Stosunki polsko-niemieckie 1949-2005. Wspólnota wartości i interesów?

Tłumaczenie: Justyna Górny
Seria: Biblioteka Borussii
Wydawnictwo: Stowarzyszenie WK Borussia
Die deutsch-polnischen Beziehungen 1949-2000
838923324X
historia
aklime

W efekcie rozszerzenia NATO oraz Unii Europejskiej Polska i Niemcy stały się sojusznikami. Mimo historycznych przełomów i pozytywnych tendencji, w ciągu ostatnich lat można dostrzec poważne braki w stosunkach bilateralnych. Relacje polsko-niemieckie nadal odznaczają się brakiem symetrii w nakładach finansowych i możliwościach ekonomicznych. Można też wątpić, czy stosunki między obydwoma państwami i społeczeństwami są wystarczająco stabilne, by stawić czoło wyzwaniom przyszłości.

Świadkami deficytów w partnerstwie polsko-niemieckim byliśmy szczególnie w przypadku debaty na temat pamięci drugiej wojny światowej, konstytucji europejskiej, relacji transatlantyckich oraz polityki wobec Rosji Putina.

Niniejszy tom stawia sobie za cel zbadanie fundamentów polsko-niemieckiej "wspólnoty wartości i interesów". Analiza ta nie zamyka się na ocenie aktualnego rozwoju relacji dwustronnych, lecz sięga także do źródeł procesu pojednania między Polakami a Niemcami przed upadkiem bloku sowieckiego.

źródło opisu: wyd. Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!