Jaga

"Detroit. Amerykańska legenda w drodze z piekła do nieba i z powrotem" jest próbą odpowiedzi na pytanie, co się stało z miastem, które kiedyś uważane było za symbol amerykańskiego sukcesu? Dlaczego miasto Detroit tak dramatycznie różni się od swoich oddalonych o kilkanaście kilometrów przedmieść, w których królują zadbane domy, starannie przystrzyżone trawniki, spokój i bezpieczeństwo? Dlaczego Detroit tak bardzo różni się od reszty USA?

Nigdzie w USA nie można tak brutalnie skonfrontować mitu o zasobnej, racjonalnej, pracowitej i szczęśliwej Ameryce z traumatycznym obrazem katastrofy urbanistycznej, ekologicznej i społecznej na wielką skalę.

"Detroit" jest rodzajem przewodnika, który jest bardziej potrzebny nie przed wyjazdem, lecz po powrocie z legendarnego The D. Detroit nie jest skończonym epizodem w historii zachodniego industrializmu. Miasto z desperacją walczy o zachowanie resztek swojej dumy i potęgi. Detroit jest dziś jak filmowy bokser Rocky Balboa, który mimo że był wielokrotnie liczony do 9, w drodze do "hell and back", to jednak walczył do końca kolejnej rundy z nadzieją na przeżycie i powrót w glorii w 15, finałowej rundzie.

dzarosh | 2015-03-25

Wspaniała lektura traktująca o klęsce amerykańskiego miasta-giganta. Przyczyn, które doprowadziły do upadku tej idyllicznej niegdyś metropolii jest wiele, a książka szczegółowo wyjaśnia mechanizmy bankructwa i ruiny Detroit.

Bardzo obszernie opisano działanie wielkich firm produkujących samochody - Ford, Chrysler i General Motors. Absolutnie nie jestem fanką motoryzacji, ale tutaj była ona dla mnie naprawdę ciekawa, a najbardziej rozbawiły mnie kurioza - w Fordzie Pinto następował wybuch paliwa, gdy ktoś uderzył w tył tegoż pojazdu.

Bardzo błyskotliwie podjęto rozważania nad tematyką walki ras w Detroit i zmianom rządów. Nieudolna kontrola nad miastem, skorumpowana policja, częste zamieszki, podpalenia domów, by uzyskać odszkodowanie - to tylko niektóre zagadnienia "Detroit".

Nie brakowało także opisów migracji ludzi z miast na przedmieścia, tworzenia się nowych więzi społecznych, historii powstawania pierwszych hipermarketów.

"Detroit. Amerykańska legenda w drodze z piekła...

bloodymaarta | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Moim zdaniem za dużo autor skupił się na fabrykach które wyrosły wokół miasta, a za mało na samym społeczeństwie je zamieszkującym.

Aklu | 2015-08-29
Przeczytana: 04 października 2015