gotowanie,
angielski
Iza

On Monday nights eight people gather in Lilian's restaurant for a cooking class. There's Claire, who can barely remember the last time she went out without her two kids; bachelor Ian, who exists on Chinese takeaways; Chloe, the distracted waitress who is forever dropping things; Carl and Helen, getting past a betrayal in their marriage; and Tom, mourning the tragic loss of his wife. Plus...

There's Claire, who can barely remember the last time she went out without her two kids; bachelor Ian, who exists on Chinese takeaways; Chloe, the distracted waitress who is forever dropping things; Carl and Helen, getting past a betrayal in their marriage; and Tom, mourning the tragic loss of his wife. Plus Lillian, who taught herself to cook to reach out to her unhappy mother.

From delicious feasts to dining disasters, will the cooks find what they are looking for? And among the utensils and mouth-watering ingredients, will some of them even fall in love?

The Monday Night Cooking School is a gorgeous novel about possibilities and the magic of food

źródło opisu: okladka

źródło okładki: zdjecie wlasne

Opowieść snuta jest tu inaczej. Ta jej odmienność polega na stworzeniu jakby miniatur z opowieści o uczestnikach kursu gotowania składających się na kompletny obraz o przedsięwzięciu głównej bohaterki. Tak, zdecydowanie napisana inaczej. Autorka pozwala nam przyglądać się snutej opowieść od strony różnych jej uczestników, przez chwilę jesteśmy oprowadzani przez ten świat przez Carla, Helen, Claire i pozostałych. Ich oczami widzimy nie tylko zdarzenia bieżących wieczorów, to co ma miejsce na spotkaniach w restauracji Lilian, ale przedstawiane są pokrótce historie z ich życia, przefiltrowana przez ich pamięć do danych zdarzeń. Zapachy, kolejne potrawy wywołują w uczestnikach kursu wspomnienia.
Dla samej Lilian nie ma istotnego znaczenia przepis i dokładne odmierzanie składników, ale pamięć smaku, który zawsze powraca i przywołuje pierwotne wspomnienia. Zajęcia gotowania połączyły uczestników tak jak Lilian składniki swoich dań.
W pewnym momencie czytając ta książeczkę wróciłam...

Ataga | 2013-09-10
Przeczytana: wrzesień 2013

"Kiedy żyje się zmysłami, nie trzeba wydawać fortuny, żeby zrobić coś romantycznego."

"Szkoła niezbędnych składników" to kwintesencja wyrafinowanego smaku dla rządnego przygód czytelnika. Wszystkie kartki są przesiąknięte niesamowitymi zapachami bajkowych potraw.

Życie ośmiu nieznanych sobie ludzi zostało nagle połączone za sprawą niebanalnego kursu gotowania. Wszystko wydawałoby się normalne, gdyby nie to, że kucharka prowadząca - Lillian - nie uznaje żadnych przepisów.

Powieść pani Bauermeister pobudziła moje zmysły. Ze względu na to, że jestem zapaloną cukierniczką postanowiłam wypróbować nowe przepisy. Książka stała się dla mnie wyrocznią w dziedzinie dobierania odpowiednich składników.

Po przeczytaniu nasunęła mi się jedna myśl: człowiek jest jak ciasto. Trzeba odpowiednich składników, aby było dobre. Trzeba również cierpliwości i czasu aby ciasto wyrosło. Dopiero po upieczeniu przekonujemy się czy wszystko zrobiliśmy dobrze.

zabielka | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Początek książki niestety nie zachęcił mnie do jej czytania, wydawał się nudny i rozciągnięty, jednak nie poddałam się i nie żałuję swojego wyboru. Książka pozwala poznać charaktery kilku bohaterów, poznać ich życie i dowiedzieć się co ich skłoniło do wybrania się na kurs gotowania. przedstawione jest to dość malowniczo, interesująco. Polecam przeczytać, szczególnie w długie zimowe wieczory. :)

Miss_Jacobs | 2010-07-28
Przeczytana: 2010 rok

Ci, którzy znają mnie prywatnie wiedzą jak bardzo lubię gotować i, że całkiem nieźle mi to wychodzi. Z powodu mojego zamiłowania do kuchni raz na jakiś czas sięgam po literaturę o pograniczu kulinarnym. Nic, więc dziwnego, że z wielką chęcią zapisałam się do „Szkoły niezbędnych składników. Erici Bauermeister.

