Podróż ku nieskończoności

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Świat Książki
Travelling to Infinity: My Life with Stephen
joly_fh

„Stephen Hawking może myśleć w jedenastu wymiarach, a jego żona nauczyła się kochać w niejednym wymiarze.” "The Times" „Jane Hawking napisała książkę o swojej decydującej roli w życiu sławnego męża […], ale jej opowieść to raczej krzyk z ciemności.” "The Daily Telegraph" Profesor Stephen Hawking jest jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych naukowców naszych czasów, autorem...

"The Times"

"The Daily Telegraph"

Profesor Stephen Hawking jest jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych naukowców naszych czasów, autorem bestsellerowej „Krótkiej historii czasu”, sprzedanej na całym świecie w ponad 25 milionach egzemplarzy. Jane Hawking w swoich niezwykłych wspomnieniach opowiada intymną historię ich wyjątkowego małżeństwa. W miarę jak rosła naukowa sława Stephena, jego ciało słabło, niszczone atakami rzadkiej choroby nazywanej stwardnieniem zanikowym bocznym. Szczera opowieść Jane z pewnością okaże się inspirująca dla każdego, kto zmaga się z chorobą w rodzinie. Wewnętrzna siła autorki, a także niezwykła postać jej męża i jego osiągnięcia składają się na niesamowitą historię. Autorka nie pomija żadnego szczegółu, nawet kiedy opisuje rozpadające się małżeństwo - Stephen zostawił żonę dla jednej z pielęgniarek, a Jane wyszła za mąż za starego przyjaciela rodziny.

W tych poruszających, ale i często zabawnych wspomnieniach Jane Hawking analizuje również szkody, jakie w związku mogą wyrządzić wielka sława i bogactwo. Jej książka opowiada o optymizmie, miłości i zmianie - nikogo nie pozostawi obojętnym.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: Świat Książki, 2013

birdek | 2019-10-21
Przeczytana: 21 października 2019

Książka napisana ładnie ale średnio zajmująco. Od setnej do trzysetnej strony można się srodze wynudzić, bo przypomina raczej kalendarium niż autobiografię. W całości zbyt dużo dygresji do zupełnie nieistotnych wątków i osób i zbyt dużo zbyt dokładnych opisów zwykłych wydarzeń i rozmów między znajomymi (kto z nas pamięta dokładny przebieg wydarzeń i rozmów sprzed dwudziestu lat). Moim zdaniem książka, choć interesująco, to trochę "przegadana". Książka choć bardzo szczegółowa, to jednocześnie bardzo powierzchowna. Nie miałam wrażenia, że napisała ją osoba, która realnie chciała opowiedzieć swoją historię. Właściwie jestem przekonana, że napisała ją osoba, która nie chciała podzielić się z czytelnikami swoim życiem. Faktyczne cele powstania tej książki pozostawiam w swoich domysłach. W moim odczuciu książce brak warstwy emocjonalnej, mimo tego zostawiła mnie w nostalgicznym nastroju. Właściwie wszystkim bohaterom tej książki nie udało się zrealizować życiowych celów. Komuś zostać...

Piotr | 2019-06-12
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Biografia Jane Hawking otwiera oczy na wiele faktów. Stephen pisał bardzo krótkie autobiografie, bez wielu szczegółów. Jane pisze jak naprawdę wyglądało ich życie. To, że jej mąż żył tak długo jest jej zasługą, która nie była doceniana nawet przez męża. Jane to ciekawa postać, a książka to historia jej zmagań z utrzymaniem domu, w którym sama musiała zajmować się trójką dzieci, niepełnosprawnym mężem oraz wspierać go w jego karierze będąc mu szoferem, tłumaczem, maszynistką itd. A mimo tego wszystkiego pisała pracę magisterską o średniowiecznej poezji hiszpańskiej. Skąd ona brała na to wszystko siłę? Skąd miała tyle optymizmu? O tym właśnie jest ta książka.

