Tradycyjne budownictwo wiejskie na Warmii i Mazurach

Seria: Nowe życie pod starymi dachami
Wydawnictwo: Stowarzyszenie WK Borussia
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
aklime

Książka poświęcona jest problematyce odnowy dziedzictwa wiejskiego Warmii i Mazur. Opisuje zasób dziedzictwa materialnego wsi, prezentuje bogactwo i różnorodność form historycznych kształtujących oblicze regionu. Jednakże przedmiotem rozważań nie jest sam proces dziejowy, ale historia postrzegana z perspektywy współczesnej. Jest to próba wskazania na piękno i logikę tradycyjnych form, z sugestią mądrej i twórczej ich kontynuacji. Walorem książki są publikowane po raz pierwszy, opatrzone komentarzem rysunki oraz fotografie w znakomity sposób ilustrujące omawianą problematykę.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kasia | 2014-06-01
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Jak wyglądał kiedyś układ wsi? Czym różni się układ kalicowy od układu szczytowego? Co to jest rychtunek a czym jest szachulec? Na takie pytanie oraz wiele innych odpowie praca Iwony Lizewskiej. Autorka próbuje odświeżyć i podać na tacy obecnym architektom oraz osobom odpowiedzialnym za ład w regionie Warmii i Mazur, na czym polega tradycyjne wiejskie budownictwo w tym obszarze.

Publikacja bogato ilustrowana, pokazuje, jak zmieniały się style w architekturze wiejskiej.
Warto po nią sięgnąć.

Podi | 2015-11-10