Tak i na ziemi

Okładka książki Tak i na ziemi Davide Enia
Okładka książki Tak i na ziemi
Davide Enia Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Cosi in terra
Sonia Draga
2013-09-18
2013-09-18
Marta Magdalena Borkowska

Okładka książki Na jeden i kilka głosów. Sztuki włoskie Davide Enia, Eduardo Erba, Enzo Moscato, Fausto Paravidino, Annibale Ruccello, Letizia Russo
Na jeden i kil... Davide Enia, Eduard...

To bardzo męska książka i wcale nie dlatego, że dotyczy boksu. To jest historia trzech mężczyzn, dziadka, ojca i tego najmłodszego-Davide, z których owszem każdy zdecydował się spędzić dużą część życia na ringu, jednak boks jest tu nie tylko treścią ich życia, co jego metaforą. Razem z Davide i dzięki licznym retrospekcjom przemierzamy ponad 50 lat we włoskim Palermo, od czasu Drugiej Wojny Światowej po tragiczny dla miasta rok 1992, kiedy miastem znów zaczęły rządzić mafijne porachunk. Napisałem na początku, że jest to opowieść widziana oczami mężczyzn i podtrzymuje to zdanie, bo ich porażki, sukcesy czy pierwsze kroki w przyjaźniach czy miłości ujęte są tu z perspektywy bardzo twardych facetów, co nie znaczy, że kompletnie niewrażliwych. Nawet wręcz przeciwnie. Książka, zwłaszcza dialogi są bardzo szorstkie, ale powieść czyta się szybko, bo jest napisana bardzo lekko, mimo może czasem dosadnego języka, ale nie oczekujmy od bohaterów trenujących okładanie się po twarzy, tego by mówili poezją. Boks, treningi są tu przenośnią do życia bohaterów, bo tak jak na ringu czasem upadają, czasem się podnoszą i próbują jeszcze raz, a czasem trzeba mecz oddać walkowerem. Trzeba oddać autorowi, którego Tak i na Ziemi jest debiutem literackim, że barwnie ich naszkicował, bo możemy bardzo mocno przeżywać z nimi ich doświadczenia i nadzieje, bo tych w książce nie brakuje, mimo że czasem wydaje się, że nasi bokserzy są mocno udręczeni losem, który żadnego z nich nie oszczędza. To było ciekawe spotkanie z literaturą włoską, której jakoś dużo znowu nie czytam. Powiem więcej to bardzo dobra książka. Jedyny minus ciężko było mi się CZASAMI wczuć sytuacje, w jakich znalazł się Davide, a wcześniej jego dziad i ojciec, bo wszystko jest tu opowiedziane z perspektywy cis-heteronormatywnej. Poza tym rewelacja!!!
Za książkę dziękuję @takczytam.poznan

Rekin rusza do boju...

„stoję tu
piękny jak nigdy wcześniej
wciąż trzymam się na nogach
na rękach mam krew
przede mną ciemne grona jej morwowych ust
dotyka moich zakrwawionych palców
unosi je do warg
całuje
jeden po drugim
Nina
moja miłość
ma dziewięć lat”

Tak więc czas zacząć w końcu tę recenzję. Książka momentami była tak obrzydliwa, że miałam ochotę wywalić ją przez okno (najlepiej w najgorszą ulewę). Autor nie szczędził przekleństw, wulgaryzmów i wulgarnych opisów scen 18+. Mimo to nie żałuję, że ją przeczytałam. Powieść ta bowiem niesie dość głębokie przesłanie. Boks, walka jest metaforą życia, naszej codzienności. Życia pełnego upadków i wzlotów, smutku i radość, zwycięstwa i porażki...🖤

Postać Davidú jest wykreowana bardzo interesująco. Strasznie denerwuje było jednak podejście głównego bohatera do kobiet (zresztą nie tylko jego, a znacznej większości mężczyzn w tej książce). Kobiety były traktowane strasznie przedmiotowo i uważane za coś co po prostu się należy (wiadome chyba jakie potrzeby miały zaspokajać).

Podsumowując książka jest naprawdę dobra. Gdyby nie była tak wulgarna i obrzydliwa byłabym w stanie ocenić ją nawet na 9⭐, jednak no nie mogę tego zrobić ze względu na język, za jakim w książkach nie przepadam. Jednak powieść ta jest moim zdaniem warta przeczytania i przebrnięcia przez ten ogrom przekleństw. Jeśli nie przeszkadzają Wam wulgaryzmy to polecam!

Rekin rusza do boju...