asiaom | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Życie Hawking'ów wyjątkowo ciekawe, ale książka często się dłuży, mnóstwo jest opisów, długich dygresji, które są zupełnie niepotrzebne, no i zrobiło się 600 stron... Autorka mocno była związana ze Stephenem i naprawdę poświęciła mu część życia. Na końcu ich wspólnego życia czuje się pokrzywdzona (i trudno jej się dziwić) i da się odczuć sporo subiektywizmu

Gadyuka | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

"Podróż ku nieskończoności" Jane Hawking to, tak jak podtytuł wskazuje, opis życia autorki ze Stephenem Hawkingiem, znanym fizykiem, zajmującym się kosmosem i badaniami nad czarnymi dziurami. Przedstawiony w tej książce świat to wspomnienia Jane z trwającego ponad 25 lat małżeństwa. Naukowiec jest chory na stwardnienie zanikowe boczne, a lekarze po zdiagnozowaniu dawali mu tylko 2 lata na przeżycie. Ukazane są tu trudy codziennego zmagania się z tą chorobą i jak ona może zniszczyć życie. To historia ich małżeństwa, ale głównie Jane, jako że jest autorką, mamy okazję lepiej poznać. Większość zna finał - Stephen odszedł od żony z jedną z pielęgniarek, a autorka wyszła za mąż za Jonathana, długoletniego przyjaciela rodziny, który pomagał jej w walce z chorobą męża. Jane przeszła przez to wszystko z wiarą i niebywałym optymizmem, za który powinniśmy ją podziwiać.
Mimo że nie zgadzam się w 100% z niektórymi wyborami autorki, to jednak ten podziw właśnie za optymizm, siłę i wiarę, z...

leppakaklifoth | 2017-07-10

"Podróż ku nieskończoności" to kolejna godna polecenia pozycja, którą miałem okazję przeczytać.
To wyznanie Jane Hawking o tym jak wyglądało życie u boku Stephena Hawkinga, słynnego fizyka, który zachorował na stwardnienie zanikowe boczne. Wydawać by się mogło, że życie u boku znanej i cenionej osoby na całym świecie jest usłane różami, lecz Jane otwiera przed czytelnikami drzwi i opowiada o tragedii rodzinnej. Z zasady współczuje się ciężko chorym osobom, ale przecież to najbliższa rodzina obarczona jest największym cierpieniem. To najbliższe osoby każdego poranka wstając pielęgnują chorego, dbają o jego wygody, walczą o to, aby cierpiącej osobie ulżyć w ciężkich chwilach. Ta biograficzna książka opowiada o walce z nieuleczalną chorobą, o cierpieniu wielkiego uczonego, o wielkim poświęceniu i oddaniu Jane Hawking, która pomimo braku czasu starała się być dobrą żoną, matką i pielęgniarką, odstawiając na bok własne ambicje. Szczerze polecam.

Nieuchwytne | 2017-02-26
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Żona Hawkinga napisała bardzo szczerą i bardzo długą (ponad 500 stron) autobiografię, w której głównie:

a) opowiada, jak im było ciężko;

b) żali się, że nikt jej nie doceniał;

c) pokazuje, jak bardzo czuła się niedowartościowana przy sławnym mężu.

Na początku jej współczułam. Potem zaczęła mnie drażnić. A na końcu, gdy zasugerowała, że większość niepełnosprawnych w związkach jest zdradzanych, po prostu mnie wkurzyła. Sama, opiekując się Stephenem, mieszkając z nim i płodząc z nim dzieci, miała kochanka - i to takiego, który regularnie i jawnie bywał w ich domu. To było w porządku, ale gdy Hawking związał się ze swoją pielęgniarką, jego żona poczuła się dotknięta do żywego.

