Między wariatami

Wydawnictwo: Wielka Litera
reportaż
literatura faktu
joly_fh

Dlaczego Marcin Meller został uznany za asystenta generała wojska polskiego, jak udawał rannego oficera polskiego batalionu, dlaczego księgowość w "Polityce" nie rozliczyła mu skrzynki wódki z promu oraz dlaczego ważni politycy dzwonili do jego ojca, aby zmusił syna do wycofania tekstu z druku. Od reportaży o wyprawie z kibolami Legii do Goeteborga po wojnę ducha świętego w Ugandzie – najlepsze teksty popularnego dziennikarza. Marcin Meller potrafi w dwóch zdaniach dotrzeć do sedna spraw, ale też zuchwale tropi absurdy i paradoksy współczesnego świata, konfrontuje kulturę zachodnią z tradycjami krajów Wschodu, w zdarzeniach życia codziennego dopatruje uniwersalnych zasad. A wszystko opowiada z właściwym sobie humorem, dystansem, ciętym językiem. Uzupełnia historie o prywatne dygresje i komentarze przyjaciół i wrogów. Poza felietonami i reportażami publikowanymi w prasie, w książce znajdują się...

źródło opisu: Wielka Litera, 2013

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

allison | 2019-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2019

To druga książka Marcina Mellera, jaką przeczytałam. Mam po lekturze mieszane uczucia, bo ten zbiór przypomina groch z kapustą, jakby autor na siłę chciał w jednym miejscu upchnąć i klasyczne reportaże, i felietony, i teksty publicystyczne, będące polityczno-społecznymi komentarzami.
Czasem mniej znaczy więcej, a zatem i lepiej.

Nie mam żadnych zastrzeżeń do poziomu i tematyki poszczególnych tekstów. Nawet nie wiedziałam, że pan Maller napisał takie dobre reportaże, dotychczas znałam go jedynie jako dziennikarza i felietonistę. A tu taka miła niespodzianka!
Trzeba przyznać, że reporterskie relacje robią wrażenie, bo autor bywał w niebezpiecznych miejscach i umie ciekawie, dynamicznie podzielić się wrażeniami oraz opisać świat z perspektywy obserwatora i uczestnika zdarzeń.
Spodobało mi się patrzenie na wielką historię przez pryzmat zwykłych ludzi, cywilów, którzy podczas wojen stają się najbardziej bezbronnymi i poszkodowanymi ofiarami.

Marcin Meller ma lekkie pióro, pisze...

Haspis | 2019-05-27
Przeczytana: 27 maja 2019

mocno autobiograficzna podróż z autorem, przez czas i przestrzeń - oczywiście głównie Polska, sporo Afryki, trochę Kaukazu i byłej Jugosławii. Mocny plus za ocenienie rzeczywistości w szerszym kontekście i nie szukanie na siłę prostych odpowiedzi.

Gutka | 2019-04-07

Nie znoszę polityki a tu jest jej sporo ciężko się czytało raczej nie dla mnie

Nika | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Nie można powiedzieć, że tę książkę przeczytałam. Ja ją wymęczyłam. Kilka felietonów było naprawdę dobrych (duży plus za Planetę Małp). Pozostałe były średnie, słabe a chwilami żenujące. Politykowanie jest bleee... nawet jeżeli o polityce pisze Meller, którego zawsze cenię za poczucie humoru. W tej książce były momenty, kiedy czułam się rozczarowana.

