Krucjata # 1: Simoun Dja

Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki
Cykl: Krucjata [komiks] (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Croisade: Simoun Dja
fantasy, komiks
komiksy
giera

Ziemia Święta jest ponownie zagrożona wybuchem wojny. Pod wodzą Grzegorza d'Arcos i niepokojącego diuka Tarente, chrześcijanie szykują się do odbicia Jerozolimy z rąk sułtana Abdula Razima. Mężny Walter z Flandrii przeciwstawia się wyprawie, uważając ją za szaleństwo. Ale nikt się z nim nie liczy, a w cieniu działa Qua’dj, demon który postanowił posiąść dusze wojowników. Jego ponurym planom przeciwstawia się Walter i zachwycająca, lecz groźna Syria d’Arcos.

Scenariusz komiksu napisał Jean Dufaux, znany polskim czytelnikom z serii Murena, Niklos Koda, Szlurp i Burp, Giacomo C. czy Skarga Utraconych Ziem.

Rysunki storzył Philippe Xavier, który współpracował m.in. z legendarnym duetem Ange przy Paradis perdu a z Jeanem Dufaux przy serii Conquistador.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/

anika | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2015, Komiks
Przeczytana: 07 maja 2015

Dobry komiks, po prostu dobry. Nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia, ale dał nadzieję na kolejne, lepsze części. Muszę też przyznać, że niektóre rysunki bardzo mi się podobały.

Adrian Jeżak | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Wątek historyczny jest całkiem dobry. Do tego przybliżono nam nieco historie dotychczasowych wydarzeń i krucjat;)
Działa to oczywiście na korzyść autora, który może powiedzieć ze śmiałością, że jest to zatajony i fantastyczny wątek historii.
Jakby tego nie ujmować, mi osobiście się podoba.
Czekam na kolejne emocje w kolejnych częściach;)
Polecam
Adrian Jeżak

giera | 2014-03-25

Z pewnością nie jest to najlepszy komiks rozrywkowy, jaki dane mi było przeczytać w ubiegłym roku. Jednakże nie można mu odmówić, że sceneria: Outremer i bliżej nieokreślonej czas między II a III wyprawą krzyżową powodują, że z zaciekawieniem podchodziłem do przedstawionych wydarzeń. Nie jest to komiks historyczny, scenarzysta wystylizował zdarzenia, aby przywodziły na myśl czas wielkich wojen w Hrabstwie Edessy, Trypolisu oraz Królestwa Jerozolimskiego, ale postawił na fikcyjną sytuację, obsadził akcję fikcyjnymi postaciami, które przemieszczają się między wymyślonymi miejscami: Pustynią Otran a Hierus Halem. Stylizacja jest jednak na tyle wyrazista, że dajemy się zwieść; autor używa jej dla przedstawienia uniwersalności konfliktu między chrześcijanami a muzułmanami: brutalności, krwi, zdrady, wojennych sojuszy i intryg. Z pewnością nie jest to komiks dla czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o historii krucjat, tych odsyłam do opracowań historycznych; osobiście...

kendo777 | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Fajne czytadełko. Spędziłem z tym komiksem miłe 40 minut. Daję szóstkę na zachętę. :) Zobaczymy czy kolejne tomy będą równie fajne, czy może fajniejsze. Ładne rysunki (szczególnie ten pejzażyk z nocną Jerozolimą) i miło wchodząca fabułka. Lubię Jerozolimę, więc zawsze z dużą przyjemnością podziwiam rysunki przedstawiające to miasto.

matrixmatrix | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

przeczytana cała seria, lecz na tej podstawie oceniam 1 tom.
średni komiks, poza warstwą wizualną treść zostawia wiele do życzenia.

Artur | 2017-10-20
Przeczytana: 22 października 2017