Lucyfer: Przełom

Wydawnictwo: Egmont Polska
Lucifer: Crux
komiksy
joly_fh

Archanioł Michał leży martwy u zroszonych krwią korzeni Drzewa Świata, Yggdrasila. Jego moc, przelana w córkę, Elaine Belloc, i brata, Lucyfera Gwiazdę Zaranną, wypaliła ich z tej rzeczywistości, otwierając drogę ostatecznemu zniszczeniu wszechświata. Nadeszła chwila zemsty tych, którzy uważają się za skrzywdzonych przez Niebo. Atakiem ma dowodzić pełna wściekłości Lilith, pierwsza zdradzona kobieta Stworzenia.

Lecz nie wszystkie dzieci Lilith pozostają posłuszne matce, a ci, którzy pragną strzaskać boski tron, nie przewidzieli wszystkich okoliczności. Choć na równinie Armageddon pod murami Srebrnego Miasta gromadzą się armie, Fortuna nadal rozdaje karty - a Niosący Światło wciąż ma miejsce przy stoliku.

Lucyfer: Przełom, zbierający odcinki 55-61 uznanej i popularnej serii wydawnictwa Vertigo, opisuje dalsze losy upadłego anioła, którego saga rozpoczęła się w Sandmanie Neila Gaimana.

źródło opisu: Egmont, 2013

źródło okładki: www.egmont.pl

zaganka84 | 2019-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Swietny komks. Polecam cala serie.

PolishPopkulturę | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Na plus powrót Rudda. W ogóle, poboczne historyjki w Lucyferze - w przeciwieństwie do podobnych zeszytów postaciocentrycznych z "Baśniach" - ciekawie rozbudowują świat przedstawiony. Niestety, wątek główny wciąż kuleje - Lilith zdobywa nowych, baardzo potężnych sprzymierzeńców, których autor wyciąga z kapelusza/z dupy na tej samej zasadzie, co wilka w poprzednim tomie. Także wątek Jill Presto - która do tej pory była jedną z moich ulubionych bohaterek - rozpisał Carey w bardzo nudny, niesatysfakcjonujący sposób. Sytuację ratuje Elaine - jak zwykle zresztą. Ten zeszyt z nią w roli trzeciego demiurga to czysta komiksowa poezja. Dla takich rozdziałów czytam tę serię - choć w poprzednich tomach taki wysoki poziom nie był wyjątkiem, tylko regułą.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

giera | 2013-10-15

Zbliża się koniec świata. Zbliża się Armagedon. Mike Carey (scenarzysta) pełnymi garściami czerpie z tradycji judeocheścijańskiej, ale nie tylko, ponieważ pojawiają się i pewnie elementy wierzeń Indian Ameryki Północnej. Oczywiście najczęściej przywołuje Apokalipsę św. Jana, choć mi podczas lektury przypomniał się fragment ze Starego Testamentu z księgi proroka Joela: „Tłumy i tłumy w Dolinie Wyroku [znajdować się będą], bo bliski jest dzień Pański w Dolinie Wyroku. Słońce i księżyc się zaćmią, a gwiazdy światłość swą utracą” (Jl. 4, 14-15).
Powyższy cytat jest na miejscu biorąc pod uwagę wydarzenia rozgrywające się we wszechświecie Lucyfera (tzw. drugim stworzeniu), gdzie Lilith gromadzi swoją armię, swoje dzieci. Zarówno te zrodzone, a nie stworzone potomstwo spłodzone z demonami (zbrojne Lilim), jak i spłodzonych „w niestałych miejscach poza czasem” aniołów, którzy są owocem związku z archaniołem Sandafonem. Pod jej wodzą bracia i siostry w Lilith gromadzą się nieopodal murów...