„stoję tu
piękny jak nigdy wcześniej
wciąż trzymam się na nogach
na rękach mam krew
przede mną ciemne grona jej morwowych ust
dotyka moich zakrwawionych palców
unosi je do warg
całuje
jeden po drugim
Nina
moja miłość
ma dziewięć lat”

Książkę kupiłem dobre cztery lata temu. Długo czekała na swoją kolej jednak jak widać, w końcu nadszedł ten czas. Jak pewnie większość czytelników sięgnąłem po nią zaintrygowany tematyką boksu. Obawiałem się, że boks może być tu tylko dodatkiem, do mafijnych porachunków, a tak naprawdę jest zupełnie na odwrót. Dobrze, ponieważ, gdy już pojawiały się takie momenty, to miałem wrażenie jakbym miał do czynienia, z marną podróbką Ojca Chrzestnego. Wracając jednak do boksu, jest on tematem przewodnim "Tak i na ziemi", co jest bardzo dużym plusem. Widać, że autor zna się na tej dziedzinie sportu, ponieważ w odróżnieniu od mafijnych porachunków czuć, iż wie o czym pisze. Wyjątkowe pokazanie więzi rodzinnych, które tak zaciekawiają, że po czasie całe drzewko genealogiczne głównego bohatera mamy dosłownie w małym paluszku. Dodatkowo widzimy, na czym polega prawdziwa "krew z krwi", gdyż wybory, osiągnięcia, jak i upadki głównego bohatera, są cały czas zestawiane z wydarzeniami z życia jego ojca, dziadka oraz wujka. Dzięki temu widzimy, że często nasze historię powielają się, z tymi należącymi do naszych przodków. Dodatkowo można znaleźć tutaj wiele zdań chwytających za serce, czy też takich, które są bardzo proste w przekazie(często z wulgaryzmem) jednak na tyle prawdziwe i dosadne, że również zapadają w pamięć. Skąd jednak tak niska ocena przy tylu pozytywach? Ano stąd, że narracja jest bardzo chaotyczna, ciężko momentami zrozumieć, kiedy ta akcja się rozgrywa i ile minęło czasu od strony wcześniej. Dochodzi także do wielu pomyłek(Umbertino, który jest wujkiem głównego bohatera i kuzynem jego matki na jednej ze stron, dla niej również jest wujkiem). Przez takie sytuacje tracimy kontrole nad tym, kiedy i co się dzieje, oraz kto jest kim dla kogo. Dodatkowo książka jest bardzo schematyczna i przewidywalna, wobec czego w wielu sytuacjach wydaje się mało wiarygodna. Nie żałuje, że po nią sięgnąłem jednak raczej nie zostanie na długo w mojej pamięci.

Od dawnanie czytałam równie dobrej książki. Fabuła życiowa, pouczająca, a jednocześnie momentami irracjonalna, prześmiewcza w najmniej spodziewanych momentach. Enia potrafi wciągnąć czytelnika, snuje opowieść o życiu teraźniejszym rodziny przeplataną pouczającymi historiami z przeszłości, używając niebanalnego języka, wręcz genialnie bawi się słowami. Nie nudzi ani na chwilę. Fabuła zaprojektowana po mistrzowsku, postacie niebanalne,wzbudzające sympatię czytelnika. Pouczająca, niesamowita,zabawna i jednocześnie tragiczna historia. Gorąco polecam!

Kupiłam ją będąc w Matrasie w Łodzi - wielkie przeceny, kosztowała tylko 6 zł z groszami. Wzięłam ją bo 'oooo boks i te sprawy'. Z bólem przyznam, że się zawiodłam... Ogólnie wszystko wydaję się być w jakiś sposób niezwykłe ale jeśli chodzi o szczegóły - irytowało mnie postępowanie głównego bohatera i wspomnienia z młodości jego wujka i dziadka

Zaintrygowałam się przewodnim tematem boksu, jaki miał być poruszony w książce. Nie zawiodłam się na fabule, czyta sie ja lekko, wciąga czytelnika od razu. Niestety rzeczywiście autor czasem miesza fakty, przez co często ma się wrażenie zagubienia w historii.

Książka kupiona przypadkiem, bardzo niska cena, a że mam zajawkę na Włochy i wszystko co z nimi związane kupiłam bez wahania.
Po pierwszych paru kartkach nie mogłam się połapać gdzie ja jestem. Przeszłość, przyszłość, teraźniejszość a może coś pomiędzy?
Jest bardzo dużo retrospekcji, mega misz masz ale jeśli będzie się wytrwałym do końca to pozna się historię niezwykłej rodziny bokserów.
I to by było na tyle, książka pomimo trudów w czytaniu bardzo mnie urzekła swoją prawdziwością życia nie ubranego w żadne fantazję autora, że tak napiszę.
Polecam ogarniętym czytelnikom :)

Ciekawa, wielowątkowa historia. Jedynym problemem ksiązki jest przeplatanie przeszłości z teraźniejszością w różnych momentach i na początku ciężko się zorientować gdzie właściwie się znajdujemy. Ogólnie pozycja warta polecenia, mocne 6.5/10

Książka moim zdaniem bardzo dobra. Trzy pokolenia Włochów i ich męski świat na tle zmieniających się wydarzeń polityczno-społecznych. Nie wprost przedstawione podstawowe wartości kodeksu przyzwoitości, coraz bardziej nieaktualnego w obecnych czasach.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem.

• 2016
  • Czeka w kolejce :)