Zgłosuj na książki roku 2017

Lebensborn

Wydawnictwo: Bellona
joly_fh

Młoda Francuzka, powiązana z ruchem oporu, zostaje wplątana w skomplikowane relacje z oficerami SS. Mieszkańcy miasteczka widzą w Antoinette zdrajczynię. To jednak dopiero początek jej perypetii - wkrótce okazuje się, że jest w ciąży i musi opuścić rodzinne strony, by doczekać rozwiązania w z jednym z tajemniczych ośrodków Lebensborn na terenie Niemiec. Pobyt w ośrodku nie ma nic wspólnego ze spokojnym oczekiwaniem na przybycie potomka. Antoinette jest świadkiem przedziwnych wydarzeń, poznaje mnóstwo osób, lecz przez cały czas obmyśla plan ucieczki. Dobrze wie, że jeśli zostanie w ośrodku, zarówno ją, jak i jej dziecko czeka niepewny los.

Wartka akcja z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Czytelnik dowiaduje się o tajnej kwaterze Himmlera, gdzie odbywały się spotkania wybranych przez niego "rycerzy", i poznaje ideę ośrodków Lebensborn, powołanych przez Himmlera w celu stworzenia czystej rasy nordyckiej. Autorka koncentruje uwagę na przedstawieniu realiów drugiej wojny światowej z punktu widzenia ludności cywilnej oraz na codziennym życiu na terenach okupowanych.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

deana | 2015-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 września 2015

Druga wojna światowa nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Wiemy sporo o eksperymentach jakie prowadzili naziści, o ich projektach, ideologii. Są jednak takie obszary, które nadal budzą zdziwienie, oburzenie i wydaje się być nieprawdopodobnym, że w XX wieku ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł. Jednym z takich projektów był ,,Lebensborn". Inicjatywa ta miała na celu stworzenie i wyhodowanie idealnej rasy panów.

Powieść Jo Ann Bender o tym właśnie tytule dosyć luźno traktuje to zagadnienie. Oczami osiemnastoletniej Francuzki obserwujemy najpierw okupację jej rodzinnego miasteczka przez Niemców a potem sam ośrodek Lebensbornu. Dziewczyna zostaje tam wysłana po tym jak zachodzi w ciążę w wysoko postawionym funkcjonariuszem SS.

Obraz wojny jest bardzo złagodzony i przedstawiony trochę powierzchownie. Pojawia się kilka dramatycznych epizodów ale większość fabuły mogłaby rozegrać się gdziekolwiek i kiedykolwiek. Sporo miejsca poświęcone jest na rozważania głównej bohaterki, z których...

Gosia | 2016-10-09
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 09 października 2016

II wojna światowa, małe miasteczko we Francji i młoda dziewczyna Antoinette. Gdy do miasteczka wjeżdżają Niemcy i lokują się u niej w domu jeszcze nic nie wskazuje co będzie się działo. Antoinette rozpoczyna niewinny romans z niemieckim majorem, czego skutkiem jest ciąża. Major załatwia jej wyjazd do jednego z ośrodków Lebensborn w Niemczech. Jak potoczą się jej losy w Niemczech, co z dzieckiem? Ciekawie opowiedziana historia w wojną w tle.

aga | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Zgadzam się z opinią marciocha.

To mogła być świetna książka. Temat bardzo trudny i delikatny. Bardzo emocjonalny. Ale styl w jakim jest ta książka napisana jest tak prosty i infantylny, czasami wręcz żenujący, że niestety po 100 stronach odkładam, bo nie jestem w stanie tego czytać dalej. Wielka szkoda, bo temat był obiecujący.
nie polecam

