Ocalić wspomnienia historie bliskie. Wspomnienia mieszkańców Łukowa

Wydawnictwo: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju
Wiola-M

Z okładki: Fragmenty wspomnień: „Wtedy właśnie Ojciec Kolbe podszedł do Niemca i powiedział, że pójdzie na śmierć za tego człowieka. Dostał pozwolenie na wymianę. „W bunkrze głodowym pracowali oświęcimscy więźniowie, dzięki którym wiedzieliśmy, co tam się dzieje”- opowiada pan Adam. Po czterech dniach z dziesięciu zostało już tylko sześciu. Po dwóch tygodniach, a było to 14 sierpnia 1941 roku...

Z okładki:
Fragmenty wspomnień:

„Wtedy właśnie Ojciec Kolbe podszedł do Niemca i powiedział, że pójdzie na śmierć za tego człowieka. Dostał pozwolenie na wymianę. „W bunkrze głodowym pracowali oświęcimscy więźniowie, dzięki którym wiedzieliśmy, co tam się dzieje”- opowiada pan Adam. Po czterech dniach z dziesięciu zostało już tylko sześciu. Po dwóch tygodniach, a było to 14 sierpnia 1941 roku wszyscy zmarli. Został tylko Ojciec Kolbe. Nikt nie mógł w to uwierzyć, tłumaczono, że to cud. Nie czekając dłużej kat..”

„W roku 1956 zdobyliśmy mistrzostwo woj. Lubelskiego. Czterech chłopców z Orląt zostało powołanych do reprezentacji województwa: Wiesiek Gajecki, Jurek Pycka, Wojtek Jankowski i ja. Reprezentowaliśmy nasz klub we Wrocławiu gdzie wybierano reprezentacje ZSRR, niestety żaden z nas się nie dostał.”

„Najpierw pracowałem u Berka Bociana, a później u Mojsze Onikmana. Matka zawsze nas prosiła, żebyśmy nie przynieśli jej wstydu. Pamiętam, jak Onikman kładł w pobliżu mnie pieniądze i myślał, że je ukradnę, a ja zawsze odkładałem je tam, gdzie on siedział. Nigdy ich nie wziąłem. Razem z mamą mieszkaliśmy u państwa Kamińskich. Mietek Kamiński zajmował się wypychaniem ptaków. On był bardzo bogaty i miał za żonę córkę kominiarza.”

„Egzamin dojrzałości zdałam w maju 1951 r. Będąc od półtora roku w klasie pedagogicznej otrzymałam dyplom na nauczyciela szkół ogólnokształcących stopnia podstawowego. Jako jedyna z nielicznych w gimnazjum nie należałam do ZMP (takich jak ja nazywano wówczas „czarna reakcja”) a zatem moje studia matematyczne mogły być tylko marzeniem. Przewodniczący koła ZMP Sławek Dębowski powiadomił mnie, że w komitecie partii (PZPR) powiedzieli, żebym wcale nie składała papierów, bo nie mam żadnych szans na dostanie się na studia. Tylko ci, których komitet zatwierdził mogli iść na studia i dostawali się.”

źródło opisu: historia.lukow.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!