Autorka zdecydowała się na bardzo dobry zabieg mianowicie zamiast umieszczać swoich bohaterów w bajecznej scenerii Włoch sama tam zamieszkała. Dzięki temu ich kulinarna filozofia w postaci prostoty przebija, książka ewidentnie pachnie pysznościami, ale nie jest naciągana. Bohaterami są Amerykanie i jedna Włoszka, która jedynie wspomina dzieciństwo w słonecznej Italii. Każdy z nich pochodzi z różnej klasy społecznej, ma inne problemy, oczekiwania od życia, różnią się również wiekiem. Gdyby nie zajęcia w pewnej restauracji nie spotkaliby się, a ich życie nie zmieniłoby się.

Cała fabuła nie jest zaskakująca, choć przyznam się, że przeżyłam jeden moment zaskoczenia. To tylko...

allison | 2011-05-15
Przeczytana: 14 maja 2011

Książka lekka, ale nie banalna. Czytało mi się ją z prawdziwą przyjemnością i ciągłym apetytem, bo plastyczne i poetyckie opisy smaków, zapachów, kolorów bardzo działają na zmysły:).
Losy bohaterów opowiedziane zostały prosto, ale i ciekawie, udowadniając, że najlepsze historie pisze nieraz zwykłe życie (nawet jeśli to tylko literacka fikcja)...

Dominika | 2013-10-07

Bardzo inspirująca książka

Kama | 2011-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Smakowita. Do tego stopnia, że pożarłam ją w jeden wieczór.
Zapachy, przyprawy, smak mieszają się z emocjami, nastrojem, osobowością i wspomnieniami.
Doskonałe połączenie wzruszających historii zwyklych ludzi i lekcji gotowania.
Polecam dla wszystkich smakoszy i nie smakoszy :)

Audrey60 | 2018-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Z książki tej płynie moc pozytywnej energii. Trochę w formie noweli opowiedziane historie paru osób, które łączy nietypowy kurs gotowania. Prowadzącą jest Lily, której historię także poznajemy. Nie znajdziemy tam tradycyjnych przepisów, ale uświadomimy sobie, że, aby w miarę dobrze gotować, trzeba to robić z sercem.
Opowiedziane tam losy nie są wydumane, ale prawdziwe i mogły zdarzyć się każdemu z nas. Autorka kładzie jednak nacisk na pozytywne rozwiązania, które czasem takimi nie wydają się być. Pokazuje różne oblicza miłości, rodzaje cierpienia i dyskretnie uświadamia czytelnika, że Pan Bóg zamykając czasem drzwi, zawsze otwiera okno.
Dobra, warta przeczytania lektura bez względu na porę roku. Czyta się szybko bez cienia znudzenia.

Anna | 2018-04-02

Bardzo przyjemna książka. Gotowanie powoli i z miłością, z przyjemnością smakowania zapachów, wspomnień, kilku historii ludzkich...
Bardzo przyjemna książka... :-)
Polecam.

Szczypta_Kasi | 2015-08-21
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Na okładce książki widnieje rekomendacje tej pozycji napisana przez Sarhę Addison Allen. Nie wiele więcej potrzeba mi było, aby ochoczą podjąć się jej przeczytania.
Lilian jest właścicielką restauracji i jednocześnie szefem kuchni, która wierzy, że gotowanie ma w sobie magiczną moc zmieniania ludzi. Raz w miesiącu prowadzi zajęcia w ramach kursu gotowania, który nie tyle uczy przyrządzać potrawy, a raczej przelewać emocje na serwowane danie.
"Szkoła niezbędnych składników" to powieść składając się z kilku oddzielnych historii. Każdy rozdział dotyczy innego kursanta. Poznajemy jego przeszłość, dowiadujemy się jak kurs gotowania zaczyna odmieniać jego teraźniejszość, lecz pozostajemy bez konkretnych odpowiedzi co do jego przyszłości. Książka otwiera przed nami okna w domach jej bohaterów, nie pozwalając jednak dokładnie pomyszkować w ich zakamarkach. Daje duże pole do popisu naszej wyobraźni, pozwala nam zagłębić się w domysłach jak bardzo zmieniło się ich życie po odbytym kursie,...