Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie

Okładka książki Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie Olivier Lafay
Okładka książki Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie
Olivier Lafay Wydawnictwo: Aha! poradniki
poradniki
Methode de Nutrition
Aha!
2010-01-01
2010-01-01
Łukasz Musiał
odżywianie sport trening

Niezbyt przyjazna językowo książka. Znaczną jej część zajmują gotowe jadłospisy. Mało praktycznych wskazówek.

Dział Aktywność fizyczna i sport znajduje się w końcówce książki i zajmuje 6 stron...

Na początek przygody z tematem książka może być, aby przyswoić podstawy.

Na początek przygody z tematem książka może być, aby przyswoić podstawy.

Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie to ciekawa propozycja dla osób, które chcą nie tylko zdrowo się odżywiać, ale też planować swoją dietę w taki sposób by spełniała określoną funkcje, jaką jej wyznaczymy. Autor Olivier Lafay rocznik 1968 kształcił się w zakresie filozofii i psychologii, które wykorzystał w swoim podejściu do sportu. Jego książka Trening siłowy bez sprzętu prezentująca metodę budowania siły i masy mięśniowej z masą własnego ciała stała się już pozycją kultową i obok choćby „Skazanego na trening” jest jest jedną z ważniejszych metod tego typu aktywności fizycznej. Już w tamtej książce można dostrzec teoretyczne (filozoficzne) podejście do metody. W książce skuteczne odżywianie Lafay nie porzuca swojego filozoficznego podejścia przez co książka staje się nie tylko istotnym źródłem informacji na temat odżywiania, ale jest tez doskonałym wstępem do podjęcia refleksji nad sobą w perspektywie żywienia i wypracowania własnej filozofii wpływającej na styl życia.

W dzisiejszych czasach ogromny dostęp do różnej wiedzy z zakresu żywienia i ogólnie sportu może wprowadzać chaos i zniechęcenie. Warto więc gdy wcześniejsze podejście żywieniowe nas zawiodło zajrzeć do książki Lafaya. W książce znajdziemy gotową metodę żywieniową, którą można zastosować jak jest podana lub modyfikować we własnym zakresie. Z książki dowiemy się w jaki sposób określić swój bilans kaloryczny. Jest to istotne gdyż pozwala osiągać określone cele. Każdy z nas ma inne cele. Jedna osoba chce się zdrowo odżywiać i utrzymywać wagę na stałym poziomie, inna chce schudnąć, a jeszcze inna rozwinąć masę mięśniową. Inne cele też są w żywieniu dzieci i kobiet w ciąży. Ustalenie ile potrzeba kalorii to podstawowy element by móc określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, które następnie przekłada się ilość i jakoś spożywanego pożywienia. W przystępny sposób autor wyjaśnia jak określić ile zużywamy energii w spoczynku, a ile podczas aktywności.

Dowiadujemy się też jakie wybrać źródła białek, węglowodanów i tłuszczów, a które lepiej unikać. Wiąże się to też z taką kwestią, jak organizacja chociażby kuchni, tego co wyrzucić z lodówki a co w niej umieścić i podobnie z szafkami kuchennymi. Nie może być bowiem tak, że kusi nas jakieś niezdrowe, choć smaczne jedzenie. Niestety jeśli chcemy dobrze wyglądać i tak też się czuć, musimy zrezygnować ze wszystkiego co zawiera niezdrowe cukry i tłuszczę i tym podobne rzeczy. Kiedy już się tego pozbędziemy możemy przejść do diety. System autor polega na tabelach kalorycznych oraz gotowych propozycjach dań i sposobu ich przygotowania. To bardzo intuicyjna i delikatna metoda dzięki czemu jeśli chcemy zmienić swoje żywienie możemy to zrobić niemalże bezboleśnie. Poza tym zaletą takiego podejścia jest to, że zdrowa dieta proponowana przez Lafaya jest dla całej rodziny, a jedyna zmiana polega na ilości zjadanych produktów.

Całość: https://ksiazkizklimatem.wordpress.com/2015/08/21/olivier-lafay-skutecznie-odzywianie-w-treningu-i-sporcie/

przytłaczająca i mało przyjazna, nie pobudza kreatywności, tylko daje hmmm na talerzu jadłospisy. jadłospisy to 3/4 książki. niestety nuda.

• Kupić
  • Sportowe
  • 2016
  • Przeczytane w 2021 r.
  • Must-have

Dodaj cytat z książki Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie