Przedwiośnie

Okładka książki Przedwiośnie Stefan Żeromski
Okładka książki Przedwiośnie
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Przedwiośnie (2001) literatura piękna
Świat Książki
1997-01-01
1997-01-01
Ekranizacje:
Przedwiośnie (2001)
stefan żeromski przedwiośnie

Dzieło sztuki. Powrót po dwudziestu latach i dopiero teraz jestem w stanie docenić wartość dzieła. Pierwsze dwa rozdziały rewelacyjne. Zarówno opis rewolucji w Baku, wojny 1920 roku czy wątek obyczajowy. Trzecia część trochę odstaje tempem, dlatego muszę odjąć jedną *.

7/10. Lektura mi się podobała, szczególnie kreacja głównego bohatera. Żeromski idealnie przedstawił postawę młodych ludzi po 1918r.

Swietna ksiazka naprawde swietna nadal aktualna mlody czlowiek moze sie utozsamiac z Baryka

Nienawidze Cezarego. Książka ma przydatne konteksty.

Nienawidze Cezarego. Książka ma przydatne konteksty.

Cezary Baryka to mój ulubiony bohater literacki z Polskiej literatury poza Stanisławem Wokulskim.

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego to powieść, która zapada głęboko w pamięć czytelnika dzięki swojej niezwykłej głębi, barwności postaci oraz realistycznemu obrazowi ówczesnej Polski. Autor przedstawia losy młodego bohatera, Karola Borowieckiego, który wchodzi w świat dorosłości w trudnych czasach przełomu wieków. Poprzez opowieść o losach Karola i jego rodziny, Żeromski ukazuje zmagania z losem, dążenia do wolności oraz zmaganie się z trudną rzeczywistością społeczną i polityczną. Powieść ta nie tylko porusza kwestie narodowe i patriotyczne, ale również analizuje relacje międzyludzkie, władzę oraz konflikty klasowe. "Przedwiośnie" to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, które nadal zachwyca swoją aktualnością i głębią przekazu, stając się nieodłączną częścią literackiego dziedzictwa narodowego.

Początek książki dość nudny, tak samo jak pod koniec fragment z Lulkiem. Całość dość ciekawa, intrygujący wątek romantyczny. Szybko się czytało

Jedna z tych lektur, które nie zaangażowały, po prostu wymęczone czytanie...

Jedna z tych lektur, które nie zaangażowały, po prostu wymęczone czytanie...

Całkiem ciekawa ale Cezary jest damskim bokserem

Całkiem ciekawa ale Cezary jest damskim bokserem

"Przedwiośnie" było ostatnią powieścią Stefana Żeromskiego; gdy po nią sięgnąłem, to spodziewałem się najlepszej książki w dorobku tego literata. Jednak moje przypuszczenie nie spełniło się. Styl pisania autora był niewyróżniający się i powieść nie porwała mnie. Nie polubiłem głównego bohatera Cezarego Baryki, który kierował się egoizmem – wydał mi się żenujący. Najciekawsze okazały się "Rodowód" i część pierwsza pod tytułem "Szklane domy". Tu znalazłem wzruszające opisy między innymi tragedii indywidualnej człowieka doświadczonego wojną (światową oraz lokalnym, brutalnym, krwawym konfliktem "islamscy Tatarzy – chrześcijańscy Ormianie", gdzie Tatarów wspomogła armia turecka Mustafy Kemala Ataturka z Imperium Osmańskiego),krnąbrnego syna przysparzającego stale dużo trosk rodzicielce doprowadzając ją tym do śmierci. W wielu miejscach powieści autor negatywnie przedstawiał duchowieństwo, na przykład często naśmiewał się z księdza Anastazego. Szczególnie w ostatniej części nakreślił konflikt międzypokoleniowy w odradzającej się Polsce i na tym tle różne koncepcje polityczne oraz społeczne. Poszczególne części różniły się od siebie tak, że każda z nich mogła stanowić samodzielne opowiadanie.

• Lektury
  • Lektury szkolne