Jestem Jarosy! Zawsze ten sam...

Wydawnictwo: Muza

Biograficzna opowieść o Fryderyku Jarosym (1889-1960) , aktorze, reżyserze, konferansjerze legendarnych teatrzyków rewiowych w przedwojennej Warszawie i emigracyjnej Melpomeny. Autorka wykorzystuje nieznane zapiski, listy i wspomnienia bohatera oraz osób, które z nim współpracowały w polskim teatrze i w filmie. Książka bogato ilustrowana fotografiami i dokumentami z domowego archiwum artysty. Do książki dołączono płytę z ostatnim nagraniem wywiadu Fryderyka Jarosyego.

źródło opisu: Muza, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-08-07
Przeczytana: sierpień 2013

Kto czytał doskonałą książkę Grodzieńskiej "Urodził go 'Niebieski Ptak'" niech na niej poprzestanie i nie psuje sobie dobrego wrażenia. Kto nie czytał, niech zostawi w spokoju książkę pani Mieszkowskiej i zabierze się za Grodzieńską. Nie jest to bynajmniej tylko moja opinia - sama autorka odsyła wszystkich czytelników zainteresowanych przed- i wojennymi losami Jarosy'ego do książki Grodzieńskiej właśnie.
W swojej książce Mieszkowska skupia się na powojennych dziejach Jarosy'ego, które - trzeba przyznać - nie należały ani do łatwych, ani do przyjemnych, tym bardziej przykro jest o nich czytać.
Do tego jeszcze trudno posądzać autorkę o lekkie pióro - książka jest zwyczajna, poprawna i przeciętna. Najlepszy konferansjer przedwojennego kabaretu naprawdę zasługuje na więcej. Dla uściślenia należy dodać, że Anna Mieszkowska dość mocno pochlebiła sobie, mieniąc się autorką - ilość przytoczeń, wywiadów i cytatów tych, którzy pamiętali powojennego Jarosy'ego jest tak olbrzymia, że...