Jesień w kuchni Pięciu Przemian. Przepisy wegetariańskie

Seria: W kuchni Pięciu Przemian
Wydawnictwo: Illuminatio
Bożena

Jesienią, gdy więcej czasu możemy spędzić w kuchni, zmieniamy sposób przygotowania potraw, dłużej je gotujemy, pieczemy i dusimy. W jesiennym menu zgodnym z Pięcioma Przemianami dominują gęste, zawiesiste zupy, warzywa podawane na ciepło, sałatki z kaszami i warzywami strączkowymi. Aby zrównoważyć jesienną energię yin, należy spożywać produkty o smaku ostrym, czyli między innymi białe...

Aby zrównoważyć jesienną energię yin, należy spożywać produkty o smaku ostrym, czyli między innymi białe warzywa: korzeń pietruszki i selera, por, cebulę, kalafior czy kapustę, zaś dla wzmocnienia organizmu i rozgrzania go, z umiarem doprawiać potrawy imbirem, czosnkiem lub chili. Jesienią nie możemy zapomnieć o robieniu zapasów i przygotowaniu przetworów z warzyw i owoców, aby móc się cieszyć ich walorami zimą.

Zupa brokułowa z kurkami, zupa cebulowa z kaszą jaglaną, sałatka z fasoli i jarmużu, kotlety z grzybów leśnych z sosem żurawinowym to tylko niektóre z pysznych, zdrowych i zrównoważonych posiłków, które przyrządzisz z tą wyjątkową publikacją. Wszystkie przepisy zawarte w książce są wegetariańskie, sezonowe, a większość także bezglutenowa.

Wykorzystaj bogactwo jesieni z kuchnią Pięciu Przemian!

źródło opisu: Wydawnictwo Illuminatio, 2013

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Zgodnie z filozofią Pięciu Przemian zbliżającej się do na wielkimi krokami jesieni odpowiada smak ostry, który rozgrzewa i oczyszcza organizm oraz przygotowuje go do zimy.
I tak właśnie potrawy znajdziemy w książce Anny Czelej - pełne jesiennych warzyw, owoców i rozgrzewających, aromatycznych przypraw - imbiru, chili, cynamonu.
Oprócz siedmiu obszernych rozdziałów zawierających ponad 100 prostych, ale zarazem pomysłowych i inspirujących przepisów na:

Jesienne zupy
Jesienne sałatki i surówki
Jesienne dania ciepłe
Jesienne warzywa
Jesienne przekąski i dodatki
Jesienne desery
Jesienne przetwory

książka została uzupełniona o tabele aspektów smakowych dotyczące produktów późnego lata i produktów jesiennych. Dla osób, które podobnie jak my zaczynają dopiero swoją przygodę z kuchnią Pięciu Przemian jest to ogromne ułatwienie.
Podobnie jak w przypadku "Piekarni Pięciu Przemian" także i w tej książce, każdy przepis został wzbogacony zdjęciem gotowej potrawy...

Paulina Kwiatkowska | 2013-10-05

3 miesiące temu miałam okazję zapoznać się z drugą książką z serii - ,,Latem w kuchni Pięciu Przemian”. Bardzo mi się spodobała i z niecierpliwością wyczekiwałam jej kolejnej części. Gdy tylko zauważyłam ją w zapowiedziach wiedziałam, że zrobię wszystko, aby znalazła się w mojej biblioteczce.

Książka została podzielona na rozdziały. Na początku możemy zapoznać się z Jesiennymi zupami. Mi najbardziej spodobały mi się : Zupa owocowa z jabłek i śliwek, Zupa z pęczakiem, Barszcz ukraiński ( już od dawna mam na niego ochotę ). Nie pogardziłabym także Zupą z burakami i chrzanem, Zupą z brukselki ( uwielbiam to warzywo ), czy Zupą z dyni z kaszą jaglaną ( zupę z dyni mogłabym jeść nagminnie).

Następnie przechodzimy do jesiennych sałatek i surówek. Tutaj na uwagę czytelnika zasługują między innymi Sałatka z grzybami marynowanymi i kukurydzą lub też ryżem, Sałatka z kapusty z rzodkiewką, Sałatka z roszponką. Mi bardzo spodobała się także Sałatka z kukurydzy i śliwek, Sałatka z ogórków...