Wiola | 2017-05-25
Przeczytana: 24 maja 2017

Trafiają się czasem książki tak kiepskie, że przez swoją nieudolność niezamierzenie śmieszą i mimo potknięć autora czyta się je od początku do końca. Niestety, powieść Jo Ann Bender do takich pozycji się nie zalicza - jest po prostu okropna, a czytelnik ma jej serdecznie dość już po kilkudziesięciu stronach.
Mamy rok 1940, armia III Rzeszy podbiła właśnie Francję, a jej przedstawiciele wkraczają do małego miasteczka Villepente, aby przejąć w nim władzę. Rolę zarządcy obejmuje major Hurst, który zakwaterowuje się w domu aktualnego burmistrza, Henriego Gauthiera. Jego córka, Antoinette, szybko wpada w oko SS-manowi i po kilku zaledwie dniach dochodzi między nimi do zbliżenia, a gdy po kilku miesiącach okazuje się, że Francuzka jest w ciąży, zostaje wysłana do ośrodka Lebensborn.
Placówki tego typu istniały w całej III Rzeszy, zaś ich rolą był nadzór nad urodzinami czystej krwi "nadludzi", do których miałby zaliczać się potomek Hursta. I tyle o fabule wystarczy - jak widać po jej...

Fuzja | 2014-02-14

Generalnie, rzadko się zdarza aby czytelnicy zachwycali się książkami nudnymi, z miałką fabułą i sztucznymi dialogami, oraz mało inteligentnymi bohaterami, dlaczego więc takie książki powstają? Trudno to stwierdzić. Czasem nie chodzi o brak talentu autora tylko umiejętne oszlifowanie treści przez zespół redakcyjny pracujący nad książką, ale często chodzi właśnie o umiejętności pisarza. Wydaje mi się, że właśnie to drugie stanowi problem książki Lebensborn Jo Ann Bender.

Pomysł na fabułę nie był wcale taki zły. Oto przenosimy się do okupowanej podczas II wojny światowej Francji i poznajemy rodzinę młodej Antoinette. Jej dom zostaje wybrany przez niemieckich oficerów SS, którzy mają się w nim zakwaterować. Okazuje się, że życie pod jednym dachem z wrogiem może obfitować w wiele emocjonujących uniesień – niekoniecznie negatywnych. Młoda dziewczyna, z niewiadomych przyczyn, zakochuje się w jednym z niechcianych lokatorów i (dziwnym trafem) zachodzi z nim w ciążę, która z kolei ściąga...

marciocha | 2013-10-21
Przeczytana: 17 października 2013

książka mogła być ciekawa, bo została osnuta wokół ciekawego wątku,
ale poziom literacki jest m a k a b r y c z n y
I nie może to być tylko wina złego tłumaczenia, przyznaję usiłowałam początkowo przytaczać w swojej głowie takie argumenty. Ale rozwój akcj jest strasznie słaby i naiwny. Zdecydowanie NIE polecam

EwaB | 2017-08-22
Na półkach: Dobra rozrywka, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Wzruszająca historia młodej Francuzki, próbującej przetrwać II wojnę światową.
Trochę powierzchownie traktuje temat, autorka nie ma zbyt lekkiego pióra, ale ogólnie książka ciekawa.

Ewa | 2016-09-12
Przeczytana: sierpień 2016

Historia Antoinette, młodej Francuzki, która wplątuje się w skomplikowany związek z oficerem SS. Po krótkim czasie okazuje się, że jest w ciąży i zostaje wysłana do jednego z ośrodków Lebensborn w Niemczech.

Z książki dowiadujemy się, w jaki sposób oficerowie SS mogli sobie pomóc, aby szybciej awansować oraz możemy się po krótce dowiedzieć, jak wyglądało życie w ośrodku Lebensborn, co uważam za interesujące.

Książka ciekawa, chociaż szkoda, że w pewnym miejscu wątek się urywa i zostajemy przeniesieni w czasy współczesne. Brakuje mi dalszych losów głównej bohaterki.

martynovska | 2016-08-08

Moim zdaniem książka jest rewelacyjna. Jeśli czymś rewelacyjnym można nazwać obłęd jednego człowieka i cierpienie miliona innych nacji. Książka wciąga i porusza, więc warto ją przeczytać. Trzeba jednakże być przygotowanym na pełną szokujących faktów historię.

Sylwia | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Temat ciekawy , ale książka beznadziejna.