Mój biedny Fiedia: Dziennik

Okładka książki Mój biedny Fiedia: Dziennik Anna Dostojewska
Okładka książki Mój biedny Fiedia: Dziennik
Anna Dostojewska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Дневник 1867 года
Państwowy Instytut Wydawniczy
1971-01-01
1971-01-01
Ryszard Przybylski
Dostojewski dziennik

Dostojewski wielkim pisarzem był, ale człowiekiem...słabym i trudnym. Szczerze współczuję jego żonie Annie. Wykazała się swoistym heroizmem, znosząc mężowski nałóg i humory. Już słyszę oburzenie feministek:):):) A to była jej miłość: świadoma, dobrowolna i...szczęśliwa. Ja z takim "Fiedią" nie wytrzymałabym pewnie tygodnia;)

Cudowna książka, która otwiera mi drogę do twórczości Fiodora Dostojewskiego, którego jakoś do tej pory omijałam. Dzienniki Anny Dostojewskiej, młodszej o 24 lata - żony pisarza, są wiernym zapisem ich poślubnej podróży za granicę, dokąd wybrali się nie na "miodowy miesiąc" ale w ucieczce przed wierzycielami Fiodora Dostojewskiego. Bardzo smutna to była podróż, podczas której naiwna młoda mężatka szybko zrozumiała, że nie uda jej się zmienić jej " biednego Fiedii" który w kasynach zostawiał wszystkie pieniądze, jakie posiadał, co więcej zastawiał biżuterię Anny i cały jej majątek. Dziewczyna przepisując dyktowaną przez Fiodora powieść "Gracz" nie zorientowała się, ani nie przyjmowała do wiadomości, że tak będzie wyglądało jej życie. Polecam. A ja już oglądam się za kolejnymi wspomnieniami Anny Dostojewskiej.

Cudownie szczegółowe i bezdennie prozaiczne, ale czytałam jak zaczarowana; raczej dla amatorów takich dzienników. Te same określenia mogłyby się odnosić do dziennka "Kronos"( no może bez - cudowne),ale zdecydowanie wolę Dostojewską niż Gombrowicza:)

Osiem gwiazdek dlatego, że to moja subiektywna ocena, a wszystko co dotyczy tego pisarza jest dla mnie wartościowe, niezwykle ciekawe i intrygujące. Zdecydowanie odraczam czytelnikom, których Dostojewski nie interesuje.

Dziennik spisany przez bardzo młodziutką Annę, raczej niewiele sobą reprezentuje jako dzieło literackie, pisany nieciekawym stylem, stanowi raczej zapis suchych faktów, czasami niezbyt ciekawych czy istotnych. Z tych względów nie polecam go czytelnikom, którzy nie przepadają za Dostojewskim, niewiele oni wyniosą z tej lektury, a momentami nieźle się wynudzą. Anna opisuje prawie każdego dnia w swoim dzienniku np. jakie kupili z Fiedią owoce, ile one ważyły, ile kosztowały. Opisuje co jedli na śniadanie, obiad, kolację. Opisuje wreszcie przebieg gier Dostojewskiego w kasynie, wskazując dokładnie, ile razy w danym dniu Fiedia grał, ile postawił, ile przegrał, ile w związku z tym pozostało im na życie, ile od kogo pożyczyli, kiedy muszą oddać. Dla czytelników, którzy nie przepadają za Dostojewskim – nic ciekawego.

Dla czytelników, których intryguje i pociąga ten „okrutny talent”- utwór o niekwestionowanej wartości dokumentalnej. Można trochę podejrzeć życie codzienne wielkiego pisarza, poznać bliżej zwykłego człowieka, który również tkwił w tym geniuszu, zaczerpnąć kilku informacji o upodobaniach czy poglądach pisarza. Nie zmienia to faktu, że aby zdobyć te informacje trzeba przebrnąć przez te momentami zupełnie nieciekawe zapisy. Chociaż ja, to jestem tak nawiedzona, że w sumie, to cieszę się, że wiem, jakie owoce i za jaką cenę jadał sobie Fiedia ;)

Dziennik relacjonuje uzależnienie Dostojewskiego od gier hazardowych i cierpienia, które z tego powodu stały się udziałem jego, oraz jego młodziutkiej żony. Był to wielki dramat tych obojga.

• Literatura piękna
  • Biografie, autobiografie