Tak i na ziemi

Wydawnictwo: Sonia Draga
Cosi in terra
literatura piękna
joly_fh

Davidù po raz pierwszy staje na ringu w wieku dziewięciu lat. Bokserem był jego nieżyjący ojciec i wujek, który mu go zastępuje. Nic więc dziwnego, że od chłopca oczekuje się, że zdobędzie tytuł mistrza Włoch, który wymknął się z rąk członkom jego rodziny. Opowiadając dzieje trzech pokoleń rodziny pięściarzy z Palermo, autor prowadzi nas przez pięćdziesiąt lat włoskiej historii, od drugiej wojny światowej aż do krwawego roku 1992, kiedy to bomby powróciły do Palermo, już nie za sprawą wojny, ale mafijnych porachunków. To opowieść o przyjaźni, miłości, nadziejach i porażkach, i o boksie, który jest zarówno treścią życia, jak i jego metaforą.

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

roki3225 | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Boks, 2019
Przeczytana: 14 lipca 2019

Książkę kupiłem dobre cztery lata temu. Długo czekała na swoją kolej,jednak jak widać w końcu nadszedł ten czas. Jak pewnie większość czytelników sięgnąłem po nią zaintrygowany tematyką boksu. Obawiałem się,że boks może być tu tylko dodatkiem do mafijnych porachunków,a tak naprawdę jest na odwrót. Dobrze,ponieważ gdy już pojawiały się takie momenty to miałem wrażenie jakbym miał do czynienia z marną podróbką Ojca Chrzestnego. Wracając jednak do boksu,jest on tematem przewodnim "Tak i na ziemi" co jest bardzo dużym plusem. Widać,że autor zna się na tej dziedzinie sportu,ponieważ w odróżnieniu od mafijnych porachunków naprawdę wie o czym pisze. Wyjątkowe pokazanie więzi rodzinnych,które tak zaciekawiają,że po czasie całe drzewko genealogiczne głównego bohatera mamy w małym paluszku. Dodatkowo widzimy na czym polega prawdziwa "krew z krwi",gdyż wybory,osiągnięcia jak i upadki głównego bohatera są cały czas zestawiane z wydarzeniami z życia jego ojca,dziadka oraz wujka. Dzięki temu...

Anna Kosobucka | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Od dawnanie czytałam równie dobrej książki. Fabuła życiowa, pouczająca, a jednocześnie momentami irracjonalna, prześmiewcza w najmniej spodziewanych momentach. Enia potrafi wciągnąć czytelnika, snuje opowieść o życiu teraźniejszym rodziny przeplataną pouczającymi historiami z przeszłości, używając niebanalnego języka, wręcz genialnie bawi się słowami. Nie nudzi ani na chwilę. Fabuła zaprojektowana po mistrzowsku, postacie niebanalne,wzbudzające sympatię czytelnika. Pouczająca, niesamowita,zabawna i jednocześnie tragiczna historia. Gorąco polecam!

wishkyndasoda | 2016-08-15
Przeczytana: maj 2016

Kupiłam ją będąc w Matrasie w Łodzi - wielkie przeceny, kosztowała tylko 6 zł z groszami. Wzięłam ją bo 'oooo boks i te sprawy'. Z bólem przyznam, że się zawiodłam... Ogólnie wszystko wydaję się być w jakiś sposób niezwykłe ale jeśli chodzi o szczegóły - irytowało mnie postępowanie głównego bohatera i wspomnienia z młodości jego wujka i dziadka

Kuba | 2016-02-07

Ciekawa, wielowątkowa historia. Jedynym problemem ksiązki jest przeplatanie przeszłości z teraźniejszością w różnych momentach i na początku ciężko się zorientować gdzie właściwie się znajdujemy. Ogólnie pozycja warta polecenia, mocne 6.5/10

Roughman | 2016-01-21
Przeczytana: 2016 rok

Książka moim zdaniem bardzo dobra. Trzy pokolenia Włochów i ich męski świat na tle zmieniających się wydarzeń polityczno-społecznych. Nie wprost przedstawione podstawowe wartości kodeksu przyzwoitości, coraz bardziej nieaktualnego w obecnych czasach.

ParadiseSeeker | 2016-01-17

Zaintrygowałam się przewodnim tematem boksu, jaki miał być poruszony w książce. Nie zawiodłam się na fabule, czyta sie ja lekko, wciąga czytelnika od razu. Niestety rzeczywiście autor czasem miesza fakty, przez co często ma się wrażenie zagubienia w historii.

Picanto | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książka kupiona przypadkiem, bardzo niska cena, a że mam zajawkę na Włochy i wszystko co z nimi związane kupiłam bez wahania.
Po pierwszych paru kartkach nie mogłam się połapać gdzie ja jestem. Przeszłość, przyszłość, teraźniejszość a może coś pomiędzy?
Jest bardzo dużo retrospekcji, mega misz masz ale jeśli będzie się wytrwałym do końca to pozna się historię niezwykłej rodziny bokserów.
I to by było na tyle, książka pomimo trudów w czytaniu bardzo mnie urzekła swoją prawdziwością życia nie ubranego w żadne fantazję autora, że tak napiszę.
Polecam ogarniętym czytelnikom :)

Vakosa | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Bardzo wciągająca opowieść. Momentami brutalna i szokująca, ale taki jest prawdziwie męski świat. Polecam!