Morze wokół nas

Okładka książki Morze wokół nas Rachel Carson
Okładka książki Morze wokół nas
Rachel Carson Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Rodowody Cywilizacji
The sea around us
Państwowy Instytut Wydawniczy
1962-01-01
1962-01-01
Tadeusz Borysiewicz
morze ocean rybołóstwo badania geologia marynistyka

Książką wydana w latach '60, więc gdy zabierałem się za nią, myślałem: po co czytać książkę, która na pewno zawiera mocno nieaktualną wiedzę, którą trzeba będzie potem korygować.

A tu zaskoczenie! Po pierwsze niektóre rzeczy się nie zmieniają :-) Po drugie mamy do czynienia z pięknym językiem! Po trzecie książka opisuje mechanizmy i globalne zjawiska pogodowe, związane z oceanem i to jest naprawdę ciekawe.
Dla mnie odkryciem było na przykład (teraz wydaje mi się to oczywiste, ale nigdy o tym nie myślałem wcześniej),że prądy oceaniczne płyną po tafli oceanu, który jest pod spodem. Wcale nie sięgają dna, przeciwnie, przy dnie krążą zupełnie inne prądy niż na powierzchni! Łał, cudnie to wytłumaczone.
W dodatku pełno jest tu takich perełek: "Podmorskie fale, których nie widzimy na powierzchni wpływają na życie śledzi i innych stworzeń, sprawiając że pojawiają się lub znikają strefy dogodne dla życia. A to przekładało się na powoedzenie lub upadek dynastii i państw.
Łał! Podmorskie, niewidzialne fale i ich połączenie z historią ludzkości. Czyż nie fascynujące?
Fajnie wytłumaczone również powstawanie ropy naftowej.

Zdecydowanie polecam, mimo że taka stara!

Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Książka o tym co tak bardzo fascynuje bo nieznane i tajemnicze. O morzu i oceanach. Książka tak na dobrą sprawę humanistyczna choć traktuje o sprawach jak najbardziej przyrodniczych. Pisana wiele lat temu (pierwsze wydanie pojawiło się jeszcze w latach 50) – ale dużo rzeczy wciąż aktualnych choć badania posunęły się już lata świetlne na przód. Niewątpliwą zasługą autorki jest piękna opowieść zawierająca fundamenty potrzebnej wiedzy, żeby zrozumieć czym tak na doprą sprawę jest bezkres morza i jakie ma znaczenie dla naszego świata. Mi pomogła zrozumieć wiele rzeczy – dlatego polecam i zachęcam!

Carson (1907 – 1964),amerykańska biolog - marynistka, której książki przyczyniły się do rozprzestrzeniania globalnego ruchu ochrony środowiska. Ten jej szeroko chwalony bestseller 1951 roku 'The Sea Around Us' zdobył National Book Award i zapewnił niezależność finansową. Dzięki temu powstały dwie dalsze książki tworząc razem marynistyczną trylogię.
Pośmiertnie odznaczona przez Cartera Presidential Medal of Freedom w 1980 roku. Osłabiona rakiem piersi zaatakowana wirusem dróg oddechowych, anemią wywołaną antyrakowymi naświetleniami i przerzutem do wątroby, zmarła wskutek ataku serca w kwietniu 1964.
Książeczka jest bardziej popularna niż naukowa, typowa dla amerykańskiej publicystyki mającej na celu wbicie do głowy pewnej dawki informacji w uproszczonej formie, by delikwent sprawiał wrażenie au courant w danej materii. Przydatna na rynku amerykańskim , lecz wątpliwej wartości w europejskim systemie edukacyjnym. O czym ja mówię? Obserwując oczekiwania szkoły wobec moich wnucząt urodzonych już w Kanadzie, zauważam podobieństwo do humorystycznego szkolenia w wojsku, gdzie trzeba wiedzieć, że woda wrze w 100 stopniach, a 90 to kąt prosty. I tak filozofia to Aristotle. „hierarchia potrzeb” to Maslow, wielkie jeziora amerykańsko – kanadyjskie to HOMES, a najznaczniejsze postacie w Kanadzie to Einstein, John Lennon i Wayne Gretzky.

Oczywiście, nie mam rozeznania co do obecnego poziomu nauczania w polskich szkołach, natomiast jestem przekonany, że dla mojego pokolenia ta książeczka to lektura zbędna. W najlepszym przypadku można by ją porównać z „Historią świata” Wellsa, przydatną, lecz tylko we wczesnym etapie edukacji.
Literatura popularno – naukowa niewątpliwie edukuje, więc nie wypada jej oceniać źle. Ergo 6 gwiazdek

Autorce udało się coś, co tylko z pozoru można uczynić możliwym: przedstawiła w humanistyczny sposób zagadnienia nauk przyrodniczych i ścisłych, jednak unikając banału. W lekturze, która, przyznajmy – jest skierowana do humanistów – losy epok geologicznych, bazaltowych wysp i podwodnych erupcji wulkanicznych układają się w swoista encyklopedyczną epopeję, dzieje wydarzeń interesujących, tajemniczych, ciekawych. Wszystko w owej książce skłania czytelników do wzniesienia się poza horyzont widzenia człowieka, a wznosi w punkt widokowy, z którego dostrzega się ziemię jako całość. Jest ona zbudowana w ciągu niezliczonych lat, wieków, tysiącleci – ta perspektywa jest wręcz namacalna, policzalna, zmusza zatem do zastanowienia się nad odwiecznymi procesami. Drugą sprawą są liczby – ogromne masy zdolne oddziaływać na uginanie się kontynentów na są zbudowane z milimetrowych pierwotniaków ich szkielecików, na ich wielkość mają wpływ niezliczone i niemalże pozbawione ciężkości pyłki przenoszone z wiatrem i opadające na dnie. Książka powstała w latach pięćdziesiątych, gdy w ogólnie przyjętym sposobie myślenia człowiek nie był jeszcze odpowiedzialny za całe zło panoszące się na ziemi. Raczej stanowił przykład swoistego bohaterstwa, gdy docierał do najgłębszych rowów oceanicznych. W odwiecznej walce z przyrodą pozostawał herosem, który nie zważając na swą małość, obleczony w zdolny umysł stawiał czoło bezlitosnym żywiołom. Dlatego inżynierowie drążący odwierty w dnie morskim w szelfie kontynentalnym są pionierami oraz wręcz idealistami, typu Kolumba, którzy śmiało przesuwają granicę możliwości techniki stworzonej przez rasę człowieczą. Wznosząca krzywa połowów dorsza stanowi powód do dumy, nie do utrapienia. Na razie.

• Popularnonaukowe
  • Rodowody cywilizacji
  • Biologia morska
  • POPULARNO-NAUKOWE

Dodaj cytat z książki Morze wokół nas