Kreatywnieczytam | 2018-11-18
Przeczytana: listopad 2018

Wojna, bary mleczne, miłość do syna i wiele innych spraw w zbiorze reportaży i artykułów Marcina Mellera
Zauroczona Marcinem Mellerem po udziale w spotkaniu autorskim zaopatrzyłam się zbiór jego artykułów wydanych pod tytułem „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe”. Po lekturze jestem trochę rozdarta. Bardzo podoba mi się lekko żartobliwy ton, nawet kiedy opisuje wydarzenia mało zabawne. Widać duży dystans do siebie, bez żadnego nadęcia. Wiem, kiedy poczuł się najbardziej męski, jak sobie radził jako reporter wojenny, czemu i co ofiarował mu Ryszard Kapuściński. Zgadzam się, że nie zawsze trzeba przestrzegać wszystkich formalności. Ba, czasami daje to większe korzyści. Rozumiem trudności w przedstawieniu tych samych wydarzeń w wersji „dla mamy” i wersji bez większej cenzury. I byłabym jeszcze bardziej zachwycona, gdyby nie teksty o jednoznacznym zabarwieniu politycznym. Jakoś to mi nie było potrzebne. Ale każdy może ocenić to sam :)

Dia | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Bardzo fajne reportaże. Dobre spostrzeżenia, konkretny styl i poglądy dla mnie zrozumiałe dlatego ksiazka wzbudziła moją sympatię i polecam. Ja słuchałam audiobooka i fajnie spędziłam sobie 12 godzin. Polecam

ilo99 | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 07 maja 2018

Autobiografia przeplatana najciekawszymi, zdaniem autora, felietonami, które zasługują na przypomnienie oraz uwiecznienie. Okazuje się, że im większy dystans czasowy, tym lepsza cenzura – to znaczy felietony z poprzedniego stulecia oraz te z początku dwudziestego pierwszego wieku są wybrane z większym pietyzmem niż te napisane całkiem niedawno. Moimi faworytami są wspomnienia autora z czasów, gdy był korespondentem z rejonów działań wojennych a także opowieść o podróży na mecz wraz z kibicami Legiuni ze szwedzką drużyną. Rewelacja. Natomiast eseje dotyczące spraw współczesnych dotyczą głównie rozgrywek politycznych i po pewnym czasie stają się męczące. Sam autor jawi się jako osobowość interesująca, posiadająca własne zdanie, a co więcej wypowiadająca je głosem zdecydowanym i pewnym. Nie boi się mieć innych poglądów niż większość i potrafi je uargumentować. Jednakże czasami czytelnik może odnieść wrażenie, że kontra pana Mellera w stosunku do poczynań i słów współczesnych...

Ania_OK | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Trudno, trzeba coś napisać...
Zdecydowanie za dużo treści, chyba, że się dozuje emocje i czyta np. dwa felietony dziennie. Zdecydowanie nie mój styl czytelnictwa.
Najbardziej mnie zachwyciły opowieści o Afryce, bo to nie wpisuje się zakres moich zainteresowań, a teraz się zastanawiam czy nie uzupełnić luk w wykształceniu.
Jednak te felietony pozwalają poznać Mellera z nieco innej strony, która nijak się ma do DDTVN i DŚM, bo w życiu bym nie przypuszczała, że jest takim dziennikarskim wariatem. Mieszkał w rzeczonej Afryce, Stanach, żył na krawędzi w punktach zapalnych, nie bał się ryzykować (cóż... młodość? czy taki styl życia?)
Jak się uprzecie, że chcecie przeczytać "Między wariatami" to dozujcie sobie opowieści, inaczej co rusz będziecie sprawdzać- długo jeszcze?

Ewil | 2018-02-27

Niby ciekawe, niby dobre, niby dużo się dzieje - ale jednak trochę nudne. Brakuje trochę iskry.

Kamila | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Felietony
Przeczytana: sierpień 2017

Mieszane uczucia... Jak to z felietonami bywa (w dodatku napisanymi w tak dużej czasowej rozpiętości) - bardzo nierówna. Meller mnie tu śmieszy, wzrusza, ale gdzie indziej znowu wkurza i irytuje. Najbardziej chyba mi przypadły te najdłuższe z tekstów - reporterskie, które są też tymi najstarszymi w całym opasłym tomie. Opowiadania ze swadą i wielkiej ciekawości świata oraz ludzi odmówić mu nie sposób