Maria Teresa

Wydawnictwo: Ossolineum
Maria Teresa, Austria, XVIII wiek
historia
GiselleAbby

„Z trzech władców panujących w 2 połowie XVIII wieku, którzy zadecydowali o sprawach Europy środkowoeuropejskiej niemal do końca I wojny światowej, a na długie dziesięciolecia o losie Polski - Fryderyka II pruskiego, rosyjskiej carycy Katarzyny i austriackiej Marii Teresy, tę ostatnią osąd historii potraktował najłagodniej, oszczędzając jej złowieszczej sławy. Również w świadomości przeciętnego Polska Maria Teresa nie zyskała opinii grabieżcy, jak dwoje pozostałych. Powszechnie uważa się, że rozbioru Polski nie chciała, a podpisała go z płaczem pod presją Rosji i Prus. Taka opinia przetrwała do dziś (…)”

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=15660

MorsMetaMalorum | 2019-02-22
Na półkach: Przeczytane, Historia, Biografie
Przeczytana: 22 lutego 2019

Po lekturze bardzo nieudanej biografii Tschuppika, czytanie tej książki sprawiło mi wielką przyjemność. Ciężko mi się nawet do czegokolwiek przyczepić: znakomity styl autora, bardzo dobry balans poruszanych problemów, jasność i przejrzystość wywodu oraz bardzo rozsądne oceny postaci.
Mam jedynie wrażenie, że autor nieco niedoceniał postaci Józefa II, wypowiadając się o nim raczej zgryźliwie (owszem, uznaje co jakiś czas jego inteligencję, ale ma manierę wypowiadania mu jego egoizmu i zarozumialstwa właściwie bez przerwy), oraz przeceniał wagę reform Marii Teresy z lat 50, kosztem późniejszych zmian wprowadzonych przez jej najstarszego syna.
Ale być może to też moja sympatia do Józefa sprawia, że nie wszystkie argumenty mnie przekonały.
Mimo tego: Bardzo polecam wszystkim, tak się powinno pisać historię.