Lebensborn

Wydawnictwo: Bellona
joly_fh

Młoda Francuzka, powiązana z ruchem oporu, zostaje wplątana w skomplikowane relacje z oficerami SS. Mieszkańcy miasteczka widzą w Antoinette zdrajczynię. To jednak dopiero początek jej perypetii - wkrótce okazuje się, że jest w ciąży i musi opuścić rodzinne strony, by doczekać rozwiązania w z jednym z tajemniczych ośrodków Lebensborn na terenie Niemiec. Pobyt w ośrodku nie ma nic wspólnego ze spokojnym oczekiwaniem na przybycie potomka. Antoinette jest świadkiem przedziwnych wydarzeń, poznaje mnóstwo osób, lecz przez cały czas obmyśla plan ucieczki. Dobrze wie, że jeśli zostanie w ośrodku, zarówno ją, jak i jej dziecko czeka niepewny los.

Wartka akcja z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Czytelnik dowiaduje się o tajnej kwaterze Himmlera, gdzie odbywały się spotkania wybranych przez niego "rycerzy", i poznaje ideę ośrodków Lebensborn, powołanych przez Himmlera w celu stworzenia czystej rasy nordyckiej. Autorka koncentruje uwagę na przedstawieniu realiów drugiej wojny światowej z punktu widzenia ludności cywilnej oraz na codziennym życiu na terenach okupowanych.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

mamausza | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Pomysł na książkę był bardzo dobry jednak jak dla mnie całkowicie nie wykorzystany i zmarnowany. Obraz wojny przedstawiony jest bardzo powierzchownie. Historia w pewnym momencie się urywa i przenosi nas do czasów współczesnych. Książka zdecydowanie mnie rozczarowała

aa17 | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Temat ciekawy, tylko książka momentami nudna i w infantylny sposób podchodząca do problemu

Monachijka | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 listopada 2018

Grafomanski gniot

EwaB | 2017-08-22
Przeczytana: 2014 rok

Wzruszająca historia młodej Francuzki, próbującej przetrwać II wojnę światową.
Trochę powierzchownie traktuje temat, autorka nie ma zbyt lekkiego pióra, ale ogólnie książka ciekawa.

Emian | 2016-11-01

Z ogromną ciekawością zaczęłam czytać "Lebensborn", jako że tematyka II wojny światowej należy do jednej z moich ulubionych. Zadowolona, że dowiem się czegoś więcej o ośrodkach Lebensborn usiadłam z książką....i już po kilkunastu stronach z hukiem spadłam na ziemię. W pierwszej części powieści widzimy głównie rozważania głównej bohaterki czy dobrze zrobiła ulegając majorowi SS czy nie. Chce go znowu zobaczyć czy nie itd. Pojawiają się niby jakieś wątki poboczne, ale są słabo rozwinięte i bardzo płytko potraktowane. Druga część to pobyt Francuzki w ośrodku Labensborn i miałam nadzieję, że akcja się trochę rozkręci, ale autorka ponownie bardziej się skupiła na opisie uczuć bohaterki niż na samej akcji książki. Dodatkowo samo zakończenie jest nudne i kompletnie bezsensowne-brakło pomysłu.
Generalnie jestem rozczarowana, bo wiązalam z tą pozycją więcej nadziei.

cymelium | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Zgadzam się z opinią marciocha.

To mogła być świetna książka. Temat bardzo trudny i delikatny. Bardzo emocjonalny. Ale styl w jakim jest ta książka napisana jest tak prosty i infantylny, czasami wręcz żenujący, że niestety po 100 stronach odkładam, bo nie jestem w stanie tego czytać dalej. Wielka szkoda, bo temat był obiecujący.
nie polecam

Gosia | 2016-10-09
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 09 października 2016

II wojna światowa, małe miasteczko we Francji i młoda dziewczyna Antoinette. Gdy do miasteczka wjeżdżają Niemcy i lokują się u niej w domu jeszcze nic nie wskazuje co będzie się działo. Antoinette rozpoczyna niewinny romans z niemieckim majorem, czego skutkiem jest ciąża. Major załatwia jej wyjazd do jednego z ośrodków Lebensborn w Niemczech. Jak potoczą się jej losy w Niemczech, co z dzieckiem? Ciekawie opowiedziana historia w wojną w tle.

Ewa | 2016-09-12
Przeczytana: sierpień 2016

Historia Antoinette, młodej Francuzki, która wplątuje się w skomplikowany związek z oficerem SS. Po krótkim czasie okazuje się, że jest w ciąży i zostaje wysłana do jednego z ośrodków Lebensborn w Niemczech.

Z książki dowiadujemy się, w jaki sposób oficerowie SS mogli sobie pomóc, aby szybciej awansować oraz możemy się po krótce dowiedzieć, jak wyglądało życie w ośrodku Lebensborn, co uważam za interesujące.

Książka ciekawa, chociaż szkoda, że w pewnym miejscu wątek się urywa i zostajemy przeniesieni w czasy współczesne. Brakuje mi dalszych losów głównej bohaterki.

martynovska | 2016-08-08

Moim zdaniem książka jest rewelacyjna. Jeśli czymś rewelacyjnym można nazwać obłęd jednego człowieka i cierpienie miliona innych nacji. Książka wciąga i porusza, więc warto ją przeczytać. Trzeba jednakże być przygotowanym na pełną szokujących faktów historię.

deana | 2015-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 września 2015

Druga wojna światowa nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Wiemy sporo o eksperymentach jakie prowadzili naziści, o ich projektach, ideologii. Są jednak takie obszary, które nadal budzą zdziwienie, oburzenie i wydaje się być nieprawdopodobnym, że w XX wieku ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł. Jednym z takich projektów był ,,Lebensborn". Inicjatywa ta miała na celu stworzenie i wyhodowanie idealnej rasy panów.

Powieść Jo Ann Bender o tym właśnie tytule dosyć luźno traktuje to zagadnienie. Oczami osiemnastoletniej Francuzki obserwujemy najpierw okupację jej rodzinnego miasteczka przez Niemców a potem sam ośrodek Lebensbornu. Dziewczyna zostaje tam wysłana po tym jak zachodzi w ciążę w wysoko postawionym funkcjonariuszem SS.

Obraz wojny jest bardzo złagodzony i przedstawiony trochę powierzchownie. Pojawia się kilka dramatycznych epizodów ale większość fabuły mogłaby rozegrać się gdziekolwiek i kiedykolwiek. Sporo miejsca poświęcone jest na rozważania głównej bohaterki, z których...