Neil Young. Autobiografia

Tłumaczenie: Regina Mościcka
Wydawnictwo: Pascal
joly_fh

Zadziwiająco szczera, błyskotliwa oraz równie bezkompromisowa i prawdziwa, jak jego muzyka, ta książka jest podróżą Neila Younga opowiedzianą tak, jak tylko on potrafi. Po raz pierwszy legendarny wokalista, autor piosenek i gitarzysta Neil Young pisze o swoim życiu osobistym i swej twórczości. O dzieciństwie w Ontario, gdzie jego ojciec zakorzenił w nim miłość do słowa pisanego, oraz...

Po raz pierwszy legendarny wokalista, autor piosenek i gitarzysta Neil Young pisze o swoim życiu osobistym i swej twórczości. O dzieciństwie w Ontario, gdzie jego ojciec zakorzenił w nim miłość do słowa pisanego, oraz zmaganiach z chorobą w wieku pięciu lat.
Opisuje podróże przez kanadyjskie prerie, trudności w opłacaniu czynszu i wyjazd z Kanady w 1966 roku do Los Angeles, by ścigać swe muzyczne marzenia.
Wspomina krótki, ale znaczący okres z Buffalo Springfield, ich nagłą sławę i ostateczne rozstanie. Utworzenie Crazy Horse oraz pisanie Cinnamon Girl, Cowgirl in the Sand i Down by the River w ciągu jednego dnia. Dołączenie do Crosby, Stills & Nash, nagrywanie albumu Déjà Vu i tworzenie kawałka Ohio. Przywołuje życie na ranczu w Północnej Kaliforni, poznanie Pegi, jego żony, oraz narodziny jego trójki dzieci. Z pasją opowiada o swoich największych, poza muzyką, fascynacjach: kolejkach elektrycznych i Lincvolcie; i wreszcie – o odnalezieniu raju na Hawajach.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.pascal.pl

Konkwistadorrr | 2019-03-25
Przeczytana: 24 marca 2019

Neil Young to artysta rockowy, którego bardzo szanuję za muzykę jaką wciąż tworzy. Nie od razu pojąłem jego twórczość, ale kiedy już do mnie dotarła to wciąż nie mogę wyjść z podziwu. Dlatego też kiedy autobiografia trafiła w moje ręce nie było innej możliwości - koniecznie przeczytać.
Początkowo trochę się zawiodłem. Książka nie jest pisana linearnie, Young dość "gęsto" przeskakuje z tematu na temat dotyczący jego życia. Do tego wiele tu treści nie tyczących się zupełnie jego kariery muzycznej (jego pasja samochodowa m. in.). Mnie akurat ten temat zupełnie nie interesuje dla tego też nie było mi przyjemnie przez to brnąć.
Kolejna sprawa to wrażenie, że pisał tę książkę autor, który jest mocno zdziecinniały czy infantylny, ale akurat to wrażenie szybko minęło kiedy poprzez kolejne strony bardziej się zapoznawałem z N. Youngiem.
W moim odczuciu jeżeli fani tego gitarzysty chcieliby poznać taką klasyczną biografię (muzyka i jeszcze raz muzyka) to w "Marzeniu hipisa" się nie...

skiatos | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Autobiografia Neila Younga snuje się i elektryzuje zarazem jak jego niekończące się improwizacje. To zbiór opowieści o muzyce i życiu; o fascynacjach koleją, samochodami i nowymi technologiami; o własnych pozamuzycznych projektach: Lincvolcie (Lincolnie napędzanym silnikiem elektrycznym) i Pono (systemie audio o najwyższej jakości dźwięku). Neil Young napisał ją w chwili największego w swoim życiu kryzysu twórczego. Od roku 2011, gdy odstawił alkohol i narkotyki, nie napisał żadnej piosenki. Kilka tygodni temu (2014 r.) ukazał się jego najnowszy album, ale z piosenkami innych twórców.

rabpop | 2014-03-05

Taka niby biografia. Więcej się z niej dowiemy o Neilu jako osobie i człowieku niż o samych faktach historycznych. Jeśli o nie chodzi to nie ma tu raczej żadnej chronologii. Ot luźna impresje i dygresje. Wyobrażam sobie go jak codziennie zasiada do pisania na tym swoim rancho i spisuje to co akurat mu się przypomni. Chyba tak to mniej więcej wyglądało. Ciekawa lektura napisana przez mądrego faceta, jednak dość słaba warsztatowo i spisana w lakonicznym, pamiętnikowym języku.. Ale to jedyny minus. W sumie ani ziębi ani grzeje.

Przemek Skoczyński | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Jestem fanem tego gościa, więc przeczytanie "Autobiografii" uznałem za obowiązek. Young bywa banalny,naiwny, zbyt sentymentalny, krąży w okół tych samych tematów, ale przede wszystkim wydaje się być do bólu szczery i prosty (w pozytywnym sensie tego słowa), co idealnie koresponduje z jego twórczością, tak bardzo tkwiącą w amerykańskiej tradycji folk, country i rocka. Świetnie się to czyta, a niedoróbki w tym przypadku dodają tylko autentyczności autorowi. To nie jest typowa autobiografia, raczej luźne wspomnienia bez ustalonej chronologii. Sporo smaczków dotyczących poszczególnych albumów i projektów, w jakich się udzielał Neil - jeden z najważniejszych artystów naszych czasów.