Kościół (dla) zagubionych

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
religia
Karo

Wielki spór o moralną ocenę przeszłości, o komunizm, istotę biskupiej wiarygodności czy miłosierdzie, jaki podzielił polskich katolików, postawił przed wieloma wierzącymi zupełnie nowe pytania o to, czym jest Kościół, na czym polega posłuszeństwo wobec hierarchii, jak równocześnie doświadczać świętości i grzeszności instytucji kościelnych, jak pogodzić pretensje do nieomylności z widocznymi błędami, nie tylko biskupów, ale nawet Stolicy Apostolskiej?
Pytania o Kościół, które zrodziły się podczas wielkiego sporu lustracyjnego w polskim Kościele są niezwykle istotne dla jego i naszej przyszłości. Jeśli pozostawimy je bez odpowiedzi, jeśli nie postaramy się wszyscy na nowo zdefiniować naszego katolicyzmu, to może się okazać, że cały wysiłek wszystkich stron sporu pójdzie na marne.

Niniejsza książeczka jest próbą zdefiniowania mojego osobistego patrzenia na Kościół. Kościół, który był, jest i mam nadzieję na zawsze pozostanie moich duchowym, ale i doczesnym domem. Domem, o który chcę się spierać, na którym mi zależy i który chcę budować.

Karo | 2013-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Teologia w pigułce, a właściwie bardziej dogmatyka niż teologia. Niemniej jednak dobrze jest sobie czasem odświeżać wiedzę zdobytą na studiach (tak jak w moim przypadku), jednocześnie stwierdzam, że książka nie będzie idealną pozycją dla zupełnego laika. Osobiście również miejscami "odpływałam",ale przyczyną nieumiejętności skupienia się na takiej treści jest u mnie jej przesyt na studiach. Brak skupienia włącza się automatycznie na pewne słowa klucze. W książce odnajdzie się jednak sporo przydatnych informacji; jak choćby słowa św. Cypriana "poza kościołem nie ma zbawienia" w dość dobrze rozwiniętej formie, czy czym jest jedność Kościoła i co go spaja.

Podsumowując - potrzebujemy siebie, ludzie.