Księga zakazanych rozkoszy

Tłumaczenie: Bogumiła Wyrzykowska
Wydawnictwo: W.A.B.
joly_fh

W klasztorze Świętego Kosza, popularnym burdelu w Moguncji, zwykła radość ustąpiła miejsca głębokiej ciszy. Zamordowana została Zelda, jedna z najstarszych i najbardziej wymagających specjalistek od zakazanych przyjemności. W mrocznym opactwie pod Strasburgiem Jan Gutenberg eksperymentuje z prasą drukarską. Kiedy udaje mu się wydrukować pierwsze egzemplarze, zostaje aresztowany pod zarzutem...

W mrocznym opactwie pod Strasburgiem Jan Gutenberg eksperymentuje z prasą drukarską. Kiedy udaje mu się wydrukować pierwsze egzemplarze, zostaje aresztowany pod zarzutem handlu apokryfami i uznany za falsyfikatora.

Co łączy go ze zbrodnią w klasztorze? Czy Gutenberg był genialnym wynalazcą, czy oszustem, którego przestępstwa aż do dzisiaj pozostawały w ukryciu?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B., 2013

equwesta | 2019-03-26

Książka odsłuchana. Bardzo nierówna, popsuta jeszcze nadpobudliwym lektorem.
Dobre momenty - historia tworzenia maszyny - prasy drukującej - były ciekawe, ale z kolei wątek cór Koryntu był dziwny. Bo przez całą powieść te dwie opowieści nie miały nic wspólnego

michal2907 | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Lubię historyczne kryminały z elementami autentycznymi. Poza tym pracuję w drukarni. Więc opowieść o Guttenbergu i morderstwach w zamtuzie mnie zaciekawiła. To był strzał w ciemno i to było pudło.

Najciekawsza w książce była opowieść o prasie drukarskiej Guttenberga. Wszystkie te próby, eksperymenty, kombinacje. Pomogły mi zrozumieć działanie machiny Guttenberga i znaczenie jego dokonania. Na pewno pogadam o tym w pracy.

I tyle. Reszta to chłam. Połączenie wątków Guttenberga i domu nierządnic nie istnieje. Dwa odrębne wątki. Żenująco monotonne histerie prokuratora. Pikantne opisy szkoleń prostytutek będące ekwiwalentem tekstowym pornhuba lub innej podobnej strony. Cały ten wątek jest do chrzanu. Przyciąga uwagę (np. moją), ale nie spełnia oczekiwań.

Zrobiłem lekki research i w kwestii historycznej też tej książce nie ufam. To paszkwil jest! Guttenberg jest odsądzany od czci i wiary, Andahazi przypisuje mu wszelakie draństwa i portretuje geniusza w mega czarnych barwach. Był...

Anezka | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

A mnie się tam podobało. Historia druku wplątana z wątkiem kościelno -mitologicznym.

Tomasz Żylewicz | 2017-12-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Erotyka, perwersja, religia, historia - to najlepsze części składowe tej powieści.
Mamy jeszcze oczywiście fikcję, morderstwa i sprawa sądowa Gutenberga - część kryminalna jest dosyć słaba, natomiast aspekt prawny rozwleczony jakby "na siłę".
Reasumując - bardziej ciekawi niż męczy, więc szósteczka 😉

magia78 | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

199/2017 (A)

HanaZaczytana | 2017-07-04

Nieprzeciętna lektura, musiałam się wypowiedzieć:P zapraszam na http://hanazaczytana.blogspot.com/2017/07/co-ma-piernik-do-gutenberga-federico.html
Czytać, czytać, bo poprawia humor:)

paweł | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Oceniam tylko na pięć gwiazdek.
Dlaczego?Już mówię.
Temat bardzo ciekawy,ale fabuła raczej "kicha"mówiąc po młodzieżowemu.
Podzielam opinie Patrycji,która napisała,że autor nic nam nie mówi, o faktach.Ciekawy jestem, co jest prawdą, a co mitem,z życia Gutenberga.
Postać w końcu historyczna,której zawdzięczamy, powstanie słowa drukowanego. Wybór, czytać czy nie,zostawiam czytelnikowi.Pozdrawiam:)

Patrycja | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Sam nie wiem jak ją ocenić. Z jednej strony trochę mi się dłużyła, z drugiej, tematyka była dla mnie fascynująca. Historia klanu prostytutek, ciągnąca się od zarania dziejów i trwająca do dziś jest intrygująca. Jak dla mnie trochę ciekawsza niż dzieje życiowe Gutenberga, chwilami bardziej a chwilami mniej ciekawie przedstawiona. Pytanie tylko na ile przedstawione przez autora fakty zgadzają się z rzeczywistością?
Tak czy inaczej pomysł fajny, wykonanie trochę rozwlekłe. Za to okładka jest naprawdę przepiękna.

W klasztorze, siedzibie burdelu dochodzi do kolejnego mordu, co prowadzi do przerażenia nie tylko wśród jego mieszkanek ale i klientów. Jednocześnie trwa proces nad Johannem Gutenbergiem, któremu zarzuca się świętokractwo poprzez kopiowanie i sprzedawanie świętych ksiąg.
Dostajemy opisy rytualnych mszy na wzór tych z Babilonii, bowiem klasztor jest wierny dawnej tradycji przyjmując nie tyle klientów co swoich wyznawców. Oczywiście odprawiane obrzędy mają na celu spełnienie rytuałów intymnych, najpierw grupowych potem indywidualnych. Najstarsza z nierządnic przekazuje arkana zmysłowych uciech - tu szerokie opisy co i jak - jednak tylko nieliczne z nich posiądą wiedzę jaką skrywa Księga zakazanych rozkoszy.
Drugiemu wątkowi jest podporządkowana niemal cała ta opowieść, a męczące tyrady oskarżyciela w procesie przeciw Guntenbergowi to kolejne ciągnące się rozdziały ukazujące jedynie erudycje urzędnika, bo nie wnoszące specjalnie nic nowego do sprawy. Rozwlekłe wywodu są tu podstawową...