Zwycięstwo Piecucha nad Hitlerem

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
literatura faktu
Mr_Vandemar

Minęło 40 lat od wydarzeń, którym poświęcona jest ta książka. Właśnie w 1932 roku kierownictwo partii hitlerowskiej intensyfikuje działalność, dążąc do objęcia rządów w Niemczech i niedzielenia się nimi z żadnymi partiami politycznymi. Partia hitlerowska walczy więc zażarcie tak o głosy w wyborach, jak i o wpływy w kraju przy pomocy terroru stosowanego przez bojówki SS i SA. Pierwszą ofiarą na...

Pierwszą ofiarą na nowym etapie taktyki hitlerowskiej stał się młody robotnik polski, uczestnik powstań śląskich, sympatyk Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) - Konrad Piecuch ze wsi Potępa, która wówczas znajdowała się za kordonem granicznym, w powiecie gliwicko-toszeckim (dziś w tarnogórskim). Aczkolwiek była to pojedyncza ofiara, to podłoże podstępnego i bestialskiego mordu oraz solidaryzowanie się z pospolitymi zbrodniarzami całego kierownictwa partii hitlerowskiej z Adolfem Hitlerem na czele - przekształciły natychmiast zbrodnię z Potępy, znaną w światowej literaturze jako "Fall Potempa", w symbol całego systemu hitlerowskiego - tak w płaszczyźnie państwowej, jak i prawnej.
Zbrodnia w Potępie była zarazem - co jest dla nas, Polaków, też warte zapamiętania - zapowiedzią brutalnego traktowania wszystkich Polaków przez hitlerowców. Z tych względów należy poświęcić jej dużo uwagi. A również i dlatego, że w tak znanych i popularnych w świecie dziełach, jak Alana Bullocka "Hitler. Studium tyranii" i Joachima C. Festa "Oblicze Trzeciej Rzeszy", znajdujemy błędy w opisie wydarzeń w Potępie.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!