Kręte ścieżki

Wydawnictwo: Novae Res
literatura piękna
NovaeRes

„Kręte ścieżki” to współczesna powieść osadzona w latach „późnego PRL-u” i lat 90. nowej Polski. Opisuje losy Anny, która szuka własnej drogi życiowej i napotyka zło wynikające z systemu. Nie mając żadnego oparcia ani w szkole, ani w rodzinie zaczyna się gubić. Wywodzi się ze środowiska wiejskiego, gdzie po jednej stronie jest Kościół, a po drugiej fałsz i zakłamanie w rodzinie. Najwyższą wartością staje się posiadanie dóbr. To ono stanowi kryterium oceny człowieka. Przykładem takiej postawy jest matka Anny: „jeśli masz, to jesteś coś wart, a jak nie masz, to jesteś głupi”. Każdy z bohaterów szuka miłości, lecz czasem, aby ją odnaleźć, trzeba przejść przez zawikłane meandry życia.

Jest to żywy, z krwi, kości i miłości wyrazisty obraz splatających się przeżyć i emocji dorastającej dziewczyny, a wkrótce po tym kobiety kontestującej swoje przeszłe i przyszłe życiowe zachowania.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/krete_sciezki,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/krete_sciezki,druk

Agnieszka | 2014-06-19

Tytułowa Anna to nikt inny jak PANI BEATA PŁOSKA z którą autor Ryszard Glejzer ukrywający się pod pseudonimem Aleksandra Ławskiego wyrównuje rachunki za stare czasy kiedy to wspólnie dokonywali licznych przekrętów, malwersacji itd. Na próżno doszukiwać się głębszego sensu. To małomiasteczkowa rozgrywka małych ludzi. Nadzieja w tym, że podobno autor pracuje nad drugą częścią powieści więc jest szansa, że dowiemy się więcej na temat intrygującej osoby jaką jest niewątpliwie Pani PŁOSKA.

Ignacy | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Do przeczytania książki zachęcił mnie sam tytuł. Zapowiadał opowieść o prawdziwych , często złożonych losach żywych bohaterów. I nie rozczarowałem się. Zdarzenia i sposób ich opisywania utwierdził mnie w przekonaniu , że śledzę prawdziwe losy konkretnych osób, ale przede wszystkim Anny. To książka o życiu. Nie fikcja, nie wydumane dyrdymały, tylko jeszcze jedno pokręcone życie.
Wszystko z czym się w życiu spotykamy przepuszczamy przez filtr własnego ja. Dlatego wrażenia, oceny, odczucia będą różne. I dobrze. Jedni w losach bohaterów odnajdą wątki z ich własnych życiorysów, inni rozpoznają dobrze im znane zdarzenia , sytuacje z którymi zetknęli się w swoim życiu.. Jeszcze inni, szczególnie ci co to nawet myślą nie grzeszą, źle ocenią zarówno Annę i jak i autora tej opowieści. A to przecież jest jeszcze jedno życie, takie a nie inne, jeszcze jedna wydeptana ścieżka.
Nic wyjątkowego. Rozejrzyj się czytelniku.
Autor pyta, czy Anna mogła żyć inaczej. Odpowiem, chyba nie, skoro jej...

ALF | 2013-10-08
Przeczytana: 06 października 2013

Anna wychowała się w patologicznej rodzinie co ukształtowało i wypaczyło obraz jej własnej wartości. Swoje ciało traktowała jak walutę, którą się płaci za dobre stopnie w szkole, awans zawodowy, mieszkanie czy zwykłe zainteresowanie ze strony mężczyzny. Mile spędzony wieczór w męskim towarzystwie musiał się skończyć w sypialni. Nie zawsze takie postępowanie kończyło się dobrze dla kobiety, jednak czy potrafiła się zmienić? Tego dowie się czytelnik gdy sam weźmie książkę do ręki. Nie jest to pozycja dla każdego, mi podobał się klimat czasów PRL-u. Zaciekawiły mnie również losy pozostałych bohaterów książki.

Patrycja Żurek | 2013-09-17

Recenzja książki „Kręte ścieżki”

Bohaterką książki „Kręte ścieżki” jest Anna. Historię opowiada były chłopak, patrząc na postać kochanki z dystansem. Zdaje sobie sprawę, że Anna przez cały okres ich relacji, wykorzystywała go. Być może nie umiała inaczej, gdyż to osoba głęboko wierząca w seks i dobra materialne. Ich posiadanie to jedyny cel w życiu i jest wyznacznikiem tego, kogo Anna uważa za dobrego człowieka.
Nigdy nie rozumiana w domu, bez wsparcia, wykształcenia i chęci do robienia czegokolwiek, Anna wyrusza w świat. Brak wsparcia sprawia, że kobieta zaczyna się gubić. Ciało staje się walutą i jest skutecznie wykorzystywane. Narrator tworzy nam przed oczami obraz osoby, która chce kochać i być kochaną, jednak nie potrafi. Wierność to nie jest słowo, które pojawia się w słowniku Anny. Dziewczyna stacza się, aż w końcu wikła w trudną, niebezpieczną relację.
Z kart książki wyłania się obraz PRL-u i lat '90, gdzie nie potrzeba było mieć odpowiedniego wykształcenia, ważne były...

Karo | 2013-09-01
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Różne są koleje losu. Jedni z nas mają wpływ na to, co się wokół dzieje, a niektórzy niestety nie. Warto jednak przypomnieć pewien ważny fakt: to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie. Otoczenie w mniejszy, lub większy sposób może wpływać na nasze decyzje, ale głównie to my ponosimy wszelkie konsekwencje. I to my jesteśmy panami naszego losu – nikt inny nie może tego zmienić. No chyba, że stajemy się niewolnikami własnego życia.

Kim jest Anna i dlaczego stała się taką, a nie inną osobą?

Główną bohaterkę poznajemy dzięki narratorowi, mężczyźnie, który był jednym z wielu w jej życiu. Przedstawia on, wbrew pozorom smutny obraz kobiety – większość by powiedziała „wyzwolonej”, ale przede wszystkim kobiety nieszczęśliwej. Femme fatalne. Jak większość z nas, poszukuje ona miłości, ale po drodze napotyka różnorakie przeszkody. One kreowały od początku jej, dość trudny i dla większości (może się wydawać), niezrozumiały charakter. Wszystkie zabiegi oraz decyzje okazywały się...