Jerzy Kosiński

Tłumaczenie: Karolina Sikorska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Jerzy Kosinski
joly_fh

Napisana barwnym językiem, momentami absurdalna, chwilami brutalna i obsceniczna powieść o Jerzym Kosińskim – zaskakująca niczym sam autor Malowanego ptaka. Wciągająca i przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. Wytworne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas „Jurek”, spotkania z angielską rodziną...

Wciągająca i przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. Wytworne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas „Jurek”, spotkania z angielską rodziną królewską, orgie w klubach SM, plan zdjęciowy filmu „Wystarczy być”, nocny Harlem, liche mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie – to tylko niektóre z niezwykłych scenografii powieści. Szczególny los Kosińskiego to nie tylko europejskie salony. To także historia żydowskiego chłopca, który musi stracić tożsamość, aby przeżyć. Dlatego już na zawsze pozostanie wyobcowany – bez względu na środowisko i szerokość geograficzną.
Czy przedstawione w powieści czasy II wojny światowej to prawdziwa historia wojennych losów Kosińskiego? Co dokładnie wydarzyło się na polskiej prowincji podczas wojny? Podobnie jak prawdziwe oblicze pisarza, ukrywającego się pod maskami i kostiumami, jego polskie dzieciństwo pozostaje intrygującą tajemnicą.
Wartka akcja i fascynująca lektura nie tylko dla wielbicieli pisarza.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

bppremiera | 2017-07-13

Ciężko mi pisać o tej książce.
Zabierałam się do czytania trzy razy, wszystko wydało mi się chaosem. Życie Jurka, to dla mnie wciąż niezgłębiona tajemnica. Nadal mi mało i jednocześnie przesyt. Jego wyobcowanie wydaje mi się bliskim, podziwiam tego mężczyznę i nienawidzę. Takie sprzeczne emocje wywołuje mało która książka. Polecam.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Niezwykle zgrabna biografia Jerzego Kosińskiego - słynnego mistyfikatora, wykolejeńca i pisarza. Biografia to bardzo specyficzna, bowiem zbeletryzowana, gdzie prawda i domysły na temat głównego bohatera mieszają się w szalonym nowojorskim tyglu zdarzeń. Cały życiorys Kosińskiego naznaczony był legendą, zresztą sam autor te legendy na swój temat tworzył, podsycając atmosferę niedopowiedzeń. Jerome Charyn w swojej książce uzyskał efekt tajemniczości poprzez zastosowanie wielokrotnie polifonicznej narracji - na przestrzeni blisko 300 stron powieści, o Kosińskim opowiadają kolejno: Ian Diggers, fikcyjny szofer aktora Petera Sellersa, Swietłana Alliłujewa, córka Stalina i fikcyjna kochanka Kosińskiego, prostytutka Anya oraz wszechwiedzący narrator opowiadający wojenne koleje losu małego Jurka. Autor, pisząc o Kosińskim musiał zmierzyć się z tym samym problemem, co kilka lat wcześniej Janusz Głowacki, kiedy podczas pracy nad "Good night, Dżerzi" zapytał go jeden z agentów: "Ale...

Krzysztof Płusa | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Kosiński pisał dosadnie i wielotwarzowo. O Kosińskim pisano dosadnie, przesadnie i również wielotwarzowo. Autor nieprzeciętny, kolorowy kruk, niejednoznaczny. Wyjątkowy! Jerome Charyn to fabularna autobiografia nieprzeciętnego człowieka, łodziaka. Czytelnik nie wie, gdzie leży prawda.

adelaja | 2015-11-15

uwielbiam ją prawie jak Jerzego

Aleksandra | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Rzadko sięgam po biografie, lecz gdy to robię, mam w tym jasno określony cel. Gdy napotkałam na swojej drodze interesującą pozycję o Jerzym Kosińskim z wydawnictwa Czarna Owca, czułam, że muszę poznać w końcu tego autora. Wielokrotnie słyszałam o jego kontrowersyjnej postawie – chociażby na lekcjach języka polskiego – a jego „Malowany ptak” kusił mnie już od dawna. Nie mogłam również przejść obojętnie, gdy zauważyłam, iż książka Jerome Charyna jest reklamowana w istocie jako „powieść”. Byłam ciekawa, jak można połączyć te dwa gatunki – biografię w powieści.

Jerome Charyn jest znanym amerykańskim pisarzem. Napisał w swoim życiu ponad trzydzieści książek – między innymi tetralogię, której bohaterem jest Issac Seidel. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, chociażby Rosenthala Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Dzieli swój czas między Nowy Jork a Paryż.

Myślę, że ciężko jest znaleźć osobę, która nie kojarzy Jerzego Kosińskiego – postaci tak zaskakującej, jak jego powieść...

Kasia | 2014-02-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Powieść oparta na biografii Kosińskiego, choć sami nie wiemy, które fakty należą do wyobraźni samego autora, a które zdarzyły się naprawdę. Nudzić się nie można, co kilka stron nowa maska wymyślana przez bohatera, a do tego kilku narratorów. Polecam nie tylko fanom Kosińskiego.

książek: 1935
buhaha | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Misternie skonstruowana opowieść o Kosińskim. Kilka linii melodycznych w postaci narratorów (z córką Stalina, Anna Kareniną i wnukiem zabójcy z angielskich doków) snuje wspomnienia wokół Jerzego z jego fantasmagoriami, które wplatał w prawdziwe życie. A w ostatniej fazie czas wojny, mały Jurek - korzenie i inspiracje "Malowanego Ptaka".

Wioleta Sadowska | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

"Nie potrafię funkcjonować bez przebrania albo maski (…) Czasami zatrzymuję maskę trochę za długo. Ale te maski trudno porzucić".

W świecie literackim istnieją takie postacie, których życie i osobowość pozostaną niezgłębioną tajemnicą na zawsze. Z pewnością do grona takich osób zalicza się Jerzy Kosiński - autor kontrowersyjnej do dziś książki "Malowany ptak". Polsko-amerykański pisarz, który pożegnał się ze światem w 1991 r. połykając śmiertelną dawkę barbituranów i zakładając na głowę plastikowy worek. To postać, która do dzisiaj wzbudza wiele niegasnących emocji.

Niewdzięcznego poniekąd tematu przedstawienia osoby Jerzego Kosińskiego postanowił podjąć się inny amerykański pisarz - Jerome Charyn. Twórca mający na koncie ponad trzydzieści książek, uznawany w Stanach Zjednoczonych za jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskiej literatury. Charyn mieszka obecnie w Paryżu i Nowym Jorku.

"Jerzy Kosiński" to po części zbeletryzowana biografia Kosińskiego wydana w formie...

wiedźma | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Nie powiem, że książka wciąga od pierwszych stron, bo tak nie jest. Początek mnie nużył, kartki przewracałam leniwie. Dopiero około 80 strony tak naprawdę mnie ona zaciekawiła. Dlatego też osobom szykującym się do lektury "Jerzego Kosińskiego" autorstwa Jerome Charyna zalecam przede wszystkim cierpliwość. Dzięki niej będą mogli poznać historię barwną, bezpruderyjną, momentami zaś obsceniczną i gorszącą. Ale taki właśnie był Jerzy Kosiński w micie, którego sam był autorem.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/10/jerome-charyn-jerzy-kosinski.html

kasandra_85 | 2013-10-02
Przeczytana: wrzesień 2013