Wspólnik

Cykl: Rodzina Wenclów (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
rodzina wenclów
literatura piękna
joly_fh

Warszawska kancelaria Wencel, Zagajewicz i Zybert otrzymuje intratne zlecenie. To świetny interes … – namawia Pawła Wencla jego wspólnik. – Bylibyśmy głupcami, gdybyśmy tego nie wzięli! Jednak Pawła nie opuszcza uczucie niepokoju. Od lat prowadzi ze swoim przyjacielem dobrze prosperującą firmę i powinien mieć do niego bezgraniczne zaufanie. Dlaczego więc intuicja podpowiada mu co innego? Czyżby fatalnie układające się stosunki z żoną zaburzały mu jasność widzenia? I właściwie dlaczego stała się ona tak nieprzystępna?
Wspólnik to pierwsza część trzytomowej sagi obyczajowej, opowiadającej o rodzinie, która dorobiła się na uwłaszczeniu nomenklatury. Akcja powieści rozgrywa się w wielkich korporacjach i kancelariach prawniczych, a bohaterów na pozór przepełnia żądza pieniądza i zgubna pogoń za przedmiotem pożądania. Ale czy to cała prawda o współczesnym człowieku? Najdecka zabiera nas w fascynującą opowieść o nas samych.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/

Jadwiga | 2019-05-10

Podziwiam warsztat pisarski a rozkoszuję się słuchając audiobooka!
Lektor M.Bonaszewski stworzył rewelacyjne słuchowisko.Polecam!
Nieznana mi wcześniej Lena Najdecka napisała pięknym,bogatym językiem tak wiarygodną powieść obyczajową,że z pewnych osobistych względów przerywam ją po wysłuchaniu 30 procent. Niewłaściwy czas i tyle.

arratres | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Książka o niczym.
Większą część swojej przygody z tym tytułem musiałem zmuszać się, by brnąć dalej przez kolejne, nic nie wnoszące strony. Postacie jednowymiarowe aż do bólu. Z każdej strony biją stereotypy, a historia sama w sobie również nie zaskakuje.
Na plus niektóre pojedyncze rozdziały, w których przerost formy nad treścią nie uderza aż tak bardzo. Nie ratują one jednak całości, która w mojej opinii wypada zdecydowanie blado.
Polecam miłośnikom oper mydlanych.

Trzcionka | 2017-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 lipca 2017

Tę książkę można porównać do typowego, polskiego serialu. Nic wybitnego, żadnych zwrotów akcji, dużo nic nie wnoszącego pitu-pitu, ale człowiek siedzi i ogląda kolejne odcinki :P Dokładnie takie odczucia miałam przy czytaniu tej książki. Zachęcona opisem i całkiem znośnymi opiniami liczyłam na szybkie czytadło nasycone ciekawymi przygodami bohaterów. No cóż, bez owijania w bawełnę - 2/3 książki jest zupełnie zbędne. Serio. Od początku do mniej więcej ostatnich 100 stron, nie dzieje się praktycznie nic. Autorka ma BARDZO poważny problem z opisywaniem WSZYSTKIEGO - otoczenia, pogody, zupełnie nie znaczących czynności wykonywanych przez bohaterów. Potrafi poświecić takim opisom cały, kulkustronicowy rozdział, z którego zupełnie NIC nie wynika. Dzięki temu do samego końca nie wiedziałam o czym ma być ta książka, bo kompletnie nic się nie działo. Dopiero przy końcówce historia nabiera tempa i tak jak pisałam na wstępie - człowiek choć nie jest zachwycony całokształtem czeka na rozwój...

