W grodzie i na podgrodziu

Okładka książki W grodzie i na podgrodziu Mieczysław Tobiasz
Okładka książki W grodzie i na podgrodziu
Mieczysław Tobiasz Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Cykl: Historia Polski (tom 13) Seria: Biblioteczka Historyczna [WSiP] historia
48 str. 48 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Historia Polski (tom 13)
Seria:
Biblioteczka Historyczna [WSiP]
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
8302026077
Tagi:
Historia średniowiecze procesy miastotwórcze
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
334
167

Na półkach:

Autor, Pan Mieczysław Tobiasz był pracownikiem Politechniki Krakowskiej na wydziale architektury. Napisał kilka publikacji, głównie o strukturze i fortyfikacjach Krakowa. Widać to w książce, a konkretnie w bardzo szczegółowych opisach struktur obronnych grodu.
Książka nie ma typowo naukowego wstępu, jak pierwsza z trzech. Nie ma też opisach szkiców, które swoją drogą wykonał Mieczysław Kościelniak.
Głównym bohaterem snutej opowieści jest mały Przemko, niemniej książka pozbawiona jest większych wątków fabularnych. Historia naszego grodu nie jest określona w czasie, tak jak miejsce, które jest anonimowe. Na podstawie opisów można wnosić, że mówimy tu raczej o późnym średniowieczu, gdyż gród, a nawet niektóre domy rzemieślnicze są murowane. Poznajemy tutaj głównie ludzi drogi, głównie kupców i komentarz jak wyglądał handel obwoźny i na czym polegał. Autor ma przede wszystkim ogromną wiedzę na temat obwarowań, z której korzysta często i z wielką chęcią. I bardzo dobrze. Opisuje również wygląd podgrodzia i okolicznych wsi. Najwięcej uwagi poświęcone jest kwestiom obronnym oraz osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo grodu, handlarzy i okolicznych mieszkańców. Jedna z ciekawszych rzeczy poruszanych w książce to "przywiązanie" ludności do miejsca zamieszkania i traktowanie ich niemal jako uposażenie grodu.
Autora przyłapałam na jednej dużej luce w wiedzy. Rozpisuje się na temat "szlaków bursztynowych", które "są położone głównie nad morzem". Otóż nie było czegoś takiego jak SZLAKI bursztynowe, a SZLAK bursztynowy, a to że powadzi głównie nad morzem, to wierutna bzdura. Szlak bursztynowy to szlak handlowy prowadzony mniej więcej od Włoszech (Stare Imperium Rzymskie) po Rosję funkcjonujący z nasileniem od I w. n.e, z eskalacją w III w. W Polsce przebiegał z największym prawdopodobieństwem przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz, Świecie i Pruszcz Gdański, skręcając następnie na Litwę. Do 20 % całości prowadziło faktycznie nad wybrzeżem.

Autor, Pan Mieczysław Tobiasz był pracownikiem Politechniki Krakowskiej na wydziale architektury. Napisał kilka publikacji, głównie o strukturze i fortyfikacjach Krakowa. Widać to w książce, a konkretnie w bardzo szczegółowych opisach struktur obronnych grodu.
Książka nie ma typowo naukowego wstępu, jak pierwsza z trzech. Nie ma też opisach szkiców, które swoją drogą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
517
51

Na półkach: ,

Broszurko-bajeczka:) Fajna!

Broszurko-bajeczka:) Fajna!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    3
  • Historia
    2
  • 2003
    1
  • Półka 2-2
    1
  • Język oryginalny - polski
    1
  • Średniowiecze
    1
  • Etnografia, antropologia
    1
  • Używane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W grodzie i na podgrodziu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne