Twierdza brzeska

Wydawnictwo: Bellona
Briestskaja kriepost'
historia
Grzesio

Nowa książka znanego pisarza rosyjskiego Władimira Bieszanowa odpowiada w pełni na najtrudniejsze i "niewygodne" pytania. Jest to pierwsza pełna kronika historyczna twierdzy Brzeskiej, która tak wiele znaczyła również w dziejach Polski. Autor opisuje wszystkie etapy półtorawiecznego istnienia twierdzy, leżącej na skrzyżowaniu epok i historii; budowę, modernizacje, Pokój Brzeski, Proces...

Autor opisuje wszystkie etapy półtorawiecznego istnienia twierdzy, leżącej na skrzyżowaniu epok i historii; budowę, modernizacje, Pokój Brzeski, Proces Brzeski i życie garnizonu. Historia "polskich okresów" twierdzy Brześć jest pasjonująca, a zwłaszcza jej obrony przed wojskami radzieckimi 17 września 1939 r. Autor przytacza mało znane i niezwykle interesujące szczegóły oraz zdjęcia archiwalne. Tam właśnie odbyła się słynna niemiecko-radziecka defilada. Później, właśnie tam w 1941 roku, po raz pierwszy, załamał się Blitzkrieg.

Książka Bieszanowa jest znakomicie napisana, była wielokrotnie wznawiana w Rosji, największy rosyjski prywatny kanał telewizyjny - NTV nakręcił na jej podstawie film dokumentalny. Czytelnicy wydawnictwa
Bellona przyjmą Twierdzę Brzeską niewątpliwie z zainteresowaniem.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Grzesio | 2013-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

Popularna monografia Władimira Bieszanowa, której kolejne, rozszerzone wydanie ukazało się w polskim przekładzie, opisuje historię Brześcia nad Bugiem i Twierdzy Brześć od czasów najdawniejszych do współczesności - w tym dzieje twierdzy pod polską flagą, w dwudziestoleciu międzywojennym i we wrześniu 1939.
Obszernie opisane zostały oczywiście walki o Brześć w czerwcu 1941 roku (choć trzeba mieć na uwadze, że z racji na zakres chronologiczny poświęcono im tylko fragment książki). Bieszanow podejmuje przy tym próbę niejakiego odbrązowienia heroicznej legendy obrony Brześcia (sygnalizując np. wewnętrzne konflikty pośród obrońców), sporo miejsca poświęca też meandrom powojennych działań na rzecz upamiętnienia obrońców, zakończonym powstaniem monumentalnego mauzoleum.

Niewielkie - na szczęście - zastrzeżenia można mieć do przekładu, zwłaszcza w zakresie terminologii związanej z uzbrojeniem (np. pocisk fugasowy czy pocisk minowy zamiast burzący, pocisk turboodrzutowy zamiast rakietowy...

henio32 | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Książka w pełni zasługuje na siedem gwiazdek a nawet na osiem. Jest to solidna monografia twierdzy brzeskiej od czasów jej powstania aż do czasów "dzisiejszych" - autor opisuje jak to tam teraz wygląda, pomniki, muzeum, wycieczki itd.
Jest też przedstawiona ewolucja myśli samych Rosjan od "zdrajców ojczyzny" za Stalina aż do bohaterów dnia dzisiejszego. Od razu dodam, że bohaterstwo żołnierzy jest autentyczne oczywiście z rosyjskiego a zarazem żołnierskiego punktu widzenia /czyli pomijając fakt , że nam ją wcześniej zabrali w niesprawiedliwej wojnie/.
Czyta się dobrze, dużo szczegółów, sporo zdjęć , kilka map i solidne przedstawienie tego jak było bez zbędnego patosu.
Moja rekomendacja: z pewnością doskonała pozycja dla zainteresowanych tym malutkim wycinkiem IIWŚ. Dla innych może być nużąca tylko ze względu na to że to 300 stron tylko o jednym obiekcie - no ale to zrozumiałe w końcu o tym jest ta książka.

Pio | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014