Dominka | 2016-03-05

Czytając tę książkę można odnieść wrażenie jakby czytało się jeden ze scenariuszy popularnych dziś seriali. Niby typowa powieść obyczajowa z charakterystycznymi motywami: miłość, zdrada, zemsta, kariera, a jednak napisana ze smakiem i zapadająca w pamięć.

czytamcałyczas | 2015-12-29

Zaczynam przygodę w korporacji.Ale,tak na niby.Bo ja w domku,na fotelu.A oni,tam w książce.Zaczynają przygotowania,do czynności prawniczych.
Cóż,na początku były opory.Bo i książka nie szła.
Dostałem na początek,mało dla mnie istotne rzeczy.
Jak choćby opis spędzania czasu na Mazurach.
I tak,do połowy książki czułem się troszkę rozczarowany.
Gdzie tu,ta wielka intryga ?
Gdzie tu ta kośliwa satyra ?
Nie ma,nie ma.
A tu,od połowy książki.Tak,wreszcie była.
Wreszcie ruszyło z kopyta.
I fason utrzymało do końca.
Brawa.

anielica | 2015-10-18
Na półkach: Przeczytane, Lektury 2015r.
Przeczytana: październik 2015

jakoś nie zapałałam entuzjazmem

havrankowa | 2015-07-29
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 29 lipca 2015

Zostało mi do końca tylko 70 stron, a więc można uznać, że przeczytana. Nie mam ochoty dowiedzieć się jak się skończą losy bohaterów tej powieści i na pewno nie sięgnę po następne części. Jakoś wszystko wydaje mi się mało przekonujące. Ogólnie oceniam jako słabą.

Justyna | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

Zaczynając czytać, sama nie wiedziałam co myśleć o Rodzinie Węclów. Początek jest dość zawoalowany. Jak to bywa w obyczajówkach, nigdy nie wiemy czego się spodziewać i czy autor jest dobrym psychologiem i obserwatorem w jednym. Bo dobra obyczajówka nie może obejść się bez wyrazistych z krwi i kości wyimaginowanych bohaterów. A więc o czym jest pierwszy tom Rodziny Węclów – Wspólnik? Przede wszystkim to satyra na współczesną klasę średnią. Nomen omen, dobra satyra. Tu znajdziemy wszystko swoisty misz masz. Czyli toksyczne szefowe – z tą jędzą walczy Matylda, z biurowymi hienami z kancelarii prawniczej i agencji reklamowej zmagają się bracia Paweł i Mati. I będzie również o wrednych żonach (Hanna), które nie zasługują na tak dobrego i kochanego męża (Pawła). Książka nie tylko ukazuje bohaterów na tle pracy. A ich perypetie życiowe i portrety psychologiczne są przedstawione w doskonały sposób. Dzięki bardzo trafnym i współczesnym problemom bohaterów czytając czujemy jakbyśmy mieli do...

pajkasia | 2015-05-03
Przeczytana: 01 maja 2015

Wciągająca fabuła dobrze oddaje realia współczesnej Polski, życie pomiędzy dorabianiem się w latach 80.-90. a korporacyjnymi trendami, które stają się standardami. Od polityki, przez biznes, po rodzinne wzloty i upadki. Ciekawe studium związków. Wszechwiedząca narracja, coś co bardzo lubię. Przepiękny portret kobiety fatalnej!

Reza_Pahlawi | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Jakiś czas temu przeglądając półki księgarni wpadła mi w ręce pierwsza część sagi Leny Najdeckiej, na tyle zwróciła wówczas moją uwagę, iż zanotowałem ją w swoim podręcznym kajeciku na liście pozycji, które chciałbym przeczytać. Ostatnio miałem wielką ochotę oderwać się od skandynawskich kryminałów, które przykuły na dłuższą chwilę moją uwagę i przeczytać coś z naszego podwórka ..... wybór padł na pierwszą polską pozycję ze wspomnianej listy ..... i nie był to niestety dobry wybór. Historia rodziny Wenclów jest zwyczajnie nudna .... i tak naprawdę powinienem napisać nudnaaaaa!!! To jest jej największa wada. Wszystkie inne schodzą na dalszy plan, ale i tak warto o nich wspomnieć. Postacie są przekoloryzowane ....... nawet, gdy uznamy, że ten zabieg był celowy, aby zobrazować tym samym w krzywym zwierciadle polską klasę średnią - to i tak był to zabieg skrajnie nieudany. Do tego wszystkiego dochodzą wstawki poprawności politycznej i wszechobecne uwagi o jakże złym środowisku...