Romero

Wydawnictwo: Amazon, CreateSpace
angielski
HouseOfReaders

New Adult / Contemporary romance. Prim and proper middle school teacher Isabel Montenegro always runs the opposite direction from men like Ramon Romero. A foul-mouthed, uneducated, loose cannon has no place in her careful plans. But instead of running away, Isabel is completely captivated. The intensity of his nature, while a bit daunting, mesmerizes her in ways she can’t begin to understand....

New Adult / Contemporary romance.

Prim and proper middle school teacher Isabel Montenegro always runs the opposite direction from men like Ramon Romero. A foul-mouthed, uneducated, loose cannon has no place in her careful plans. But instead of running away, Isabel is completely captivated. The intensity of his nature, while a bit daunting, mesmerizes her in ways she can’t begin to understand. She’s unwilling to walk away—even when her instincts are screaming at her to run.

Romero has no idea what he's getting himself into when he first kisses Isabel. Shocked at the passion she invokes in him, he believes he can keep his usual short fuse under wraps. Falling fast and hard for someone so flawlessly sweet only makes him more aware that he’s far from perfect. If she is ever witness to his biggest imperfection, he’s sure she’ll bail. But when her meddling sister does the worst thing imaginable—bring other men between him and his Izzy—that fuse is lit and all bets are off.

Can two people who are worlds apart teach each other how to love, or will the reality of their differences drive them apart?

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/12026145-romero

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/12026145-romero