Wojna lat 1806-1807. Część pierwsza

Tłumaczenie: Bernard Lipka
Wydawnictwo: Napoleon V
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bożena

Kampania 1806 roku była pierwszą, od czasu zwycięskiej dla Prus wojny siedmioletniej, w której wzięła udział cała armia pruska. Po 43 latach spędzonych w garnizonach i na manewrach, pomijając udział stosunkowo nieznacznej części z nich w wojnach z rewolucyjną Francją w latach 1792-1795, pruskie bataliony wyruszyły na wojnę ww nadziei kontynuowania tradycji zwycięskiej armii Fryderyka Wielkiego....(fragment ze wstępu)

źródło opisu: http://www.aukcjoner.pl/gallery/013271246-2.html#I2

źródło okładki: http://napoleonv.pl/

bonzo | 2017-01-28

Książka ma rozmach, ale dla czytelnika takiego jak ja - raczej popularnonaukowego, niż naukowego - była drogą przez mękę. Masa informacji, rozdrobnionych (miejscami; moim zdaniem) do granic absurdu, przy jednocześnie macoszym potraktowaniu działań po stronie francuskiej, powodują, że książkę czytałem długo i niekiedy bez zrozumienia.
Myślę, że dobrze po nią sięgać do głębszych badań nad epizodami, pod warunkiem, że ogólny przebieg kampanii zna się już z innych opracowań. Do horyzontalnego, całościowego zapoznania się z dziejami wojny 1806-7, to niekoniecznie najlepszy pierwszy wybór.
Techniczna uwaga - załączone mapy mogły by być lepszej jakości. Rozrysowane na nich działania są całkowicie nieczytelne. Lepsze były by mapki mniej dokładne, ale liczniejsze, z bieżącą sytuacją, załączone w treści, a nie jako dodatek do książki.