzeba dźwigać przy sobie. Trzeba mieć wygodne buty, odpowiednią ilość pieniędzy. Cheryl nie miała wygodnych butów i miała mało pieniędzy. Ponadto na szlaku wędrówki trudno jest się umyć, więc po kilku dniach wędrówki pachnie się nieszczególnie.

Autorka przeszła 1100 mil.

Nie wiem jednak, czy osobista tragedia, jaka spotkała autorkę (śmierć matki na raka) może usprawiedliwiać takie rzeczy, jak:
- eksperymenty z heroiną
- romansowanie, sypianie z wieloma mężczyznami (nawet na PCT Cheryl nie obyła się bez seksu)
- dokonanie aborcji
Bądź co bądź Cheryl w chwili śmierci matki miała 22 lata i była mężatką. Ponoć było to udane małżeństwo.

Czy...

Aga | 2014-01-17
Przeczytana: styczeń 2014

Kupując książkę prawdę mówiąc myślałam że to rodzaj poradnika albo coś w tym stylu.Dopiero później zorientowałam się że to podróż życia przez pieszy szlak w stanach Pacific Crest Trail o którym nie miałam pojęcia.Nie żałuje jednak że pozycja wpadła mi niechcący w ręce. Cheryl Strayed to bardzo odważna i dzielna kobieta .Czułam się jakbym razem z nią wędrowała samotnie szlakiem.Gorąco polecam naprawdę wciąga i daje wiele do myślenia.Ja czekam na następną pozycję tej autorki.

Lekki sposób prowadzenia narracji i równy rytm w jakim toczy sie opowieść wprowadził mnie w pewien sposób w stan zawieszenia na czas przejścia szlaku razem z bohaterką. Jest dość gruba, ale nie skróciłabym jej nawet o słowo, bo każde jest ważne dla utrzymania toku historii w rytmie, który powoduje maksymalnie w nią zaangażowanie i szybkie przeczytanie.

Opowieść poświęcona długiej, głownie samotnej wyprawie (takie było założenie) trasą, którą niewielu pokonuje, ale każdy z wędrowców ma swój powód żeby się na niej znależć. Dla naszej bohaterki to jak pójście na poszukiwanie nowej drogi życia. Jeśli chce się coś rozpocząć należy definitywnie pożegnać się z przeszłością, rozprawić się z kwestiami, które utrudniają dalsze życie w pozytywnym aspekcie. Poukładać sprawy tak, by wspomnienia nie zabijały terażniejszości. To historia drogi, pokonywania własnych słabości przetykana wspomnieniami z dzieciństwa, małżeństwa, ostatnimi tygodniami spędzonymi u boku umierającej matki.

Chciałam...