"Nie mogłam mu tego odmówić i gotowa byłam zaakceptować ten stan rzeczy - na takiej samej zasadzie, na jakiej on wielkodusznie nie sprzeciwiał się mojemu związkowi z Jonathanem - pod warunkiem jednak, że będzie się to odbywało dyskretnie i nie stworzy zagrożenia dla naszej rodziny, naszych dzieci i naszego...

Emerald | 2016-10-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 15 października 2016

Wszyscy znają największego współczesnego naukowego celebrytę - Stephena Hawkinga, ale chyba większość z nich zapomina, że nie jest on samodzielnym bytem. Jane, jego pierwsza żona, w prostych, ale szczerych słowach opowiada o swoim 25-letnim małżeństwie - karierze naukowej, walce z chorobą, dzieciach i pasji muzycznej. Od samego początku nie było jej łatwo, bo całe życie toczyło się wokół Stephena, on był zawsze najważniejszy. Podoba mi się to, że Jane pokazuje swój punkt widzenia, ale jednocześnie nie chce Stephenowi w książce "dokopać".

Kotkad | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Zawsze podziwiałam Hawkinga jako fizyka. Nigdy nie zastanawiałam się wcześniej nad samą chorobą naukowca, czy miał jakieś życie przed chorobą, jakie miał życie prywatne? Gdy tylko zobaczyłam książkę Jane Hawking od razu zapragnęłam ją przeczytać.
Dziś skończyłam, dowiedziałam się wiele, ale też wiele smutku odkryłam w tej książce, wiele siły, wiele walki. Nie mogę pogodzić się z naturą naukowca przedstawioną w tej książce. Wierzę że jest ona napisana zgodnie z wydarzeniami i prawdą, niemniej kobiety i mężczyźni jak się mawia pochodzą z dwóch różnych planet, mają różne sposoby postrzegania zatem ja od jutra zaczynam "Moją krótką historię" mam nadzieję spojrzeć na historię Jane z drugiej strony, oczami Stephena.

ChicaDeAyer | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Bardzo chciałam przeczytać pierwotną wersję wspomnień Jane Hawking, bo jak do tej pory miałam okazję jedynie zapoznać się z ich adaptacją, która rok temu świeciła triumfy na ekranach kin i która to zrobiła na mnie duże wrażenie. Oczekiwania co do książki miałam ogromne – i chociaż nastawiałam się na jednostronny przekaz, nie spodziewałam się że będzie on aż tak gorzki.

Mam nieco ambiwalentne uczucia – lubię, kiedy mogę samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat tego, co przeczytałam. Jane Hawking nie dała mi na to szansy, bowiem światło, w jakim ukazuje wydarzenia nie pozostawia miejsca na inne interpretacje. Te spisane wspomnienia można potraktować jako katharsis autorki – jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to próba obrony przed atakami, jakich była żona Hawking doświadczyła ze strony prasy, opinii publicznej i innych osób. Że to obranie innej niż zwykle perspektywy, ma za zadanie zerwać z otoczką, jaka dotychczas byłą kreowana wokół postaci naukowca i ukazać trudy...

annawd | 2016-02-29

Choć książka momentami mnie nudziła, nie mogłam się od niej oderwać. Czułam, że piszę ją osoba po przejściach, zmęczona ale silna i inteligentna. Dzisiaj ją skończyłam i żal mi się zrobiło że to koniec. Wciągnęłam się w życie bohaterów, im więcej przeczytałam tym bardziej byłam ciekawa co dalej. Kobieta miała ciężkie życie to pewne, ale dzięki mężowi widziała rzeczy o których inni mogą tylko pomarzyć. Trochę mi przeszkadzało, że często wspominała, że mąż jej nie dziękuje za trud, ale który dziękuje :P
Mieli nietypowe życie, bo Stephan był i jest nietypowy. Dzisiaj mam zamiar obejrzeć Teorię wszystkiego i jestem ciekawa jak pokażą losy J.S.Hawking.