Portret łączniczki. Opowieść o Helenie Płotnickiej

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
desaparecido

Helena Płotnicka (ur. 22 października 1902 r. w Strzemieszycach Wielkich, zm. 17 marca 1944 r.) – jedna z głównych konspiratorek przyobozowych niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Mieszkała w Przecieszynie, wsi w gminie Brzeszcze. Pracowała dla Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, w działalność konspiracyjną zaangażowała też swoje córki. Zajmowała się dostarczaniem...

Mieszkała w Przecieszynie, wsi w gminie Brzeszcze. Pracowała dla Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, w działalność konspiracyjną zaangażowała też swoje córki. Zajmowała się dostarczaniem więźniom żywności, lekarstw, doręczaniem korespondencji. Za tę działalność została aresztowana 15 marca 1943, zginęła w obozie 17 marca 1944 roku.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

desaparecido | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Niezmiernie ciężko jest oceniać tego typu publikacje. Bo pisać o bohaterstwie przedstawionej postaci jest banałem, z kolei krytykowanie jej byłoby lekko nie na miejscu. Książka jest napisana sprawnie i dobrze się ją czyta. Łatwo jest przenieść się w opisywane miejsca i tamten czas, wyczuć klimat i grozę sytuacji. Brakuje mi tu jednak odrobiny humoru i nieco drażni zbyt świątobliwy ton.

alicjaracuch | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018